Najväčší kameň úrazu pri Android zariadeniach je jednoznačne ich batéria. Kvôli množstvu dostupných funkcií a veľkým displejom sme nútení nabíjať smatfón každý večer, tí šetrnejší z nás možno len párkrát do týždňa. Vďaka niekoľkým jednoduchým tipom ale môžete predĺžiť výdrž vašej batérie aj o niekoľko hodín. Chcete vedieť ako na to?
1. Znížte jas displeja
Najväčší žrút energie v našich zariadeniach je displej. Najmä pri aktivitách ako prehliadanie internetu či hranie hier vie spotrebovať najviac energie, čo sa ale dá čiastočne obmedziť znížením jeho jasu. Ideálne riešenie je nastavenie automatického podsvietenia vášho displeja, ktoré nájdete v Nastavenia > Zobrazenie > Jas displeja. Ak vaše zariadenie nepodporuje automatickú reguláciu jasu, znížte si ho manuálne.
TIP: Ak máte zariadenie so SuperAMOLED displejom (napr. Samsung), tak si nastavte čierne pozadie. Pri zobrazovaní čiernej totižto pixely SuperAMOLED matice nesvietia, a teda nespotrebúvajú žiadnu energiu.
2. Nastavte si automatické vypnutie displeja
Mnohokrát sa chcete na displej smartfónu či tabletu pozrieť len preto, aby ste zistili koľko je hodín. Ak ale máte nastavené automatické vypnutie displeja na niekoľko minút, bude zbytočne dlho svietiť. Choďte do Nastavenia > Zobrazenie > Časový limit obrazovky a znížte časovač vypnutia na hodnotu maximálne 2 minúty.
3. Vypnite pripojenia, ktoré nepotrebujete
Druhým najväčším žrútom energie v Android zariadeniach sú pripojenia ako Wi-Fi, 3G/4G, Bluetooth či GPS. Ak ich v danej chvíli nepoužívate, tak ich vypnite. Môžete tak robiť pomocou jednoduchých widgetov alebo v notifikačnej lište vášho zariadenia.
4. Synchronizácia
Aj keď sa vám to možno nezdá, synchronizácia viacerých e-mailových kont alebo kalendárov spotrebúva nadmerne batériu. Zvážte preto, či si pri niektorých kontách nenastavíte manuálnu synchronizáciu. Rovnako si dávajte pozor na aplikácie s predpoveďou počasia či správami zo sveta. Pokiaľ v nich máte nastavenú príliš častú synchronizáciu údajov, tak sú rovnako žrútmi energie.
5. Používajte šetriče energie
Dnes sú už Android zariadenia prepracované do takej miery, že väčšinou ponúkajú vlastné šetriče energie v nastaveniach zariadení. Pri Sony smartfónoch to je režim Stamina, pri Samsung zariadeniach zas Režim (extrémneho) šetrenia batérie. V zariadeniach rôznych značiek sa tieto režimy volajú inak, no môžete ich nájsť v Nastavenia > Batéria.
6. Čím viac widgetov, tým horšie
Hoci sú widgety veľmi praktickou súčasťou systému Android a neustále nám prinášajú čerstvé informácie o aplikáciách, ich umiestnenie na ploche rovnako spotrebúva batériu. Najmä ak ide o widgety aplikácií pracujúcich s internetom, e-mailami a sociálnymi sieťami. Zvážte, či ich naozaj potrebujete a v prípade že nie, tak ich z plochy odstráňte.
7. Náročné živé tapety
Rovnako energeticky náročnými sú aj živé tapety pre vaše Android zariadenia. Hoci sú pekné a často aj praktické (napríklad tapety zobrazujúce aktuálne počasie), ich použitie môže nadmerne vybíjať vaše Android zariadenie. Ak teda pociťujete vybitú batériu už skoro poobede prípadne večer, eliminujte aj tento prvok.
8. Automatické aktualizácie z obchodu Play
Často o výdrži vašej batérie rozhodujú drobnosti, ako napríklad automatické aktualizácie aplikácií a hier z obchodu Play. Vždy, keď sa zariadenie prihlási na Wi-Fi, chce obchod Play nainštalovať dostupné aktualizácie. To mu ale môžete zakázať priamo v obchode Play > Nastavenia > Aktualizácie aplikácií.
9. Vždy najnovší systém
Aj keď sa vám to možno zdá ako nepodstatná vec, aktualizácie na najnovší Android majú často zmysel. Ak aj výrobca nepridal funkcie, ktoré ste očakávali, tak určite opravil chyby a vyladil nedostatky, ktoré máte v aktuálnom systéme. Nainštalovaním aktualizácie systému tak môžete získať na výdrži batérie. Nie je to však pravidlom a nový systém Android môže byť aj na škodu. Pred spustením aktualizácie sa preto vždy informujte, či je pre vaše zariadenie prospešná na rôznych fórach a diskusných kluboch (napr. www.androidforum.sk).
10. Urobte si root
Posledný tip je určený pre pokročilejších používateľov. Ak máte dostatočné zručnosti a vaše zariadenie trpí na nízku výdrž batérie, tak si môžete urobiť root. Na zariadenie s rootom si totižto môžete nainštalovať praktické aplikácie ako napr. Greenify, ktoré vám s väčšou výdržou batérie značne pomôžu. S root právami ale môžete pracovať aj s jednotlivými aplikáciami a napríklad zablokovať prístup na internet tým titulom, ktoré to nepotrebujú, prípadne si pretaktovať procesor na nižšiu frekvenciu a ušetriť energiu týmto spôsobom.
Máte aj vy tip na väčšiu výdrž batérie?
Zaujíma nás, ako šetríte energiu v batérii vášho Android zariadenia vy. Máte zaručené postupy a triky na to, ako predĺžiť výdrž batérie na mobilných zariadeniach? Tak nám napíšte do komentárov pod tento článok.