MojAndroid

Útoky na v súčasnosti najviac používaný spôsob komunikácie na svete neutíchajú. Aj napriek snahe jej tvorcov definovať bezpečnostné štandardy na komunikáciu, existuje nespočetne dôvodov, prečo aplikáciu vymazať. Dnes predstavíme opäť niektoré z nich, ktoré za úvahu rozhodne stoja.

Dve miliardy mesačne

Dnešný priemer, ktorý radí WhatsApp na prvé miesto medzi aplikáciami na posielanie správ cez on-line nástroje, sú dve miliardy. Toľko používateľov mesačne využíva aplikáciu. To je množstvo dát, údajov, obrázkov a informácii, ktoré týmto spôsobom pretečú cez jedinú platformu. Už dlhšie nastavený štandard v podobe end-to-end šifrovania je považovaný za bezpečný, aj keď nie sú známe o jeho protokole podrobnosti.

Viaceré zdroje sa zhodujú, že toto zabezpečenie a viditeľnosť správ dvom stranám navzájom komunikujúcim, je skutočné. A teda ani samotný WhatsApp nedokáže do tohto priestoru vstúpiť. Práve neverejný kód aplikácie je však otázny, pretože nie je jasné, ako presne aplikácia dané šifrovanie zabezpečuje.

Používať alebo nie?

Napriek tomuto faktu, ukazuje sa ešte viacero dôvodov, ktoré aj samotné môžu u používateľov vyvolať otázku, či radšej program neodstrániť a prestať používať. Osobne považujem tieto požiadavky aplikácie za také, ktoré by mal každý používateľ poznať a podľa toho, či mu vadia alebo nie sa rozhodnúť aj ohľadne používania WhatsApp:

  • Aplikácia žiada o prístup ku všetkým kontaktom, aj tým, ktoré nie sú na WhatsApp
  • Aplikácia uchováva kompletný obraz o Vašom správaní sa na chate, okrem presného znenia správ
  • Aplikácia vie zálohovať správy na iné služby, kde už je šifrovanie prelomené

WhatsApp vždy, aj keď to nepotrebuje pre vlastné fungovanie, získava prístup ku všetkým kontaktom, ktoré v telefóne máte a ich detailom. Ide to síce zakázať, avšak aj na toto sa pamätá a WhatsApp obmedzuje potom určité funkcie. Už dlhšiu dobu sa vedie (od roku 2018, po zavedení GDPR pravidiel) debata, či je zdieľanie kontaktu, mena, adresy a mnohých údajov, ktoré máme pod vizitkami uložené v súlade s ochranou osobných údajov. Ide totiž o súkromné osoby, WhatsApp ich dáta berie a čo s nimi robí, ako ich chráni nie je zrejmé.

Sledovanie aktivity nie je ničím novým

Druhým otravným zvykom aplikácie je sledovanie aktivít používateľa, kedy monitoruje s kým a ako dlho diskutujete. Uchovávaný je tiež on-line čas a jeho rozdelenie medzi aktivity s aplikáciou. Aj keď nie je zachované presné znenie správ, ide o kompletnú snímku správania sa každého používateľa a jeho návykov v rámci WhatsApp.

Do tretice sme vybrali zálohovanie, ktoré WhatsApp pravidelne ponúka užívateľom. Aj keď máte túto možnosť vypnutú, napriek tomu dostanete hlásenie, že je tu a môžete ju okamžite zapnúť, aby ste o žiadnu správu neprišli. Toto má jeden veľký háčik, ak zálohu chcete, nemáte ako zaistiť jej šifrovanie, pretože sa robí cez služby Google Disk alebo iCloud a na ne sa ukladá už bez šifrovania. K tomu však uvádza aplikácia varovanie, čiže Vás na toto obmedzenie dopredu upozorní.

Ponechať či zmazať je dnes často obtiažna voľba. Pretože rovnako by sa museli zachovať aj Vaši známi, kamaráti alebo kolegovia. V prípade, že WhatsApp vymažete, stratíte prístup do spoločných skupín a to mnoho ľudí proste obetovať nechce. Byť v on-line svete v dianí, je základom pre mnohých.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp LLC
Price: Free
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
  • WhatsApp Messenger Screenshot
23.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+