MojAndroid

Služba YouTube mení svoje pravidlá. Po novom budú môcť tvorcovia obsahu na tejto sieti používať aj vulgárne výrazy. A to bez toho, aby ich videá stratili nárok na reklamy a monetizáciu. O novinke informoval portál TheVerge.

Youtube zmierňuje svoje obmedzenia aj vďaka spätnej väzbe od tvorcov. V novembri vyšla aktualizácia, ktorá zaviedla prísnejšiu kontrolu toho, čo vo svojich videách používatelia vypustia zo svojich úst. Teraz budú môcť v prvých siedmich sekundách tvorcovia použiť “nevhodné slová” a nebude to mať vplyv na možnosť zahrnutia reklám do ich videí.

Nadávky však musia citlivo vyberať. YouTube rozdeľuje nadávky do kategórií podľa ich závažnosti. Dovolené sú vulgárne slová spadajúce do kategórie “mierne,” ktoré keď používateľ použije, môže byť video monetizované štandardným štýlom. Ak použije vulgarizmy z kategórie “silné,” môže nastať situácia, kedy video dostane len obmedzené reklamy.

YouTube
YouTube
Developer: Google LLC
Price: Free
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot

Aktualizácia poznamenáva, že podľa pôvodných pravidiel by oba tieto scenáre znamenali úplnú demonetizáciu videa. Aj po prvých siedmich sekundách nastane uvoľnenie pravidiel. Zvyčajne sú prvé sekundy videa kľúčové pre určenie jeho speňaženia.

Rovnako sa tak uvoľnia pravidlá aj po dosiahnutí tohto časového úseku. Stále ale platí, že ak chce tvorca mať video speňažené v plnej miere, musí si dávať pozor, z ktorej kategórie neslušné slová vyberá. Pri použití tých najväčších vulgarizmov riskuje, že jeho video stratí celý nárok na výplatu.

Benevolentnejšie pravidlá sa dotknú aj použitej hudby

Tak ako v predchádzajúcich prípadoch, aj pri hudbe sa pravidlá trošku zmiernia. Ak tvorca použije do pozadia videa hudbu, v ktorej systém rozpozná vulgarizmy, speňaženie by to po novom ovplyvniť nemalo. Rovnako to platí aj pre hudbu použitú v úvode alebo závere videí.

Zmena sa nedotkne len najnovších videí. YouTube vo vyhlásení spomína, že pravidlá začnú platiť aj retroaktívne. To znamená, že aj videá, ktoré doteraz boli demonetizované, sa môžu dočkať speňaženia. Samozrejme na mysli majú pravdepodobne len nové zhliadnutia videí a nie tie, ktoré nastali v minulosti.

Nové pravidlá začali platiť od včera, 7. marca 2023. Pre tvorcov videí na YouTube sa tak otvára možnosť speňaženia ich videí bez toho, aby museli tvorcovia meniť svoj štýl obsahu.

Náš tip
Xiaomi pracuje na novom type batérií. Zvýšia jej životnosť aj výdrž

8.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+