Doba sa zmenila a každý z nás používa svoj smartfón aj na prehrávanie hudby, či dokonca pozeranie filmov alebo seriálov. Pokiaľ ale svoje multimédiá ukladáte do zariadenia vo vyššej kvalite, vnútorná pamäť sa zaplní pomerne rýchlo. Vtedy je dobré kúpiť si pamäťovú kartu, na ktorú si môžete svoju hudbu alebo video uložiť. Viete však, akú kartu treba zvoliť pre vaše zariadenie? Ak nie, tak vám poradíme!
Akú kapacitu a triedu si zvoliť?
Pri pamäťových kartách akéhokoľvek typu sú dôležité najmä dva parametre – ich kapacita a rýchlosť. Hoci sa dnes už dajú kúpiť aj microSD karty s kapacitou 256 GB, vaše zariadenie ich nemusí podporovať. V našom Android katalógu, prípadne na stránke výrobcu, si preto skontrolujte, do akej kapacity podporuje váš smartfón alebo tablet pamäťové karty. Pamätajte tiež na to, že údaj zobrazený na pamäťovej karte nereprezentuje jej reálnu kapacitu. Problémom je prevod veľkosti karty z SI jednotiek na binárne čísla, kde kilo nie je 1000, ale 1024. Napríklad pamäťová karta s udávanou kapacitou 32 GB má reálne veľkosť iba 29,8 GB.
Okrem kapacity sa na pamäťovej karte udáva aj informácia o rýchlostnej triede, ktorú spĺňa. Najčastejšie sa jedná o Class 6, Class 8 alebo Class 10. Jednotlivé čísla pritom reprezentujú minimálnu prenosovú rýchlosť, ktorú tieto karty podporujú. MicroSD karta s Class 10 teda podporuje prenos súborov na úrovni 10 MB/s, a to pri čítaní, aj zápise.
Aký je rozdiel medzi SDHC, SDXC a UHS?
Ďalšie označenie, ktoré nesú pamäťové karty, je SDHC, SDXC alebo UHS. Karty s označením SDHC (Secure Digital High Capacity) podporujú kapacitu maximálne 32 GB, zatiaľ čo SDXC (Secure Digital Extended Capacity) karty dokážu uložiť 64 a viac GB dát. Niektoré staršie zariadenia nedokážu prečítať SDXC karty, a tak si pri kúpe nového pamäťového média dajte pozor aj na podporu tohto formátu.
Skratka UHS zas reprezentuje iné označenie kariet – Ultra High Speed. Ide o označenie, ktoré vzniklo v roku 2009 a pri pamäťových kartách sa udáva v 2 verziách – UHS-I a UHS-II. Skratka UHS-1 hovorí o tom, že pamäťová karta pracuje bežne na rýchlosti približne 50 MB/s (SDR50), pričom dokáže ponúknuť maximálnu rýchlosť prenosu až 104 MB/s (SDR104) , zatiaľ čo UHS-II karty dokážu prenášať dáta s rýchlosťou až do 300 MB/s. UHS-II karty navyše ponúkajú aj jeden rad pinov naviac, takže na plné využitie ich potenciálu potrebujete kompatibilnú čítačku kariet alebo zariadenie s podporou UHS-II.

Vo februári tohto roka bola predstavená nová verzia pamäťových kariet – UHS-III, ktorá je konštrukčne rovnaká ako UHS-II (rovnaký počet pinov), no ponúka rýchlosti až do približne 600 MB/s. Všeobecne sa na označenie rýchlosti UHS kariet používajú skratky U1 (UHS-I), U2 (UHS-II) a U3 (UHS-III). Predajcovia, s jednoznačným cieľom ešte viac popliesť zákazníkov, však vymysleli aj ďalšie označovanie UHS kariet, a to podľa Video Speed Classes. Tie sú označené ako V6, V10, V30, V60 a V90. Každé z čísel pritom, logicky, označuje minimálnu rýchlosť zápisu a čítania dát z tejto karty v MB/s. Výrobcovia našťastie vytvorili praktickú tabuľku, ktorá vám môže pomôcť pri kúpe novej pamäťovej karty.
Prečo je dôležité dbať na vysokú prenosovú rýchlosť?
