MojAndroid

Doba sa zmenila a každý z nás používa svoj smartfón aj na prehrávanie hudby, či dokonca pozeranie filmov alebo seriálov. Pokiaľ ale svoje multimédiá ukladáte do zariadenia vo vyššej kvalite, vnútorná pamäť sa zaplní pomerne rýchlo. Vtedy je dobré kúpiť si pamäťovú kartu, na ktorú si môžete svoju hudbu alebo video uložiť. Viete však, akú kartu treba zvoliť pre vaše zariadenie? Ak nie, tak vám poradíme!

Akú kapacitu a triedu si zvoliť?

Pri pamäťových kartách akéhokoľvek typu sú dôležité najmä dva parametre – ich kapacita a rýchlosť. Hoci sa dnes už dajú kúpiť aj microSD karty s kapacitou 256 GB, vaše zariadenie ich nemusí podporovať. V našom Android katalógu, prípadne na stránke výrobcu, si preto skontrolujte, do akej kapacity podporuje váš smartfón alebo tablet pamäťové karty. Pamätajte tiež na to, že údaj zobrazený na pamäťovej karte nereprezentuje jej reálnu kapacitu. Problémom je prevod veľkosti karty z SI jednotiek na binárne čísla, kde kilo nie je 1000, ale 1024. Napríklad pamäťová karta s udávanou kapacitou 32 GB má reálne veľkosť iba 29,8 GB.

micro-SD-velkost

Okrem kapacity sa na pamäťovej karte udáva aj informácia o rýchlostnej triede, ktorú spĺňa. Najčastejšie sa jedná o Class 6, Class 8 alebo Class 10. Jednotlivé čísla pritom reprezentujú minimálnu prenosovú rýchlosť, ktorú tieto karty podporujú. MicroSD karta s Class 10 teda podporuje prenos súborov na úrovni 10 MB/s, a to pri čítaní, aj zápise.

Aký je rozdiel medzi SDHC, SDXC a UHS?

Ďalšie označenie, ktoré nesú pamäťové karty, je SDHC, SDXC alebo UHS. Karty s označením SDHC (Secure Digital High Capacity) podporujú kapacitu maximálne 32 GB, zatiaľ čo SDXC (Secure Digital Extended Capacity) karty dokážu uložiť 64 a viac GB dát. Niektoré staršie zariadenia nedokážu prečítať SDXC karty, a tak si pri kúpe nového pamäťového média dajte pozor aj na podporu tohto formátu.

sdhc-sdxc-porovnanie

Skratka UHS zas reprezentuje iné označenie kariet – Ultra High Speed. Ide o označenie, ktoré vzniklo v roku 2009 a pri pamäťových kartách sa udáva v 2 verziách – UHS-I a UHS-II. Skratka UHS-1 hovorí o tom, že pamäťová karta pracuje bežne na rýchlosti približne 50 MB/s (SDR50), pričom dokáže ponúknuť maximálnu rýchlosť prenosu až 104 MB/s (SDR104) , zatiaľ čo UHS-II karty dokážu prenášať dáta s rýchlosťou až do 300 MB/s. UHS-II karty navyše ponúkajú aj jeden rad pinov naviac, takže na plné využitie ich potenciálu potrebujete kompatibilnú čítačku kariet alebo zariadenie s podporou UHS-II.

Zdroj: AndroidPolice

Vo februári tohto roka bola predstavená nová verzia pamäťových kariet – UHS-III, ktorá je konštrukčne rovnaká ako UHS-II (rovnaký počet pinov), no ponúka rýchlosti až do približne 600 MB/s. Všeobecne sa na označenie rýchlosti UHS kariet používajú skratky U1 (UHS-I), U2 (UHS-II) a U3 (UHS-III). Predajcovia, s jednoznačným cieľom ešte viac popliesť zákazníkov, však vymysleli aj ďalšie označovanie UHS kariet, a to podľa Video Speed Classes. Tie sú označené ako V6, V10, V30, V60 a V90. Každé z čísel pritom, logicky, označuje minimálnu rýchlosť zápisu a čítania dát z tejto karty v MB/s. Výrobcovia našťastie vytvorili praktickú tabuľku, ktorá vám môže pomôcť pri kúpe novej pamäťovej karty.

Prečo je dôležité dbať na vysokú prenosovú rýchlosť?

Pokiaľ si pri kúpe vyberiete pamäťovú kartu s vyššou prenosovou rýchlosťou, môže to čiastočne zvýšiť aj rýchlosť vášho smartfónu. Pokiaľ totižto pracujete s médiami uloženými na rýchlej pamäťovej karte, tak ich dokážu rýchlejšie načítať aj samotné aplikácie a samotný systém. Pri kúpe sa pritom určite rozhodujte aj podľa tohto kritéria. Taktiež vám odporúčame, aby ste kupovali pamäťové karty len od známych výrobcov a nenechali sa zlákať na ultra-lacné microSD karty z Číny. Tie totižto často nedosahujú tie parametre, ktoré predávajúci zverejňujú. Odporučiť vám môžeme pamäťové karty značky Samsung, SanDisk, Lexar, či Transcend. Budeme radi, ak nám vaše skúsenosti s akýmikoľvek pamäťovými kartami priblížite v komentároch pod týmto článkom.

Náš tip
Samsung predstavil prvé UFS pamäťové karty s rýchlosťou SSD diskov!

Aktualizovaná verzia článku. Pôvodný článok vyšiel 15. augusta 2016.

10.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+