MojAndroid

Máloktorý prístroj prešiel za posledných 15 rokov takým búrlivým vývojom, ako práve mobilný telefón. Ak si zaspomíname na mobily niekedy z konca minulého storočia, tak typicky sa jednalo o hrubé prístroje s alfanumerickou klávesnicou a jednoduchým monochromatickým displejom. Ich prvotnými funkciami bolo skutočne len telefonovanie a posielanie sms správ, až postupne sa začali nesmelo objavovať nové možnosti využitia. Zrejme málokto by však v tej dobe uveril, že ich evolúcia bude až taká dramatická a že postupne začnú nahrádzať a vytláčať z trhu mnohé iné zariadenia. V súčasnosti je realita taká, že z mobilu sa stalo multifunkčné príručné zariadenie a mnohí ľudia ho využívajú pravidelne na úkony, na ktoré predtým mali samostatné zariadenie.

Keď sme sa v redakcii rozhodli napísať článok o veciach, ktoré sú nahraditeľné mobilom, v prvej chvíli sme ani netušili, akú búdu sme si na seba ušili. Na začiatku sme mali v úmysle napísať o niekoľkých podstatných veciach, ktoré sú v dnešnej dobe nahrádzané smartfónmi a považovali sme to za jednoduchú úlohu. Postupne však, ako článok vznikal, nám napadali stále nové a nové nápady a bolo ťažké vybrať z nich len pár, ktorým sa bude venovať článok.

Preto sme sa rozhodli rozdeliť veci do troch kategórií, podľa toho, či to majú kvôli smartfónom podľa nás „nahnuté“ už dlhší čas a postupne takmer vymiznú, prípadne sa jedná o prístroje, ktoré zrejme smartfóny úplne nevytlačia a budú spolu koexistovať aj naďalej. Treťou kategóriou sú zariadenia, ktoré v najbližšej dobe nie sú ohrozené, ale ich budúcnosť je kvôli smartfónom potenciálne neistá. Pre niekoho bude možno náš sumár príslovečným objavom teplej vody, ale zdalo sa nám zaujímavé zhrnúť túto tému v jednom článku a na jednom mieste.

Päť vecí, ktoré kvôli smartfónom postupne takmer vymiznú

Jednoúčelové GPS navigácie

GPS navigácia

GPS navigácie sú pre vodičov obrovskou pomôckou, avšak jednoúčelovým prístrojom čoraz viac konkurujú mobilné zariadenia, ktoré už disponujú približne rovnako veľkými displejmi a vo funkciách takmer nezaostávajú. Navyše, poskytujú vyššiu mieru konektivity, oveľa väčšiu voľnosť pri používaní a tiež pri výbere navigačnej aplikácie. Jednoúčelové navigácie stále budú mať opodstatnenie u profesionálnych vodičov, u bežných ľudí sa však s nimi budeme stretávať už len zriedka.

Základné kompaktné fotoaparáty

Fotoaparát kompakt

Kompaktný fotoaparát je prístroj, ktorému smartfóny uškodili naozaj vo veľkej miere. Hoci podľa väčšiny názorov kompakty stále fotia lepšie ako smartfóny a navyše disponujú optickým zoomom, v ostatných aspektoch ich smartfóny valcujú. Ich výhodou je hlavne praktickosť (sú vždy poruke), viac než dostatočná kvalita pre bežných používateľov a kvantum funkcií vrátane pohodlných rýchlych úprav a možností zdieľania. Základné kompakty zrejme čaká smutný osud – náročnejší používatelia siahnu po kvalitnejších modeloch a zrkadlovkách, ostatným budú stačiť smartfóny.

Noviny

Noviny

Nebude to o rok, o dva a ani o päť, ale príde čas, keď budú papierové noviny vzácnosťou. Už dnes sa neustále znižuje náklad papierových vydaní novín a vydavatelia musia hľadať zložité cesty, ako monetizovať svoje internetové portály. Že to nie je jednoduchá cesta, svedčí aj otázny úspech slovenského Piana, ktorého tvorcovia vytrvalo odmietajú zverejniť počet predplatiteľov. Noviny to teda budú mať stále zložitejšie, keďže dnešní čitatelia majú na internete na výber z ohromného množstva čerstvých a aktuálnych správ. V prospech správ a článkov na internete hovoria tiež nižšie náklady, multimediálny obsah či väčšia interaktivita s čitateľmi – to všetko sú prednosti, ktoré papierové noviny zatláčajú do úzadia.