Pokiaľ si pri kúpe vyberiete pamäťovú kartu s vyššou prenosovou rýchlosťou, môže to čiastočne zvýšiť aj rýchlosť vášho smartfónu. Pokiaľ totižto pracujete s médiami uloženými na rýchlej pamäťovej karte, tak ich dokážu rýchlejšie načítať aj samotné aplikácie a samotný systém. Pri kúpe sa pritom určite rozhodujte aj podľa tohto kritéria. Taktiež vám odporúčame, aby ste kupovali pamäťové karty len od známych výrobcov a nenechali sa zlákať na ultra-lacné microSD karty z Číny. Tie totižto často nedosahujú tie parametre, ktoré predávajúci zverejňujú. Odporučiť vám môžeme pamäťové karty značky Samsung, SanDisk, Lexar, či Transcend. Budeme radi, ak nám vaše skúsenosti s akýmikoľvek pamäťovými kartami priblížite v komentároch pod týmto článkom.
Aktualizovaná verzia článku. Pôvodný článok vyšiel 15. augusta 2016.
najlepšie sú SD karty od Samsungu, potom SanDisk a potom kdesi čosi až od ostatných výrobcov
Ja pouzivam vsade Transcend. Mam od nich hadam 10 kariet (mobil, tablet, fotak, kamera v aute, atd), a zatial ziadne problemy. Keby cosi, dozivotna zaruka to poriesi…
Inak cakal by som, ze na technologickom portali ten rozdiel mezi sdhc/sdxc vysvetlia trochu lepsie! Napriklad ze v sdxc je exFAT system (v sdhc len fat32). S tym UHS to zase doplietli, neviem odkial maju tie nezmysly. Existuje UHS-I a UHS-II (ziadne UHS-3, to asi len v hlave redaktora). A UHS-II sa da poznat aj podla toho, ze ma viac pinov (dalsi jeden rad).
Myslim ze beznemu pouzivatelovi je uplne jedno aky format karta pouziva… ci exFAT alebo len FAT32. Tento clanok bol pre laikov, ktory podla mna nai len netusili ze existuje nejaka Class 10….
S tým UHS si mal pravdu, opravil som to
to vies niekdo ma stroj casu
Ja mam 256GB UHS 3 od Samsungu a uplna spokojnost. Pred tym 128GB Samsung UHS 1 a takisto super. Este su aj odolne voci roznym veciam..
A vies na akom principe funguje dozivotna zaruka ked sa tak na nu spoliehas? Nie je to tak ako si myslis ze napr po 5 rokoch sa ti karta pokazi a ty ju vyreklamujes. Mas dozivotnu zaruku na tovar podla zakona, ale ked sa ti zariadenie pokazi po tych dvoch rokoch, mas smolu, skoncila ti aj dozivotna zaruka.
Pleties hrusky s jablkami. Kazda z tych kariet moze pouzivat akykolvek suborovy system, aj NTFS, aj ext4, atd.
ako si preboha prisiel na toto poradie?
Mám pameťovku 16GB od samsungu a žiaden problém za 2,5 roka som nezaznamenal.
Dobrý deň ja mám jeden problém z SD kartami odkedy som si kúpil nový telefón (Samsung Galaxy j5 2015) keď doň vložím SD kartu tak za pár mesiacov ju pokazí to znamená že, žiadne zariadenie vrátane telefónu ju nedokáže prečítať ani formátovať. Skúšal som rôzne druhy aj značky. Tá doba od kúpenia po pokazenie sa líši niekedy je to 2 mesiace niekedy 8 mesiacov. Keby ste vedeli niekto poradiť bol by som veľmi rád lebo zakaždým stratím všetky súbory ktoré tam mám.
(Telefón som kúpil v januári 2016 v Nay Elektrodom)
Ďakujem
a telefon uz bol na reklamacii ?
Skúšal som ho a prvé čo mi povedali že mám vyskúšať kúpiť kartu s menšou rýchlosťou…
To som urobil pokazila sa tak som sa na to vykašľal…
mal by si im to tam dosniest znova prenosova rychlost v tomto pripade nehara rolu
mal som podobny problem s viacerymi zariadeniami ktore mi “odpalili” sd kartu. (vzdy sa jednalo o samsung alebo kingstone) a-data a sandisk zatial drzia
Hm, ja som mal aj SanDisk a tá sa tiež pokazila ale Samsung som ešte neskúšal…
A Kingston akože neodporúčate? Práve to mám ja :D
Urcite nie!!! Ja mam 32gb a je to hrozny shit. Ked vypnem zariadenie cela karta sa vymaze a rychlost read a write je odost pomalsia ako bolo pisane.
Nucfucg – to bude skor Shit zariadenim :)
Kingston nepatri k najspolahlivejsim kartam, ale je v pohode. Avsak treba ratat s tym, ze pamatovky nevydrzia vecne.
