MojAndroid

Najväčšia európska digitálna konferencia Digital Assembly priniesla viac svetla do rôznych tém európskeho digitálneho priestoru. Tematické workshopy, ktoré viedli špičkoví odborníci, sa zamerali najmä na budúce trendy v oblasti e-commerce, automatizované vozidlá či digitalizáciu na školách.

Počas workshopu Digitalizácia európskeho priemyslu sa aktéri sústredili v diskusii hlavne na možnosti, ktoré by mohli v súčasných podmienkach prispieť k lepšej digitálnej transformácii podnikov. Hlavnou témou workshopu boli „Digital Innovation Hubs“ (DIH) a ich význam v oblasti digitalizácie európskeho priemyslu. Počas diskusie viackrát vyzdvihli potrebu spolupráce a zdieľania know-how, ktoré sú dôležitejším faktorom ako samotné technológie a infraštruktúra. Významným faktorom úspešného rozvoja DIH a transformácie priemyslu smerom k inteligentným podnikom je samotné zapájanie podnikateľov do procesu transformácie, zohľadňovanie ich potrieb a existujúcich obchodných  modelov.

Nový digitálny ekosystém v podobe pripojených a automatizovaných vozidiel bol tiež témou jedného z workshopov. Účastníci sa zaoberali otázkou, ako urýchliť zavádzanie pripojených a automatizovaných vozidiel pomocou moderných digitálnych technológií a služieb. Automatizovaná doprava znamená pre budúcnosť obrovskú pridanú hodnotu v podobe zníženého počtu dopravných nehôd, zníženia spotreby pohonných hmôt a plynulejšej dopravy. V druhom paneli sa diskutovalo o implementácii opatrení navrhnutých v akčnom pláne 5G – ako dosiahnuť včasné a dôsledné zavedenie infraštruktúry 5G na jednotnom digitálnom trhu do roku 2020. Európska únia má potenciál byť svetovým lídrom v tejto oblasti. 5G vo veľkej miere zvýši potenciál digitalizácie priemyslu, a to hlavne v odvetviach ako doprava, logistika, energetika a zdravotníctvo.

Diskutovalo sa aj o čoraz populárnejšom fenoméne – internete vecí (IoT). V nasledujúcich 3 rokoch budú k internetu pripojené až dve tretiny domácností. V roku 2020 sa ráta, že v prípade automobilov bude pripojenie zvládnuté na 90 percent. Potenciál na efektívne využitie digitálnych technológií je obrovský v každom sektore. Zásadný prínos má IoT pre zdravotníctvo (riadenie zásob v nemocniciach, riadenie pracovných tokov a ich integrácia so zariadeniami, sledovanie histórie pacienta),  či oblasť ochrany životného prostredia a riadenie procesov energetickej účinnosti v mestách (pre projekty typu Smart City). Na druhej strane je veľmi dôležité zjednotiť a posilniť ochranu dát v rámci EÚ, budovať potrebnú infraštruktúru a pracovať na dosiahnutí cezhraničnej a medzisektorovej kompatibility.

Gigabitová spoločnosť a úloha digitalizácie v našich školách boli veľkou témou. Spíkri sa zhodli v tom, že vidiecke oblasti stále nemajú rovnaký prístup k službám ako obyvatelia veľkých miest. Investícia do vysokorýchlostného internetu novej generácie je základom pre rozvoj nových obchodných modelov a je aj prínosom vo forme nových pracovných miest. Riešením tohto problému na vidieku by mohli byť PPP iniciatívy. Ruka v ruke so zabezpečovaním digitálnej infraštruktúry v školách ide aj posilňovanie digitálnej gramotnosti. Kvalitná príprava budúcej generácie učiteľov je aj prípravou koncových užívateľov. Rozvoj digitálnych zručnosti sa rovnako týka aj už spomínaného obyvateľstva na vidieku.

Zdroj: tlačová správa

3.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+