Budík

Budík

Klasický budík je už skôr raritou, trochu rozšírenejšie sú rôzne digitálne budíky, či rádiobudíky, ale zrejme najviac ľudí sa necháva budiť svojím telefónom. Výhodou sú aj rôzne aplikácie, ktoré sľubujú, že spáča zobudia vo chvíli, keď je jeho spánok najľahší. Budíky sa tak pomaly odoberú do histórie, ako mnoho iných prístrojov.

Vreckové mp3 a videoprehrávače

MP3 prehrávač

Pred pár rokmi boli obrovským hitom, dnes dopyt po nich klesá. Dôvod je jasný – smartfóny, ktoré má každý vždy pri sebe ponúkajú dostatočné miesto na uloženie nepreberného množstva skladieb, či počúvanie hudby cez internet. Pri videu už nie je potrebná ani konverzia na nejaký mobilný formát, moderné smartfóny a softvérové prehrávače zvládnu všetko a to aj vo vysokom rozlíšení. Slabinou je síce výdrž batérie, ale vreckové prehrávače to už zrejme nezachráni.

Päť vecí, ktoré budú naďalej existovať súčasne so smartfónmi

Kniha

Kniha

E-knihy zažívajú veľký boom a ruka v ruke s rozmachom elektronických čítačiek a tabletov ich predaje rastú. Hoci je nespornou výhodou mať vďaka príručnému elektronickému zariadeniu množstvo kníh poruke, veľa ľudí napriek tomu  stále nedá dopustiť na zážitok pri čítaní klasickej knihy, dotyk papiera, či vôňu čerstvej tlače. Je pravdepodobné, že vývoj pôjde zlatou strednou cestou – na cestách a v podobných situáciách dobre padne prečítať si niečo v tablete či smartfóne, ale v pohodlí domova bude mať nezastupiteľnú úlohu klasická papierová kniha.

Počítač

Notebook-PC

Predaje počítačov klesajú, smartfóny a tablety naopak prudko stúpajú. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že počítače sú odsúdené na zánik, ale určite to tak nie je a popularita tabletov sa dá považovať za istú módnu vlnu. Sú to relatívne nové zariadenia, vyzerajú príťažlivo, sú masívne pretláčané reklamami a ich používanie je „in“. Tablety síce majú viaceré prednosti, ako lepšia mobilita, dlhšia výdrž na batériu, nižšia cena či pasívne chladenie; avšak výkon, väčší úložný priestor, komfortnosť ovládania a iné výhody sú stále na strane počítačov. Mnohým ľuďom, ktorí obsah iba konzumujú, tablety plne vyhovujú, však v mnohých úlohách ani zďaleka nedokážu počítače nahradiť a je nepravdepodobné, že by sa to v blízkej dobe zmenilo.

Hodinky

Hodinky

Podľa množstva už existujúcich a pripravovaných modelov inteligentných hodiniek to vyzerá, že sa jedná o produkt, po ktorom ľudia neuveriteľne bažia a žiadajú si ho. Napriek snahám výrobcov a predpovediam analytikov je však veľmi otázne, či sa inteligentné hodinky stanú naozaj hitom a či to nie je len nafúknutá bublina, ako v prípade 3D zariadení. Každopádne, ak by inteligentné modely aj neuspeli, hodinky ako také určite nevymiznú – pre mnoho ľudí sú drahé hodinky symbolom sociálneho statusu a pre mnohých ďalších je jednoduchšie a rýchlejšie mrknúť na zápästie, než vyťahovať z vrecka telefón.

Diktafón

Diktafón

Jednou z funkcií, ktoré majú mobily už roky, je nahrávanie hlasu. Na tento účel ich nezriedka využívajú aj profesionálni novinári, jedná sa však skôr o núdzové riešenie. Kvalitné diktafóny s citlivými mikrofónmi zatiaľ nie sú smartfónmi ohrozené.

Poznámkový blok

Poznámkový blok

Zariadenia ako Galaxy Note a iné prístroje so stylusmi nám dávajú možnosť zapisovať si poznámky akoby perom, avšak od pohodlia pri použití pera a papiera má toto riešenie hodne ďaleko. Na rýchle poznámky sa mobil hodí, ale mnoho ľudí, ktorí si plánujú svoj čas, zostáva verných klasike. Aj preto sú stále obľúbené papierové poznámkové bloky, do ktorých sa dá písať rýchlo, pohodlne a nikdy sa nevybijú:-)

Päť vecí, ktoré by mohli smartfóny ohroziť v budúcnosti

Diaľkové ovládače

Diaľkový ovládač

Mobily s infraportmi sme tu mali už pred rokmi; programy, zvládajúce cez ne obsluhu rôznych prístrojov takisto. Potom však infraporty zo smartfónov zmizli a zdalo sa, že toto obdobie nadobro skončilo. Lenže posledné generácie smartfónov sa nesú v znamení renesancie infraportov a ovládanie televízorov a iných prístrojov je vďaka nim jednoduchšie a ľahšie, než to bolo u starých mobilov. Diaľkové ovládače sa na smetisko dejín ešte isto nechystajú, ale ktovie, ako sa to bude všetko vyvíjať a či v inteligentnej domácnosti budúcnosti nebudeme všetko ovládať mobilom.