Ja som mal 64 GB kingston, neviem uz presne ktory model no papierovo citanie a zapis okolo 90/mb/s . Vydrzala 2,5 tyzdna. Som si prepol nech uklada rovno do pamatovky fotky a videa. Som cez vikend pofotil maminu 50tku. Den na to som rano chcel nieco odfotit. A ten zapis jednej fotky bol osudny a odpalil celu pamatovku. A uz sla len na reklamacku a data obnovit nedokazali. Cize vsetky foto stratene. A to sa mi nestalo este so ziadnou inou znackou ,ze by mi odisla nejaka pamatovka nie to este nova :/ . Teraz mam svoju staru transcend 6 rocnu 16GB class 10 a fici viac nez fajn :)
“Skratka UHS-1 hovorí o tom, že pamäťová karta pracuje bežne na rýchlosti približne 50 MB/s (SDR50), pričom dokáže ponúknuť maximálnu rýchlosť prenosu až 104 MB/s (SDR104) , zatiaľ čo UHS-II karty dokážu prenášať dáta s rýchlosťou až do 300 MB/s.”
A teraz pozrite do tej prehľadnej tabuľky :)
Presne toto som chcel tiez napisat:)
To máš tak, keď píšeš článok o problematike, v ktorej sa vonkoncom neorientuješ :)
V tej tabuľke sú “minimálne” podporované rýchlosti, nie maximálne
Nie su to ziadne “minimalne podporovane” ale “minimalne vyzadovane” rychlosti pre sekvencny zapis, aby karta splnala danu specifikaciu. Ono ta hodnota SDR (resp. u UHS-II/III FD) je rychlost zbernice, nie samotneho pamatoveho media…
Ako nehnevaj sa, ale UHS-1 karty ani náhodou neponúkaj BEŽNE 50MB/s pri čítaní a zápise. To že je článok určený pre laikov ešte neznamená, že môže obsahovať nepresné informácie.
Plánujem si kúpiť novú Nokiu 6 (arte black ak bude dostupná), ktorú kartu by ste brali vy (presný názov) moc sa v tom nevyznám a pomoc sa vždy hodí :) (pravdepodobne 32 giga, v tých rýchlostiach sa veľmi nevyznám, hlavne aby mi to nebrzdilo mobil a aby všetko išlo plynulo)
neblazni, ved na to nieje ziadna podpora aplikacii, od bankovych po navigacie, nic.
preferujem hotovost a velmi necestujem :) :)
Aka podpora aplikacii ti chyba? Nokia 6 bezi na Androide 7.1.1
https://www.mojandroid.sk/nokia-6-android-7-1-1-nougat-aktualizacia/
Tiez si myslim
Ja používam cca 2 roky 4 karty od Samsungu a doteraz žiadny problém, fungujú spoľahlivo. Mobil, tablet, foťák, autokamera – všetko zodolnené SDXC 64GB alebo 32GB. V tablete v pohode prehrávam 10 gigové fullHD filmy, v 2k autokamere karta vydržala už teploty od -30°C po 60°C, v mobile z nej bežia aplikácie atď… môžem len odporučiť
dost zly clanok. uplne matuci. ta ‘1’ v tej vanicke neoznacuje ci sa jedna o UHS-I alebo UHS-II, ale UHS Class, a v dnesnej dobe nekupujte nic ine nez U3 !!! mate to cca 3x rychlejsie nez U1. Velmi zly clanok !!! A odporucam Kingston RED series, spoznate ju tak ze text na karte je cerveny.
Do paze vsak tento clanok je uplne klamstvo. Ako toto moze byt na profesionalnom portaly ?!?!? DO paze …
“U1 (UHS-I), U2 (UHS-II) a U3 (UHS-III).”
To vobec nie je pravda. Su karty UHS-I U3, a prave tie sa oplati kupit do mobilov.
https://www.kingston.com/en/flash/microsd_cards/sdca3
UHS-II maju vacsi pocet pinov na karte, takze len zariadenia co maju tiez vacsi pocet pinov dokazu vyuzit ich plnu rychlost. Ale su spatne kompaktibilne, takze v UHS-I zariadeni pojdu aj UHS-II karty, len nedosiahnu svoj plny potencial.
Proste kupujte karty UHS-I U3, to U3 tam je dolezite, to je trojka ‘3’ v tej vanicke. To ‘Class 10’ si vobec nevsimaljte, to hovori o minilanej rychlosti 10MB/s, zatial co U3 znamena 30MB/S. nic pomalsie sa do smartphonov neoplati. mozno najnovsie vlajkove lode podporuju UHS-II.