MojAndroid

Digitálna bezpečnosť je jednou z ústredných tém dnešnej modernej doby. Hoci o zabezpečení a opatrnosti počúvame z každej strany, nie vždy sa riadime radami odborníkov. Ak aj vy patríte medzi tých používateľov, ktorí nepatria medzi fanúšikov prehnanej bezpečnosti, možno váš názor zmení táto novinka. WindTalker je moderný nástroj hackerov, ktorý vám dokáže ukradnúť PIN kód. Stačí, ak pri zadávaní kódu budete pripojení k verejnej Wi-Fi sieti.

windtalker

Narozdiel od iných spôsobov kradnutia hesiel je tento nebezpečný v tom, že skutočne nemáte ako vedieť jeho existencii a funguje naozaj plošne. Celý systém spočíva v rozoznávaní interferencie Wi-Fi signálu pri zadávaní PIN kódu. Interferencia je spôsobená umiestnením ruky nad displejom, na základe čoho vedia pokročilé algoritmy kódu zistiť, aké číslo ste zadali. O existencii škodlivého kódu nemusíte vôbec vedieť a stačí, keď ho útočník raz použije vo verejnej Wi-Fi sieti. To je práve to najväčšie nebezpečenstvo – škodlivý kód totiž môže byť súčasťou na prvý pohľad hodnoverných Wi-Fi sietí, ktoré nie sú zabezpečené.

Samozrejme, nie všetko je takéto čierne. Aby kód dobre fungoval, musí byť najskôr otestovaný. To znamená, že škodlivý kód vás napríklad môže vyzvať k tomu, aby ste pri pripájaní sa na Wi-Fi zadali nejaký číselný kód. Vďaka tomu bude útočník vedieť rozoznať čísla na klávesnici vášho telefónu a pri neskoršom zadávaní PIN kódu bude pravdepodobnosť úspechu vyššia. Stále ale platí, že je veľmi jednoduché brániť sa voči takýmto útokom. Stačí, keď pri pripojení na verejnú Wi-Fi sieť nebudete zadávať žiadne osobné kódy, heslá a nebudete nič platiť. To neplatí iba o tomto škodlivom kóde, ale aj o ďalších bezpečnostných hrozbách, ktoré na vás môžu na verejných Wi-Fi sieťach číhať.

Zdroj: Acolyer via Phandroid

12.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+