MojAndroid

Android vs. iOS je jednou z najväčších a najvášnivejších diskusií našej generácie. Dôvodov pre to je hneď niekoľko, no jedným z najdôležitejších je určite fakt, že obe tieto platformy sú skutočne skvelé a používateľom poskytujú obrovské množstvo možností, o ktorých sa im pred niekoľkými rokmi ani nesnívalo. Je preto pochopiteľné, že používateľ bude zastávať práve tú svoju platformu, ktorá mu viac vyhovuje a ktorá mu umožňuje robiť všetko to, čo potrebuje. Hoci pohľad na oba systémy je veľmi subjektívny, predsa len sa nájdu oblasti, v ktorých jedna platforma vyhráva nad druhou. Tu je desať dôvodov, prečo je Android stále (aj keď iba o niečo) lepší ako iOS.

Množstvo zariadení

Pre niekoho, koho požiadavky presne napĺňa najnovší iPhone, je tento bod nepodstatný. Pre väčšinu sveta je ale veľmi dôležitý. Možnosť výberu pri kúpe nového zariadenia je jednoducho neporovnateľne väčšia na platforme Android. Stovky rôznych výrobcov a tisícky rôznych zariadení prinášajú do tohto ekosystému aj viaceré nevýhody, no samotná možnosť vybrať si z množstva zariadení je jednoducho nenahraditeľná. Kým používatelia iPhonov mali donedávna možnosť výberu iba medzi starým a novým modelom a tento rok si budú môcť vyberať medzi dvomi či tromi novými telefónmi, každý používateľ Androidu má na výber z množstva zariadení. Aj keď detailne špecifikuje svoje potreby, zostane mu aj päť a viac zariadení, ktoré dokonale spĺňajú všetky jeho požiadavky a znovu si môže vyberať. Rôznorodosť výrobcov, tvarov, veľkostí, špecifikácií a ceny je jednoducho pre Android veľmi dôležitá a je to jeden z hlavných dôvodov, prečo je Android o toľko rozšírenejším operačným systémom.

Lenovo tlacovka nové smartfony-12

Rôzne cenové úrovne

Tento bod priamo nadväzuje na ten predchádzajúci a podčiarkuje dôvod, prečo vidíme Android vo všetkých kútoch sveta u ľudí z rôznych spoločenských vrstiev a rôznych krajín. Každý používateľ Androidu si jednoducho môže povedať, koľko chce za telefón zaplatiť a v tejto cenovej kategórii si nájde to, čo mu najlepšie vyhovuje. Fanúšikovia iOS majú v tomto smere veľmi obmedzené možnosti a ak si chcú kúpiť najnovší model, vybrať si môžu iba podľa veľkosti, pričom cena je síce trochu rozdielna, no ani zďaleka nemôžeme najnovšie iPhony rozdeľovať na rôzne cenové úrovne.

Prispôsobenie

Tento bod je jednoznačný a hovorí sám za seba. Samozrejme, znovu platí, že nie pre každého používateľa je toto výhoda a pre niekoho to môže byť dokonca aj nevýhoda. Už iba samotná možnosť výberu z množstva zariadení ale znamená, že váš smartfón bude dokonale odzrkadľovať vašu osobnosť. Keď k tomu pridáme ešte možnosť prispôsobenia na softvérovej, ale aj hardvérovej úrovni, dostaneme skutočne personalizované zariadenie. Motorola, LG, Xiaomi či OnePlus ponúkajú niekoľko rôznych prevedení svojich zariadení s vymeniteľnými krytmi, ktoré úplne menia vzhľad zariadenia. Apple síce ponúka svoje modely v rôznych farebných prevedeniach, no takejto pokročilej úrovne prispôsobenia sa zrejme od spoločnosti z Cupertina nikdy nedočkáme.

