MojAndroid

Technológie v smartfónoch sa síce rýchlo vyvíjajú, ale ich batérie trápia stále rovnaké problémy – výdrž na jedno nabitie a degradácia ich kapacity. Podľa portálu Gadgets360 našli v Japonsku riešenie na druhý problém.

Životnosť batérií by mal predlžiť nový typ spojiva

Batérie časom degradujú. Životnosť smartfónu, ktorý síce stále funguje, sa tým automaticky zníži a stráca na pôvodnej hodnote.  Vedci z japonského vedeckého a technologického ústavu (JAIST) teraz údajne našli spôsob, ako výrazne predĺžiť životnosť batérií. Tvrdia, že vinu za degradáciu nesie najmä dizajn lítium-iónových batérií, ktoré napájajú aj najmodernejšie smartfóny.

Japonskí vedci pod vedením profesora Noriyoshi Matsumiho zverejnili svoje poznatky v časopise ACS Applied Energy Materials, o čom informoval portál EurekaAlert. Štúdie sa zúčastnili profesor Tatsuo Kaneko, odborný asistent Rajashekar Badam, doktorand Agman Gupta a bývalý postdoktorand Aniruddha Nag.

Tvrdia, že grafitové anódy – záporný pól – v batérii v súčasnosti vyžívajú polyvinylidénfluoridové spojivo (PVDF), ktoré drží minerál pohromade, a práve to má niekoľko nevýhod a zlý vplyv na životnosť. Momentálne skúmajú nový typ spojiva vyrobeného z kopolyméru bis-imino-acenafténchinón-parafenylénu (BP), ktorý by mal tieto problémy vyriešiť.

PDVF vs BP kopolymér | Foto: eurekalert.org

Zatiaľ čo  konvenčné spojivo PVDF vykazovalo iba 65 % svojej pôvodnej kapacity po 500 cykloch nabíjania a vybíjania, články používajúce kopolymér BP ako spojivo vykazovali 95 % kapacity po 1700 takýchto cykloch.

Nové riešenie by mohlo pomôcť v širokej škále odvetví

Japonskí vedci tvrdia, že takýto spoľahlivejší systém výroby batérií môže povzbudiť spotrebiteľov, aby investovali napríklad do ekologických elektrických vozidiel, ktorým sa vďaka tomu predĺži celková životnosť. Uviedli tiež, že odolnejšie batérie pomôžu aj ľudom, ktorí sa spoliehajú na umelé orgány využívajúce batériové články.

A v neposlednom rade by sa tak predĺžila aj životnosť batérií v smartfónoch a tabletoch. Tie sú dnes používateľsky nedostupné a majiteľ takéhoto zariadenia si musí nechať vymeniť batériu v servise, ak chce mať pôvodnú vydrž batérie. Okrem toho, že je to pre neho nákladné, tak takéto časté výmeny nie sú práve ekologické.

Náš tip
Orange vs Telekom. Kto má lepší dátový paušál za 20 eur?
7.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+