MojAndroid

S týmto pohľadom som zámerne počkal mesiac po definitíve. Po tej definitíve, ktorú sme v našom článku už predznamenali v novembri roku 2017. Môžeme teda dnes, v roku 2018 už zhodnotiť, ako sa zrušená sieťová neutralita dotkne trhu v USA a brať ju ako vzor aj pre nás?

Sieťová neutralita a pochovaný internet

Mnohé webové portály pred mesiacom uverejnili správy o zániku sieťovej neutrality a veľkej obave, ako sa dotkne tento krok, ktorý snáď nemá obdobu v modernej IT dobe, bežného zákazníka. Aj keď som už vtedy mal na situáciu vyhradený pohľad, zámerne som počkal mesiac, aby sme si mohli overiť, ako sa začali správať operátori. Viem, doba je to krátka, no už má svoju vypovedaciu hodnotu.

Takže, v USA zanikla, alebo spresníme to, bola zrušená sieťová neutralita. Jej obdoba je v rámci EÚ vcelku striktne presadzovaná a nie je náznak, že by sme sa mali vydať americkou cestou. Vraj je nebezpečná a konečný zákazník by bol v ohrození. Američania prišli s týmto krokom (inak prešiel v pomere hlasov ich regulátora tri hlasy za zrušenie k dvom hlasom za zachovanie) najmä z dôvodu, že pokles investícií v telekomunikačnej oblasti za roky 2015 až 2017, čo neutralita bola v praxi, nastal o 5 %. Nikdy pred tým americký operátori nevykázali v svojom segmente pokles investícií, samozrejme na vine je podľa nich práve sieťová neutralita. Ak si operátor nevie dohodnúť so zákazníkom lepšiu kvalitu služieb, obmedziť napríklad iné alebo aj skupinu zákazníkov, nedokáže efektívne zarábať.

Americký model sa vracia k svojim začiatkom, ak máte peniaze, dokážete si zaplatiť lepšiu službu, a to na úkor tých, ktorí tú možnosť nemajú. Zároveň, ak je pre vás služba drahá, proste si ju nemusíte zaplatiť, nikto zákazníka nútiť nebude. Americká voľba a princíp slobody je teda opäť v praxi, aj pri internetových službách.

Treba už začať kopať hrob?

Protesty zákazníkov po USA boli rozsiahle. Všetci mali rovnaké heslo, sieťová neutralita a jej absencia znamená kopanie hrobu internetu. V podobe, ako sme ho poznali, už existovať nebude. Totiž operátor nemá viac reguláciu, ktorá by ho obmedzovala. Nie je to však úplne pravda, spotrebitelia majú v USA svoj regulačný rámec a ich by sa zmena dotknúť nemala. Je to veľká skupina zákazníkov, ktorá ponúka veľký priestor na zisk, ten by zrejme nevedel nahradiť obchodný balík služieb, len pre vybraných s patričným rozpočtom.

V druhom tábore, teda v tábore tých, ktorí sieťovú neutralitu chceli udržať, je najmä oblasť startup-ov. Zatiaľ sa situácia zmiernila, operátori ešte nijako nereagujú. No na sklonku minulého roka vládla všeobecná obava až zdesenie, že bude pre túto kategóriu, nimi požadovaná konektivita nedostupná. A to kvôli cene. Samozrejme internet je priestor a forma, bez ktorej sa začínajúce projekty nezaobídu. Inak zatiaľ sa po mesiaci zmeny skutočne nediali. V prípade, že by sme chceli vybrať príklad radikálneho zásahu smerom k zákazníkovi, neobjavíme senzáciu. Americký AT&T dokonca tvrdí, že pre nich sa nemení nič a internet bude fungovať ako doteraz.

zdroj: MikeThompson

Slovensko a Európska Únia

A čo nové v našich končinách? Európska Únia má v tejto oblasti dlhodobo jasno. Sieťová neutralita je neoddeliteľnou súčasťou regulácie, v zásade dopĺňa oblasť ochrany spotrebiteľov, ktorá je v porovnaní s USA silná, mnohými považovaná až za zbytočnú a obmedzujúcu.

Nevidím zatiaľ dôvod na paniku. Ani nepredpokladám, že by sa americký zákazník mal tohto báť. Operátori budú pre väčšinu naďalej poskytovať to, na čo sú zvyknutí. Istotne že sa objavia možnosti, ako si internet zrýchliť, ako prísť k rýchlejšie dostupným službám (cloud, mail, on-line hry) Naopak, za niektoré služby sa bude platiť (teda za prístup k nim, alebo za prístup požadovanou rýchlosťou), ako sú erotické stránky.

Slovenský alebo aj európsky trh s vysokorýchlostným pripojením je odlišný od tohto amerického. A to najmä počtom operátorov (väčšinou je v danej lokalite amerických miest a štvrtí jeden alebo dvaja) a tiež cenou, ktorá je výrazne vyššia, ako sme na to zvyknutí. Ak by sme teraz išli identickou stratégiou a zrušíme neutralitu, nič zásadného by sa ani u nás nestalo. Aspoň nie pre väčšinu zákazníkov, ktorým postačuje 100 Mbit pripojenie, ktoré nie je problém získať za mesačný poplatok pod 20 EUR. A táto skupina nežiada osobitné služby so špecifickým prístupom, za ktorý sa platí. Za tento segment služieb sa totiž platí aj dnes, a to mimo základného internetového pripojenia. Prekážkou by boli skôr obmedzenia prístupu alebo znižovanie rýchlosti, ktoré by mohol operátor zaviesť podľa vlastného uváženia.

14.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+