MojAndroid

Každý mobilný telefón pri komunikácií s okolím produkuje určite množstvo elektromagnetického žiarenia, ktoré je udávané fyzikálnou veličinou SAR. Práve to môže pri vyšších dávkach ohrozovať ľudské zdravie, kvôli čomu sa v mobilnom priemysle stanovili aj príslušné limity, ktoré by nemali byť prekročené. Ak telefón tieto normy nespĺňa, nemôže isť do predaja.

Čo je SAR: Fyzikálnou veličinou SAR (Specific Absorption Rate, v preklade špecifická miera absorpcie) výrobcovia mobilných zariadení vyjadrujú množstvo energie absorbovanej živým tkanivom, které je vystavené elektromagnetickému poli. Jednotkou je W/kg.

Viacerí výrobcovia však balansujú na hrane so zákonom, pričom niektoré telefóny sú k nášmu zdraviu šetrnejšie, zatiaľ čo iné sa hodnotami vyžarovania SAR už približujú k maximálnym povoleným množstvám. A hoci z krátkodobého hľadiska nebol vplyv na zdravie dokázaný, určite nechcete pri uchu alebo tele nosiť zariadenie, ktoré by mohlo potenciálne predstavovať riziko. Aj preto sa portál idnes.cz rozhodol spraviť veľké porovnanie, v ktorom pre viacero mobilov udáva žiarenie absorbované ľudským tkanivom pri telefonovaní, či pri nosení telefónu na tele.

Najlepšie obstáli zariadenia spoločností Samsung, Asus, HTC, Oneplus, Lenovo, ale aj smartfóny Nexus. Úplne najlepšie sú na tom modely Samsung Galaxy A5, Samsung Note 3, HTC E9+ alebo LG G3. Pri porovnaní veľkých rivalov Applu a Samsungu je na tom pri vlajkových lodiach lepšie juhokórejský výrobca. Ten pri Samsungu Galaxy S6 uvádza hodnotu SAR na úrovni 0,382 W/kg (hlava) a 0,499W/Kg (telo), zatiaľ čo iPhone 6S dosahuje 0,930W/Kg (hlava) a 0,980W/Kg (telo). Úplne najhoršie z porovnania vyšli Microsoft Lumia 630, Huawei P8 a veľké hodnoty žiarenia boli namerané aj pri Sony Xperii Z5 Compact, LG L40, niektorých Alcateloch a všetkých iPhonoch.

SAR SAmsung Sony SAR LG SAR Apple SAR microsoft SAR Alcatel SAR Lenovo SAR HTC SAR Huawei SAR tatnSAR SAR

Zdroj: idnes.cz

14.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

23 odpovedí na “Ktoré mobily ožarujú najviac? Pozrite si veľký prehľad žiarenia SAR”

  1. Pri jednom telefóne sú uvedené takéto hodnoty:
    Head SAR(EU) 0.394W/kg, Body SAR(EU) 0.444W/kg
    Head SAR(USA) 0.926W/kg, Body SAR(USA) 1.389W/kg.
    Ako mám chápať rozdielne žiarenie EU – USA? Vie mi to niekto vysvetliť?

    • EU a USA maju rozdielne frekvencne pasma, tak mozno tym :)
      Tiez je sila vyzarovania ovplyvnovana aj tym, ako daleko je vysielac ku ktoremu sa pripajas a ci je k nemu dobra “viditelnost”. Ked je signal slaby, tak telefon vyzaruje silnejsie.

Pridaj komentár

+