Konzoly

Konzola

Konzoly výrazne ukrojili z hrania na PC a dnes možno podobné náznaky badať u smartfónov a tabletov. Samozrejme, mobilné hry sa zatiaľ ani náhodou nemôžu rovnať tým konzolovým, či už grafikou, ovládaním, alebo hrateľnosťou. Smartfóny  a tablety však opäť bodujú v oblasti mobility a možnosti hrať prakticky kdekoľvek. Medzitým sa začali objavovať konzoly s operačným systémom Android, takže je možné, že v budúcnosti mobily plne nahradia konzoly (resp. sa zlúčia v jedno zariadenie), najmä keď vidieť, akým raketovým tempom stúpa ich výkon. Samozrejme, momentálne je to ešte hudba budúcnosti.

Platobné karty

Platobná karta

Už pri predstavení Androidu 2.3 Gingerbread v r. 2010 sa pri jednej z jeho noviniek – NFC – spomínalo možné využitie telefónu ako platobnej karty. Prešli takmer tri roky, NFC je súčasťou väčšiny highendových telefónov, ale tzv. bezkontaktné platby sa zatiaľ len nesmelo rozbiehajú u prvých bánk. Je však možné, že teraz to už naberie rýchly spád a o pár rokov budeme touto formou platiť bežne. Iným spôsobom platieb prostredníctvom mobilu sú služby ako VIAMO či Mobito, ktoré si rýchlo získavajú obľubu u používateľov. O nejaký čas sa teda karty možno stanú zbytočné.

Kľúče

Kľúče

To, že smartfóny dokážu nahradiť kľúče od auta a bytu, už vôbec nepôsobí ako sci-fi. Už dnes existujú bezpečnostné zariadenia, ktoré je možné namontovať namiesto bežných zámkov a odomykať ich smartfónom. Patrí medzi ne napríklad bezpečnostný systém Kevo od spoločnosti Kwikset, pri ktorom sa smartfón spáruje so zámkom cez bluetooth. Pri otváraní nie je potrebné telefón ani vybrať z vrecka – stačí sa rukou dotknúť zámku a ten automaticky rozpozná váš smartfón a dvere odomkne. Po vyriešení všetkých bezpečnostných otázok by sa podobný prvok mohol stať jedným z prvkov inteligentnej domácnosti, ktorá sa spomína ako jeden smer vývoja elektroniky a domácich spotrebičov.

Pevná linka

Pevná linka - telefón

S nástupom mobilných telefónov začal počet pevných liniek rapídne klesať a pokles sa nezastavil ani v súčasnosti. Na Slovensku ku koncu roka klesol počet pevných liniek prvýkrát pod 1 milión, pričom klesali počty pevných liniek v domácnosti, ale v ešte väčšej miere aj u nebytových zákazníkov. Hoci takýto trend nie je bežný pre všetky krajiny sveta, klasická pevná linka to v budúcnosti aj tak bude mať dosť ťažké. Možno sa však zachráni a transformuje sa do podoby VoIP a podobných služieb.

Okrem spomínaných predmetov by sa samozrejme našlo ešte oveľa viac vecí, ktoré smartfóny dokážu úplne, alebo aspoň čiastočne nahradiť. Heslovite môžeme spomenúť vreckové slovníky, baterky, mapy, televízory, rádiá, kalkulačky, merače rýchlosti a vzdialenosti pre rôzne športy, kompasy, kamery v aute a mnoho iného.

Samozrejme, nepovažujeme sa za jasnovidcov, možno pôjde vývoj nakoniec úplne iným smerom a naše predpovede nebudú presne zodpovedať skutočnosti. Neberte teda náš zoznam ako písmo sväté a pokojne sa v diskusii vyjadrite, ak máte pri niektorých bodoch iný názor. Budeme tiež radi, ak v diskusii uvediete, ktoré zariadenia už dnes nahrádza smartfón vám a naopak, pri ktorých sa stále spoliehate na klasiku.

25.8.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+