MojAndroid

Podľa viacerých prieskumov a zdrojov boli bezkonkurenčne najžiadanejšími vianočnými darčekmi tohto roka smartfóny a tablety. Nové modely šli u predajcov na odbyt ako na bežiacom páse a zrejme mnohí z nás si pod stromčekom našli vysnívané mobilné zariadenie.

Staré mobily a smartfóny

Čo však so starým telefónom či tabletom, hlavne ak je ešte plne funkčný? Mobilné telefóny mnohí používatelia obmieňajú v dvojročnom cykle a takto starý prístroj ešte rozhodne nepatrí do starého železa. Samozrejme, častou alternatívou je jeho podarovanie inému, technologicky menej náročnému členovi rodiny, alebo predaj zariadenia – v tomto prípade vám odporúčame využiť náš AndroidBazar.sk s možnosťou bezplatnej občianskej inzercie Android smartfónov, tabletov a príslušenstva. Existujú však aj ďalšie spôsoby využitia a o niekoľkých z nich si povieme v tomto článku.

1. Stolové hodiny s budíkom

Každý smartfón sa dá použiť ako praktický budík a mnohí ho na tento účel aj využívame. Ak však máme k dispozícii starší smartfón, či tablet, môžeme ho využiť ako zaujímavé stolové hodiny. Android od verzie 4.2 má priamo v sebe funkciu Daydream alebo Šetrič obrazovky, ktorá umožňuje zobrazenie času na uzamknutej obrazovke pri vložení do doku, alebo nabíjaní. Pre jej aktiváciu treba ísť do Nastavenia -> Zobrazenie -> Šetrič obrazovky, kde zvolíme možnosť Hodiny. Alternatívou k tejto funkcii je napríklad aplikácia ClockPlus DayDream. Tá umožňuje využívanie hodín vo forme šetriča obrazovky aj na zariadeniach s Androidom 4.0 – 4.1. Pre jeho aktiváciu je však potrebné spustiť aplikáciuClockPlus manuálne a po 30 sekundách neaktivitivy sa spustí šetrič. Ten bude aktívny tak dlho, pokiaľ bude zariadenie nabíjané.

Nexus 4 - DayDream

Ak však aj nemáte zariadenie s niektorou z novších verzií Androidu, ako budík ho samozrejme môžete používať aj tak. Existuje nepreberné množstvo „hodinových“ a „budíkových“ aplikácií, za všetky vám môžeme odporučiť napríklad efektne vyzerajúcu Timely Alarm Clock, či pokročilý budík Alarm Revolution od slovenských autorov.

Verzia: 1.3.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.3.1
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 1.0.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.7
Aktuálna cena: Zdarma

2. Digitálny fotorámik

Digitálnych fotorámikov existuje na trhu veľké množstvo, načo však kupovať niečo, čo už v skutočnosti vlastníme. Ako improvizovaný fotorámik vo väčšej izbe dobre poslúži tablet, naopak smartfón môže byť akýmsi minirámikom napríklad na pracovnom stole. Kvôli vyššej energetickej náročnosti je však pri dlhodobejšom používaní nutnosťou využitie doku, alebo pripojenie zariadenia na nabíjačku.

Photo Slides

Aplikácií, ktoré dokážu premeniť mobil či smartfón na fotorámik je opäť viacero, nám sa páčila aplikácia Photo Slides. Okrem meniacich sa obrázkov zároveň dokáže zobrazovať aj čas a dátum.

Verzia: 2.13
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.13
Aktuálna cena: Zdarma

3. Elektronická kuchárska kniha

Smartfón, alebo ešte lepšie tablet môže byť aj skvelou pomôckou v kuchyni a stať sa našou elektronickou kuchárskou knihou. Pri staršom zariadení navyše až tak nezabolí, ak ho napríklad nechtiac poškodíme tekutinami, ktoré sa pri varení používajú.

Recepty doma e-recepty Moje-recepty.sk

Recepty sa dajú nájsť buď na špecializovaných internetových stránkach o varení, ale na výber je tiež mnoho aplikácií s receptami v angličtine. Nájdeme však aj nejaké v slovenskom a českom jazyku, napríklad Moje-recepty.sk, e-recepty, či Recepty doma. Pri tablete a smartfóne však nie sme odkázaní len na text či obrázky, môžeme si na Youtube pustiť niektoré z mnohých inštruktážnych videí o varení v slovenčine či češtine a tí jazykovo zdatnejší hoci aj kanál Jamieho Olivera.

Verzia: 1.1.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.3
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 2.01
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.01
Aktuálna cena: Zdarma

4. Herná konzola s emulátorom

Hranie hier na mobiloch je bežná činnosť, starší tablet, alebo smartfón sa však dá využiť aj ako herná konzola pre hranie starších hier. Moderné mobilné hry totiž mnohokrát nie sú tým pravým orechovým – 3D strieľačky majú stále dokonalejšiu grafiku, ale ovládanie cez dotykový displej je nepohodlné, ďalším zase chýba dobrá hrateľnosť.