lg_g4_h815_lte_single_sim_32gb_leather_black_uk_1_1 LG4

Widgety

Niečo, čo Android ponúka už skutočne dávno a čo Apple predstavil v obmedzenej forme iba vlani, sú widgety. Znovu ide o prvok, ktorý je možno niekomu ukradnutý, no nemožno poprieť užitočnosť a funkcionalitu, ktorú widgety pridávajú systému Android. Nesmieme zabudnúť ani na to, že aj widgety sú základným prvkom prispôsobenia Android telefónu a okrem funkčnej stránky sa podieľajú aj na estetickej forme zariadenia. Fakt, že pre manipuláciu s aplikáciou ju nemusíme otvoriť ale stačí nám používať widget priamo na domovskej obrazovke je často veľmi výhodný a pohodlný. Vedľajší efekt je potom ten, že stále rastúce displeje na našich zariadeniach nie sú preplnené iba mriežkou ikon, ale sú oživené aj rôznymi zaujímavými doplnkami.

kustom-widget-maker-1 kustom-widget-maker-2 kustom-widget-maker-3

Multi-tasking

Mobilné zariadenia ešte stále zaostávajú za plnohodnotnými počítačmi v kategórii práce s viacerými aplikáciami. Prepínanie medzi jednotlivými titulmi na to určeným tlačidlom nie je vôbec pohodlné a výrobcovia si to uvedomujú. Aj preto stále častejšie na zariadeniach vidíme vylepšené možnosti multitaskingu, či už v podobe rozdelenia obrazovky na dve, kde môžeme spustiť naraz dve aplikácie, alebo v podobe plávajúcich okien, ktorých môžeme mať naraz otvorených hneď niekoľko. Podobné funkcie konečne predstavil aj Apple, no zatiaľ iba na svojich tabletoch a majitelia iPhonov si stále musia vystačiť s manuálnym prepínaním medzi aplikáciami.

Alternatívne launchery

Pred niekoľkými rokmi bol tento prvok považovaný za extra nástroj, ktorý využívali iba tí najväčší fanúšikovia Androidu a ktorý ho následne používali práve v diskusiách na tému Android vs iOS ako hlavnú výhodu svojho obľúbeného systému. Dnes sa ukazuje, že alternatívne launchery sú naozaj enormne populárne už aj medzi bežnými používateľmi, keď prácu s nimi uľahčuje aj Google priamo v čistom systéme Android. Množstvo možností a prispôsobenia, ktoré launchery prinášajú, je skutočne na nezaplatenie a fakt, že môžete launcher kedykoľvek zmeniť a nainštalovať si nejaký úplne iný je skutočnou výhodou oproti jednotne vyzerajúcemu systému iOS.

Max Launcher 1 kklauncher-2 Nova Launcher_4

Alternatívne ROM

Výhody ROOT-ovania a alternatívnych ROM sa v posledných rokoch vďaka neustále sa zlepšujúcemu systému Android trochu scvrkli, no stále sa nájdu milióny používateľov, ktorí na ne nedajú dopustiť. Dnes už si svoje zariadenie dokáže ROOT-nuť vďaka šikovným pomocným nástrojom takmer každý a môže tak otvoriť dvere do sveta neobmedzených možností. Vďaka alternatívnym ROM môžete úplne zmeniť systém vo svojom zariadení, a to väčšinou úplne zadarmo. Môžete tak prakticky zmeniť dodávateľa svojho systému a napríklad získať aj oveľa lepšiu podporu, ako keby ste zariadenie využívali so systémom predinštalovaným od výrobcu. Znovu platí, že ak sa vám takéto používanie zunuje a budete sa chcieť vrátiť k základnej verzii vášho zariadenia, môžete tak sami spraviť. Jednoducho máte obrovské množstvo voľnosti a slobody.

cyanogenmod-11

Integrácia Google služieb

Aj v tomto prípade platí, že tento bod nie je výhodou pre každého. Ak ale patríte k stovkám miliónov používateľov po celom svete, ktorí využívajú služby od spoločnosti Google, váš používateľský zážitok bude s najväčšou pravdepodobnosťou oveľa lepší práve v systéme Android. Služby Google sú tu totiž oveľa lepšie integrované a správa a prepojenie jednotlivých aplikácií je intuitívnejšie a hlbšie. Musíme ale podotknúť, že v súčasnosti už iOS ponúka prakticky všetky najviac využívané služby od Google, a tak tu nebudete drasticky ukrátení. Ak ste ale od týchto služieb závislí, možno by vám tu chýbala úroveň integrácie z Androidu a možno aj niektoré funkcie jednej užitočnej aplikácie…

