Každý mobilný telefón pri komunikácií s okolím produkuje určite množstvo elektromagnetického žiarenia, ktoré je udávané fyzikálnou veličinou SAR. Práve to môže pri vyšších dávkach ohrozovať ľudské zdravie, kvôli čomu sa v mobilnom priemysle stanovili aj príslušné limity, ktoré by nemali byť prekročené. Ak telefón tieto normy nespĺňa, nemôže isť do predaja.
Čo je SAR: Fyzikálnou veličinou SAR (Specific Absorption Rate, v preklade špecifická miera absorpcie) výrobcovia mobilných zariadení vyjadrujú množstvo energie absorbovanej živým tkanivom, které je vystavené elektromagnetickému poli. Jednotkou je W/kg.
Viacerí výrobcovia však balansujú na hrane so zákonom, pričom niektoré telefóny sú k nášmu zdraviu šetrnejšie, zatiaľ čo iné sa hodnotami vyžarovania SAR už približujú k maximálnym povoleným množstvám. A hoci z krátkodobého hľadiska nebol vplyv na zdravie dokázaný, určite nechcete pri uchu alebo tele nosiť zariadenie, ktoré by mohlo potenciálne predstavovať riziko. Aj preto sa portál idnes.cz rozhodol spraviť veľké porovnanie, v ktorom pre viacero mobilov udáva žiarenie absorbované ľudským tkanivom pri telefonovaní, či pri nosení telefónu na tele.
Najlepšie obstáli zariadenia spoločností Samsung, Asus, HTC, Oneplus, Lenovo, ale aj smartfóny Nexus. Úplne najlepšie sú na tom modely Samsung Galaxy A5, Samsung Note 3, HTC E9+ alebo LG G3. Pri porovnaní veľkých rivalov Applu a Samsungu je na tom pri vlajkových lodiach lepšie juhokórejský výrobca. Ten pri Samsungu Galaxy S6 uvádza hodnotu SAR na úrovni 0,382 W/kg (hlava) a 0,499W/Kg (telo), zatiaľ čo iPhone 6S dosahuje 0,930W/Kg (hlava) a 0,980W/Kg (telo). Úplne najhoršie z porovnania vyšli Microsoft Lumia 630, Huawei P8 a veľké hodnoty žiarenia boli namerané aj pri Sony Xperii Z5 Compact, LG L40, niektorých Alcateloch a všetkých iPhonoch.
Zdroj: idnes.cz
deja vu? http://androidportal.zoznam.sk/2015/10/velky-prehlad-ziarenie-sar-telefony/
… a ake su tie zakonne limity ?
v EU 2W/kg
Vdaka
No ta P8-ka je riadna zapekacka…… a to sa mi celkom paci(l)…..
iPhony jak indukčné plotenky :D Vidno, že Amerika :D
jasne, lebo sa len v amerike vyraba, len v amerike pouziva..
kukni na ista ruske pipky, kazda jedna ma iphone.. ty ovca
*instagram ruske pipky
Jooj, ty moralista. Neber život tak vážne, jedná sa len o nejakého dizajnéra z Ameriky, ktorý chce na tebe zarobiť. Nemáš najmenší dôvod ho zastávať…
Vsetky Iphone 2x tolko zirli ako S4… Pecka
zázračne všetky samsungy najnižší priemer zo všetkých … SOMARINA .. rovnaké ako VW
niečo na tom bude :D
Samsunty odrbávali s TV tak prečo by to isté nerobili s mobilmi?
Ty odborník. Naštuduj si odborné testy, ktoré boli po VW afére spracované a zistíš, že najnovšie motory EURO6 nie sú na tom o nič lepšie ako staré dobré TDI spĺňajúce EURO4 :)
zaujimave honory su na tom fasa, naopak klasicky huawei ma strasne hodnoty. skod ze tam nedali aj novy honor 7 kolko ma sar, snad cca tak ako predosly 6+-
mozno su tie vysledky pajcnute jak Volkswagen :D
to co sa idiota písal tu tabulku ? motorola také hodnoty nedosahuje takze by som si to pozrel lepsie, prípadne iný údaj …..
reklama
Pri jednom telefóne sú uvedené takéto hodnoty:
Head SAR(EU) 0.394W/kg, Body SAR(EU) 0.444W/kg
Head SAR(USA) 0.926W/kg, Body SAR(USA) 1.389W/kg.
Ako mám chápať rozdielne žiarenie EU – USA? Vie mi to niekto vysvetliť?
EU a USA maju rozdielne frekvencne pasma, tak mozno tym :)
Tiez je sila vyzarovania ovplyvnovana aj tym, ako daleko je vysielac ku ktoremu sa pripajas a ci je k nemu dobra “viditelnost”. Ked je signal slaby, tak telefon vyzaruje silnejsie.
Jablckari uz prhlia a hned v tom vidia konspiracie… a v hlave menej nez tie spominane ruske pipky :-)
veľké hodnoty žiarenia boli namerané aj pri Sony Xperii Z5 Compact, LG L40, niektorých Alcateloch a všetkých iPhonoch.
Dobry den, budete robit update pre nove telefony prosim, viete mi poradit kde by som mohol ziskat najsposlednejsie hodnoty SARs snesnych telefonov? Dopredu dakujem