Prečo si teda nezaspomínať na staršie hry z PlayStation 1, Nintenda 64 či Game Boya? Na hranie postačí správna aplikácia, ktorá na tablete či smartfóne umožní hrať staré dobré konzolové „pecky“, ktoré príbehom či hrateľnosťou dokážu zatieniť mnohé súčasné mobilné hry. Oporúčame bezplatnú aplikáciu RetroidNetplay (pôvodne RetroArch), ktorá dokáže emulovať celý rad konzol ako PlayStation 1, Game Boy, Nintendo NES, DS, SNES, Atari 2600 atď. Kvalitným, ale plateným emulátorom PlayStation 1 je aj aplikácia ePSXe.

Ak vaše zariadenie podporuje funkciu USB Host, nebudete odkázaní na ovládanie prostredníctvom dotykového displeja. Pomocou redukcie z microUSB na USB, ktorá stojí pár eur, budete môcť k smartfónu či tabletu pripojiť aj klasický herný ovládač. Ak váš smartfón navyše podporuje aj štandard MHL, môžete cez príslušnú redukciu zdieľať obraz zo smartfónu cez HDMI kábel na obrazovku televízora či monitoru a vychutnať si hranie na väčšej uhlopriečke. Možnosti konektivity Android zariadenia vrátane herných ovládačov a pripojenia k externým monitorom podrobne ukazuje video hore.

Verzia: 2.0.8
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: 2.0.8
Aktuálna cena: 2,99 €

5. Zariadenie na testovanie nových ROMiek a rootu

Lákalo vás niekedy rootnuť svoje zariadenie a odradila vás možnosť, že svoje zariadenie znefunkčníte, či prídete o záruku? Vyskúšať nové možnosti a funkcie, ktoré prinášajú alternatívne ROMky tak môžete práve na vašom starom zariadení. Jeho záruka je už pravdepodobne preč, ešte skôr zrejme skončila aj podpora zo strany výrobcu. Vďaka rootu a šikovnosti tvorcov alternatívnych ROMiek však môže dostať jednu z najnovších verzií Androidu a vy získate cenné skúsenosti.

android-custom-roms

Návody a rady, ako postupovať pri roote a inštalácii nových ROMiek získate aj priamo na našej stránke, či vo fóre androidforum.sk. Jedným z najkomplexnejších zdrojov je však známe xda-developers.com.

6. Prehrávač médií alebo multimediálne centrum

Android smartfóny a tablety sú vo svojej podstate pravé multimediálne zariadenia a vďaka otvorenosti operačného systému a množstvu aplikácií sa skvele hodia na toto využitie. Najjednoduchším spôsobom je využiť starý smartfón ako mp3 prehrávač napríklad počas ciest a šetriť tak drahocennú energiu v primárnom mobilnom zariadení. Pripojiť ho však môžete aj k aktívnym reproduktorom a ozvučiť tak niektorú miestnosť, alebo napríklad záhradnú grilovačku.

creative-airwave-11

Výrazným problémom však nie je ani bezdrôtový prenos hudby. Bluetooth reproduktorov je už celá kopa a mobilné zariadenia sa dá bezdrôtovo prepojiť aj so staršími reproduktormi. Stačí dokúpiť tzv. bluetooth music receiver, ktorý ponúkajú viacerí výrobcovia, napr. Belkin, albo Genius. Receiver poslúži ako medzičlánok, stačí ho káblom prepojiť s reproduktormi a so smartfónom bez bluetooth.

Belkin bluetooth music receiver

Okrem zvuku však môžete prenášať aj obraz a spraviť tak zo svojho staršieho mobilného zariadenia malé multimediálne centrum. Poslúžiť na to môže buď HDMI výstup, alebo bezdrôtový spôsobom cez DLNA. So staršími televízormi sa dá smartfón a tablet bezdrôtovo prepojiť napríklad prostredníctvom Chromecastu od Goole.

7. Bezpečnostná kamera / Baby monitor

Starší smartfón skvele poslúži aj ako bezpečnostná kamera, alebo tzv. baby monitor, teda kamera, ktorou sa dá sledovať správanie batoliat a malých detí. Nie je to nič zložité, stačí do Android zariadenia nainštalovať aplikáciu IP Webcam, umiestniť ho tak, aby jeho kamera snímala želané miesto a v rámci lokálnej siete zdieľať obraz priamo do počítača. Obraz je možné v počítači sledovať viacerými spôsobmi, napríklad v nejakom mediálnom prehrávači ako VLC, či aj priamo v internetovom prehliadači.

