MojAndroid

Už dlhšie sa špekuluje o tom, že služba YouTube by mohla poskytovať vyššiu kvalitu videí len predplatiteľom YouTube Premium. Podľa portálu TheVerge teraz potvrdila, že už experimentuje s vyššou kvalitou 1080p rozlíšenia pre predplatiteľov YouTube Premium. Čo to znamená pre bežných používateľov?

Rovnaké rozlíšenie, vyšší dátový tok

Niektorí predplatitelia predplatného Premium na sociálnej sieti Reddit potvrdili, že si všimli novú možnosť „1080p Premium“ v ponuke nastavení kvality videa. Podľa Paula Penningtona, hovorcu spoločnosti, je táto možnosť v súčasnosti dostupná len pre „malú skupinu predplatiteľov služby YouTube Premium“.

Testovaná kvalita videí 1080p Premium | Zdroj: TheVerge.com

V ponuke im zostalo aj klasické 1080p rozlíšenie, ktoré majú aj používatelia, ktorí službu YouTube využívajú bezplatne s reklamami. Aký je teda rozdiel medzi týmito dvoma typmi kvality? Kvalitu videa neodzrkadľuje len samotné rozlíšenie, respektíve počet pixelov. To zostáva v oboch rovnaké ako pri bezplatnej verzii. Vo videách je však dôležitý aj dátový tok (bitrate) a farebná hĺbka.

Napríklad v prípade 1080p Blu-ray videí môže byť maximálny dátový tok až 40 Mbps. Až s takou kvalitou na YouTube asi nemôžete počítať, ale podľa portálu TheVerge by malo YouTube Premium ponúknuť dátový tok okolo 13 Mbps, zatiaľ čo štandardné 1080p rozlíšenie sa pohybuje od 8 do 10 Mbps. Podobne rozdiely budú aj vo farebnej hĺbke videí.

Čo sleduje služba vyššou kvalitou videí výhradne v YouTube Premium?

Služba chce týmto krokom logicky prinútiť používateľov ku kúpe predplatného, Minulý rok dokonca neúspešne testovala možnosť 4K videí výhradne pre predplatiteľov YouTube Premium. YouTube, tak ako iným internetovým službám, stúpli za posledné roky náklady. Niektoré z nich kvôli tomu siahli aj masovému prepúšťaniu zamestnancov. Zvýšenie počtu predplatiteľov YouTube Premium je tak možnosťou, ako výrazne zvýšiť príjmy spoločnosti.

V súčasnosti je YouTube Premium na Slovensku dostupné za 7,19 eur. mesačne. K dispozícii je predplatné pre študentov za 4,19 eur a rodinné pre 6 členov za 10,99 eur. V cene je aj hudobná streamovacia služby YouTube Music, ktorá stojí samostatne 5,99 eur.  V zahraničí je k dispozícii aj ročné predplatné. Výhodou predplatného sú videá bez reklám, možnosť sťahovať ich do offline režimu alebo prehrávanie na pozadí po vypnutí displeja.

The app was not found in the store. :-(
Náš tip
Súťaž: Solárna energia – DANIMANI.sk
24.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+