MojAndroid

Pamäťové karty neprešli od svojho počiatku veľkou revolúciou. Doteraz sa dá povedať, že výrobcovia vylepšovali iba ich kapacitu a rýchlosť pri zápise alebo čítaní, prípadne do svojich kariet pridali dávku odolnosti. Štandardy SD a microSD kariet však zostali nezmenené. Tomu je ale koniec, pretože Samsung vyrobil prvú UFS kartu na svete, a tá mení náš pohľad na to, ako vyzerá vymeniteľná pamäť pre smartfóny a tablety!

Skratka UFS znamená Universal Flash Storage, aj keď by sme ju mohli pokojne preložiť ako ultra fast storage. Rýchlosť nového typu týchto pamäťových kariet sa totižto približuje hodnotám, ktoré dosahujú SSD disky. Nové UFS karty od Samsungu ponúkajú rýchlosť čítania dát až 530 MB/s, čo je takmer 5-krát viac ako najlepšie microSD karty súčasnosti. Pri zápise je rýchlosť rovnako obdivuhodná, až 170 MB/s, čo je 2 až 3-krát viac, než u dnešných pamäťových kariet.

Okrem toho UFS karty ponúkajú aj vysoké hodnoty náhodného čítania a zápisu. Zatiaľ, čo pri čítaní v prípade 256 GB karty to je 40,000 IOPS (20-krát viac ako dnešné microSD karty), pri zápise je táto hodnota až 35,000 IOPS, čo je 350-krát viac ako ponúkajú dnešné pamäťové karty. Kvôli novému rozmiestneniu čipov na spodnej časti karty však tento typ pamäťového média nie je kompatibilný s dnešnými smartfónmi, a tak si na jeho použitie budeme musieť ešte počkať. Hovorí sa však, že prvým smartfónom s podporou UFS kariet by sa mohol stať pripravovaný Samsung Galaxy Note 7.

Zdroj: Engadget

7.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+