IP Webcam a IP Webcam b

Priamo v prehliadači je možné takúto kameru na diaľku aj ovládať, resp. zapnúť/vypnúť LED blesk, zaostriť, vyhotoviť fotografiu v plnom rozlíšení. Ak uprednostníte na sledovanie na ďalšom mobilnom zariadení, môžete na tento účel využiť aplikáciu tinyCam Monitor (v nastaveniach je potrebné pri položke Camera Vendor vybrať položku IP Webcam for Android). Obe možnosti sme vyskúšali a všetko fungovalo bez akýchkoľvek problémov.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

8. Turistická navigácia

Pri turistike, cyklistike či geocachingu hrozí smartfónu oveľa viac potenciálnych nebezpečí, než pri bežnom používaní. Môže ho poškodiť dážď či vlhkosť, dostať sa doň prach a nečistoty a pri zdolávaní ťažkého terénu sa nám môže ľahko vyšmyknúť z rúk a rozbiť. Takáto ujma však oveľa menej zabolí pri staršom smartfóne, ktorý si môžeme vyhrať na navigačné účely v prírode. Ako softvérová výbava skvele poslúži známy Locus, alebo napríklad Maverick: GPS Navigation.

locus-maps-7 locus-maps-8 locus-maps-6

Výhodou je tiež fakt, že môžete šetriť batériu vo vašom primárnom zariadení a ak by staršie zariadenie potrebovalo viac šťavy, je možné využiť niektorý z množstva dostupných externých nabíjacích zdrojov.

Verzia: 3.30.2
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 2.8
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.8
Aktuálna cena: Zdarma

9. Náhrada stolového počítača

Na tento spôsob využitia sa skôr hodí tablet, prípadne väčší smartfón. Nutnosťou je podobne ako u gamepadu Android vo verzii 4.0 či vyššej a podpora funkcie USB Host. Vďaka nej sa dá cez USB redukciu a USB rozbočovač k mobilnému zariadeniu naraz pripojiť bežná USB klávesnica a USB myš. Na tablete či smartfóne potom môžete pracovať podobne, ako na bežnom počítači a množstvo funkcií ovládať cez tieto hardvérové prvky.

Vďaka kancelárskym aplikáciám ako Quickoffice či Kingsoft Office sa dá písať a editovať textové dokumenty ako na bežnom počítači, obdobným spôsobom surfovať po internete, či ovládať multimediálne funkcie (Android dokonca podporuje mnohé špeciálne klávesy na multimediálnych klávesniciach. Starý smartfón alebo tablet tak môže do istej miery nahradiť jedno PC v domácnosti a navyše získať nové možnosti využitia.

10. Hračka pre deti

Dnešné deti majú k mobilov a tabletom veľmi blízko a ako zrejme potvrdia mnohí rodičia, väčšinu funkcií a možností zvládnu bez akéhokoľvek návodu oveľa veľmi rýchlo a intuitívne už od útleho veku. Samozrejme deti treba viesť aj k iným aktivitám, ale pri správnom dohľade a .Naopak, správnymi aplikáciami a hrami sa dá u nich docieliť rozvoj jemnej motoriky, postrehu a rýchlych reakcií a tiež získavanie nových poznatkov a vedomostí.

istorybooks-900-90

Samozrejme, existujú už aj mobilné prístroje, určené špeciálne pre deti, ako napríklad Samsung Galaxy Tab 3 Kids, ale s vhodnou softvérovou výbavou môže rovnako dobre poslúžiť akýkoľvek staršie zariadenie. Keďže malé deti nebývajú k veciam vždy šetrné, na prvé krôčky v svete mobilov im môže dobre poslúžiť práve starší smartfón alebo tablet. Vhodnou malou investíciou, ktorá môže výrazne predĺžiť jeho životnosť v detských rukách, je tiež masívnejšie gumené puzdro.

Samsung GALAXY Tab3 Kids Slovensko

Vhodné sú v tomto smere napríklad rôzne aplikácie, pomocou ktorých môže dieťa na smartfóne či tablete maľovať. V obchode Google Play je ich veľké množstvo, vyskúšať môžete napríklad Funny Painter, alebo Paint a Picture. Pre väčšie deti sa môžu hodiť napríklad rôzne vedomostné hry, kvízy a podobne. Na našej stránke MojAndroid.sk pravidelne uverejňujeme tipy na takéto edukatívne aplikácie, takže nás stačí pravidelne sledovať:-)

Verzia: 1.18
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.18
Aktuálna cena: Zdarma

Množstvo ďalších spôsobov

Samozrejme, okrem uvedených možností existuje ešte viac spôsobov potenciálneho využitia starého mobilného zariadenia. Heslovite môžeme spomenúť napríklad vreckový server pri použití aplikácie Servers Ultimate (vhodné pre skúsenejších používateľov), kompaktný prenosný wi-fi router, autokameru alebo časozbernú kameru, ktorou sa dajú vytvoriť úchvatné videá v exteriéri. Ak máte ďalší zaujímavý spôsob, ako využiť starý smartfón alebo tablet, podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: androidauthority.com, techradar.com, tomsguide.com

27.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+