MojAndroid

Skupina vedcov z amerického Harvardu a univerzity vo Vermonte prišla na zaujímavý fakt. Vďaka špeciálnemu algoritmu sa im podarilo vyvinúť pomerne presný systém na detegovanie depresie používateľov, a to len na základe ich fotiek na Instagrame. Algoritmus skúma farebnosť, metadáta a výraz tváre, aby určil, či má používateľ sklony ku klinickej depresii. Doteraz mali vedci so svojim objavom úspešnosť viac ako 70%, čo je pri tomto type algoritmu pomerne vysoké číslo.

Každý z nás občas vykazuje nejaké príznaky depresie :-)

Celý algoritmus nastavili vedci na základe 43 950 fotografií od 166 rôznych “Instagramistov”. Hoci ide o pomerne presnú predikciu depresie, tvrdia, že ju nemožno pokladať za záväznú diagnózu. Do budúcnosti by skôr chceli vytvoriť akýsi varovný systém, ktorý by upozornil na možnú “psychologickú poruchu” používateľa ešte predtým, ako by naozaj navštívil psychológa. A čo ak sa chcete úspešne vyhnúť takejto “amatérskej diagnóze”? Nepoužívajte filtre s názvom Inkwell Crema, a vyhnite sa aj zafarbeniu fotografií do modro-sivej a čierno-bielej. Presne tieto úpravy totižto najčastejšie robia ľudia s príznakmi depresie.

Zdroj: Arxiv, titulka: Pixabay

18.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+