MojAndroid

Súčasné mobilné zariadenia umožňujú množstvo spôsobov ako sa pripojiť do internetu alebo posielať súbory medzi sebou. Smartfóny a tablety disponujú technológiami ako WiFi, rýchlym mobilným pripojením 3G, či dokonca ešte rýchlejším LTE. Pre komunikáciu zblízka tu máme Bluetooth a NFC, ktoré slúžia na posielanie menej objemných dát, či na spárovanie s príslušenstvom a zariadeniami. Vedci sa však neuspokojili len s týmito možnosťami posielania dát a začali experimentovať s ďalšími alternatívami. Jednou z nich je aj kompas, ktorý sa nachádza vo väčšine dnešných smartfónov.

Tento spôsob posielania dát je limitovaný najmä vzdialenosťou, na ktorú funguje. Zatiaľ čo NFC funguje aj na 20 cm, netradičný prenos dát cez kompas vyžaduje oveľa menšie vzdialenosti medzi zariadeniami, a to na úrovni len 2 cm. Táto technológia by mohla nájsť uplatnenie najmä pri platobných termináloch využívajúcich NFC. Vďaka malej vzdialenosti, ktorá je potrebná k prenosu, sa totižto šanca na odcudzenie informácií výrazne znižuje. Fungovať by to mohlo napríklad tak, že po priložení telefonu by sa pomocou meniaceho magnetického poľa aktivovalo NFC. Na prenos objemnejších dát však zabudnite. Vedcom sa pomocou tohto spôsobu podarilo dosiahnuť prenosové rýchlosti na úrovni len 40 bps, čo postačovalo napríklad na prenos webovej URL adresy.

Zdroj: engadget

7.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+