MojAndroid

Android One. Program, ktorý je spomínaný čoraz častejšie. Vysoká obľúbenosť a pravidelnosť aktualizácií priláka nejedného záujemcu o nový smartfón. Do tohto programu je zapojených hneď niekoľko zariadení od rôznych výrobcov. Dnes si posvietime na čínske Xiaomi. Konkrétne na ich trio Android One modelov, Xiaomi Mi A1, Mi A2 a Mi A3. Ktorý z nich bol najlepším počinom? Oplatí sa ich kúpa aj dnes?

Xiaomi Mi A1: Starší hardvér, aktuálny softvér

Tento sympatický smartfón bol úplne prvým modelom, na ktorom bežal program Android One. V tú dobu bol skutočným bestsellerom. Mnohí jeho používatelia sú mu natoľko verní, že ho používajú až dodnes. Existujú dôvody, prečo ide o veľmi dobrý telefón.

Xiaomi Mi A1 bol predstavený v septembri 2017. Veľmi nás tak teší, že obdržiava pravidelné aktualizácie i v dnešnej dobe. Na druhú stranu je takmer očividné, že nejde o tohtoročný alebo vlaňajší smartfón. Rámčeky okolo 5,5-palcového displeja (rozlíšenie 1920 x 1080) sú dosť veľké. Za to však poteší, že dolná brada nie je len nevyužitý priestor. Nachádza sa na nej trojica navigačných tlačidiel.

Výkon, ktorý môže stačiť

Smartfón má dostatočný výkon i na dnešné pomery. Poháňaný je osemjadrovým procesorom Snapdragon 625. Ten dopĺňa na danú dobu nadpriemerná, 4 GB operačná pamäť. Dnes bohate postačí i integrovaných 64 GB úložného priestoru, ktorý je navyše možné rozšíriť o microSD kartu. Nemusíme ani hovoriť o odladenosti systému. Čistý Android bez akejkoľvek nadstavby je takmer vždy zárukou úplnej plynulosti.

Na zadnej strane, ktorá je tvorená z prémiovejšieho hliníka sa nachádzajú hneď dva fotoaparáty. Obidva majú rozlíšenie 12 MP. Primárny je schopný za dobrého svetla vytvoriť veľmi slušné zábery. Jeho svetelnosť činí f/2.2. Sekundárny je teleobjektív, s dvojnásobným optickým zoomom. Tu je už však badateľná nižšia svetelnosť f/2.6. Predná kamera má potom rozlíšenie 5 MP a svetelnosť f/2.0. Čo dokáže poriadne zamrzieť, je absencia NFC.

Oplatí sa v dnešnej dobe?

Vzhľadom na to, že jeho cena poriadne klesla môžeme usúdiť, že vyhovovať môže menej náročným. No určite by sme radšej zvolili model Xiaomi Mi A2, o ktorom si ideme taktiež niečo povedať.

Xiaomi Mi A2: Najrozumnejšia voľba?

Xiaomi Mi A2 je v porovnaní s Mi A1 poriadnym krokom vpred. Uhlopriečka displeja bola navýšená z 5,5 palcov na 5,99 palcov. Zväčšil sa i pomer strán, zo 16:9 na modernejší 18:9. Teší nás, že Xiaomi pri tomto smartfóne nezanevrelo na Full HD+ rozlíšenie.

Zdroj: AndroidCentral

Rámčeky nad a pod displejom sa výraznejšie zmenšili. Upgrade nastal najmä pod kapotou. Snapdragon 625 bol nahradený Snapdragonom 660, ktorý je podstatne výkonnejší a celkovo modernejší. Výkonom tak Xiaomi Mi A2 nezamrzí ani dnes.

Nástupca ako sa patrí

Mi A2 je veľmi pekné zariadenie. Skvelému pocitu prispieva i kovová zadná strana a viacero farebných variantov. Smartfón je k dispozícii v troch pamäťových verziách. Menej náročným postačí kombinácia 4 GB RAM a 32 GB úložného priestoru. Zlatou strednou cestou sú 4 GB RAM a 64 GB úložného priestoru.

Vľavo: Xiaomi Mi A2. Vpravo: Xiaomi Mi A1. Zdroj: AndroidCentral

Pre náročnejších je k dispozícii i verzia so 6 GB RAM a 128 GB interného úložiska. Xiaomi Mi A2 však prišlo o slot pre pamäťovú kartu. Miesto v konštrukcii stratil 3,5 mm audio jack.

Vylepšené fotoaparáty

Hlavné vylepšenia obdržali fotoaparáty. Primárny snímač má rozlíšenie 12 MP a svetelnosť f/1.75. Druhý, 20 MP snímač s rovnakou svetelnosťou potom slúži na korektné rozmazanie pozadia. Výsledné fotografie sú hneď na prvý pohľad lepšie, ako z Mi A1. Spomenieme aj predný “selfie” snímač, ktorého rozlíšenie činí 20 MP. Jednoducho povedané, Xiaomi Mi A2 je skvelým príkladom na Android One smartfón, spadajúci do lacnejšej cenovej kategórie. Nezamrzí takmer ničím ani dnes.

Zdroj: AndroidCentral

Xiaomi Mi A3: Zmiasť dokáže HD+ displej

Xiaomi Mi A3 hneď po predstavení zaskočilo svojim zobrazovačom. Upgrade nastal v jeho technológii, ktorá sa z IPS LCD posunula na OLED. Poriadnym krokom späť je však nízke HD+ rozlíšenie (1560 x 720 pixelov). Všetci jeho predchodcovia totiž ponúkali rozlíšenie 1080p.

Mierny upgrade pod kapotou

Novinka sa spolieha na procesor Snapdragon 665. Oproti predchodcovi so Snapdragonom 660 to nie je až také výrazné vylepšenie. Cena zariadenia začína na 250 € za model so 64 GB úložiskom, respektíve 280 € za 128 GB. Operačná pamäť je v oboch prípadoch štvorgigabajtová.

Nechýba však podpora pamäťových kariet microSD. Hlavným vylepšením teda ostáva fotoaparát. Primárny snímač ponúkne rozlíšenie 48 MP a clonu f/1.78, avšak opäť bez optickej stabilizácie obrazu. Nasleduje 8 MP ultra-širokouhlý snímač a posledným je 2 MP hĺbkový snímač.

Azda najväčším lákadlom bude výdrž batérie. Tá má kapacitu 4 030 mAh a v kombinácii s energeticky nenáročným displejom dokáže vyčarovať priam zázraky. Akumulátor pritom podporuje nabíjanie až o výkone 18 W, no v balení nájdete iba 10 W nabíjačku. Návrat zažil 3,5 mm jack konektor na slúchadlá. Skener odtlačkov prstov sa potom zo zadnej strany presunul priamo do displeja. Dizajn bol trošku pozmenený a zadná strana je teraz sklenená.

Aktuálny, alebo vlaňajší model?

Povedzme si na rovinu, že pre Xiaomi Mi A1 sa rozhodnú poväčšine prípadov len nenároční používatelia. Mnohí tak budú pozerať najmä po Mi A2 a po novinke, Mi A3. Ak chcete ušetriť, za cenu lepších fotoaparátov siahnite po minuloročnom Xiaomi Mi A2. Pokiaľ však požadujete skvelú výdrž na jedno nabitie a lepšie fotoaparáty, kúpte Xiaomi Mi A3. Počítať však musíte s menším obmedzením v podobe HD+ displeja.

Pre ktorý Android One smartfón od Xiaomi by ste sa rozhodli vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

23.7.2019
Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+