Google Now

Aplikácia je síce dostupná aj na iOS, no neponúka tu všetky svoje inteligentné funkcie, na ktoré sme zvyknutí v systéme Android. V priebehu rokov prešiel asistent od Google obrovskými zmenami a dnes ide o plnohodnotného pomocníka najmä pre tých používateľov, ktorí využívajú viacero služieb od Google. Celkovo ide o jednu z najinteligentnejších súčastí našich smartfónov, ktorá nám môže pomáhať v priebehu celého dňa. Google sa pritom o tento nástroj neustále stará a v systéme Android Marshmallow pripravil aj veľmi zaujímavú novinku Google Now on Tap, ktorá je ešte výkonnejšia a ponúka ďalšie funkcie inteligentného asistenta.

google-now-on-tap

Viac aplikácií a hier dostupných zdarma

Pre dlhoročných používateľov systému Android by po prechode na iOS mohlo byť trochu zvláštne, koľko platených aplikácií tu nájdu. Väčšina zaujímavých titulov nesie pri sebe cenovku, čo sa ale odzrkadľuje aj na celkových príjmoch vývojárov, ktorým sa dlhodobo darí oveľa lepšie v obchode App Store ako v obchode Play. Ak ste ale zvyknutí na to, že si aplikácie takmer vôbec nekupujete a drvivá väčšina služieb je k dispozícii zadarmo, môžete byť skutočne nemilo prekvapení. Často sa stáva aj to, že aplikácia je pre iOS dostupná za poplatok a po príchode na Android je k dispozícii zadarmo. Môžu za to rozdiely v jednotlivých platformách a najmä vyššia úroveň pirátstva na Androide. Používatelia iOS zasa majú výhodu v tom, že nové hry a aplikácie sú pre túto platformu veľmi často dostupné oveľa skôr ako pre Android.

new-play-store-oct-2015-screens-08 new-play-store-oct-2015-screens-02 new-play-store-oct-2015-screens-01

Rozdiely sú menšie ako kedykoľvek predtým

Toto je najdôležitejší bod tohto článku. Operačné systémy iOS a Android sa dlhodobo vyvíjajú bok po boku a ťahajú sa navzájom k lepšej funkčnosti, vyladeniu a krajšiemu dizajnu. Dnes sú si tieto systémy oveľa podobnejšie ako kedykoľvek pred tým a aj vyššie spomenuté rozdiely už nie sú také drastické ako kedysi. Vo veľkej väčšine prípadov sa každý z vyššie spomenutých bodov brať ako výhoda, no pre niekoho iného to nemusí byť vôbec prínosné a dokonca môže ísť až o nevýhodu.

Aj preto ak dnes hovoríme o výhodách a nevýhodách, väčšinou ide o subjektívne názory, ktoré pre niekoho výhodou sú a pre niekoho iného nie. Aby sme ale konkurenčnej platforme iba nekrivdili, musíme priznať, že iOS má stále v niekoľkých smeroch navrch. Spomenúť môžeme napríklad rýchlejšie a dlhšie trvajúce aktualizácie, lepšiu spoluprácu softvéru a hardvéru, viac aplikácií pre tablety, viac príslušenstva od výrobcov tretích strán či často prvenstvo pri predstavení nových aplikácií. Samozrejme, veľkú výhodu má iPhone aj u tých používateľov, ktorí vlastnia ďalšie zariadenia od Apple. Obe platformy by sme mohli porovnávať donekonečna a možno by sme sa nikam nedostali. Preto sa pýtame vás – čo sa vám na Androide páči najviac? A naopak, kde by ste chceli, aby sa systém inšpiroval konkurenčnou platformou? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom!

Zdroj: Android Authority

10.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+