MojAndroid

Polícia Slovenskej republiky upozorňuje fanúšikov facebookovej stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR na novú vlnu falošných e-mailov, ktoré sa šíria v mene VÚB banky.

Podvodníci opäť zneužívajú dobré meno VÚB banky

Ide o starý známy podvod, ktorým sa útočníci snažia od klientov banky získať údaje platobnej karty alebo prihlasovacie údaje do internet bankingu. Používateľ dostane e-mail, ktorý sa snaží tváriť ako oficiálna správa od banky, no veľmi sa mu nedarí.

Jeho grafické spracovanie pôsobí neprofesionálne a už hneď pri pohľade na adresu odosielateľa vieme, že správa nebola odoslaná bankou. Falošný e-mail by sa nezaobišiel bez odkazu na inú stránku. V tomto prípade s presmerovaním na web imitujúci skutočný internet banking.

Odhaliť falošné e-maily a SMS správy nemusí byť zložité

Rozposielať falošné e-maily a SMS správy je v súčasnosti trendom medzi podvodníkmi. Okrem dobrého mena rôznych bánk zneužívajú aj Slovenskú poštu a kuriérske spoločnosti. No aj napriek rozmanitosti falošných správ je útočníkov možné jednoducho odhaliť. V prípade e-mailov je ako prvé potrebné skontrolovať adresu odosielateľa. Pokiaľ obsahuje cudzojazyčné slová a koncovky, prípadne náhodné písmená a čísla, vymažte ho a neklikajte na priložené odkazy.

Pravosť správy nám pomôže určiť aj tvar priloženého odkazu. Opäť platí, že spoločnosti len zriedkavo odkazujú svojich klientov na stránky, ktoré majú na začiatku URL adresy množstvo náhodne generovaných písmen a čísel, cudzojazyčné slová alebo koncovku inú ako “.sk”.

Ak si nie ste istí, či e-mail alebo SMS správa je falošná, overte si ju priamo na pobočke banky alebo prostredníctvom jej oficiálnej webovej stránky.

Náš tip
Netflix stagnuje, jeho rast sa výrazne spomalil

24.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+