MojAndroid

Sieťová neutralita. O jej vplyve pri bežnom pracovnom alebo voľnom dni nemáme ani vedomosť. No je tu, zasahuje a ovplyvňuje každého operátora, ktorého služby sú verejne dostupné. Teraz sa však doterajší model v USA rúca. Je to v niečom podobné Európe? Alebo žijeme v úplne inom mobilnom svete?

Sieťová neutralita

Slovné spojenie, o ktorom sme už niekoľko slov napísali aj u nás na portáli. Jeho základ je však dôležitý a prijatie týchto pravidiel v ňom obsiahnutých, považujem za správne. Pre náš región je tým regulátorom samozrejme Európska únia a jej legislatíva. Tá sieťovú neutralitu určila ako súbor pravidiel pre každého národného poskytovateľa služieb v oblasti internetu alebo hlasu, kde je prevádzka služieb bez diskriminácie, obmedzenia alebo narušovania a to bez ohľadu na odosielateľa a príjemcu, bez ohľadu na obsah, ku ktorému sa pristupuje.

Tiež sa musí tolerovať a rešpektovať aplikácia alebo zariadenie, ktoré na prístup k internetu použijem, a teda nesmiem byť z tohto dôvodu obmedzený na službách. Teda súbor týchto pravidiel napríklad zakáže môjmu operátorovi mobilného internetu, obmedziť mi prístup k niektorej z verejne dostupných web stránok alebo obmedziť mi používanie aplikácie, ktorá využíva prístup k internetu, a to z dôvodu, ktoré sme vyššie spomenuli.

Sieťová neutralita tiež garantuje, že všetci zákazníci musia dostať službu za rovnakých podmienok. Ak si napríklad platím mobilný internet 4G (LTE), operátor musí službu poskytovať v rovnakej rýchlosti, ako ďalším zákazníkov na rovnakej sieti. Alebo opačne vyjadrené, nesmie mi zamedziť vo využívaní tejto služby a iným zákazníkom to povoliť.

Pravidlá zasahujú aj do reklamy, čo býva posudzované ako pravidlo, ktoré môže ísť na úkor zákazníka. Je totiž zakázané, aby operátor obmedzil reklamu pre svojich zákazníkov. Ten si totiž má vybrať nástroj alebo formu blokovania u seba, čiže vo svojom zariadení. Operátor však nesmie tok reklamy obmedziť, aj keby si to jeho zákazník vyžiadal. Sieťová neutralita je teda celý súbor pravidiel, ktorý má však v praxi viacero otáznikov. Napríklad už spomínaný zero-rating je toho najlepším príkladom. O ňom sa pri aplikácii sieťovej neutrality vedie práve v týchto týždňom diskusia.

Zasiahne americký príklad aj Európu?

Americký trh s internetovým pripojením je trochu zvláštny. Kto v USA žil a zriaďoval si domov linku, vie, že konkurencia alebo vlastne výber z ponuky je iný, na ktorý sme zvyknutý u nás doma. V zásade nezískate ponuku od viac, ako dvoch poskytovateľov, najmä preto, že ich pokrytie je takýmto spôsobom rozdelené a nezasahujú si do svojich rajónov. Žiadna konkurencia, buď zoberiete ponuku alebo internet mať nebudete. Ceny takéhoto pripojenia sú však vysoké, napríklad za 1 Mb/s linku som platil vyše 20 USD, čo je šialené v dobe, keď je na Slovensku bežne dostupné pásmo na úrovni 100 MB/s v cene pod 20 EUR.

Sieťová neutralita je však prítomná aj za veľkou mlákou. Má podobu, ktorá síce nie je tak prísna, ako v EÚ, no nájdeme medzi pravidlami napríklad zákaz blokovania legálneho obsahu na internete, zákaz spomaľovania internetového pripojenia alebo tiež zákaz zasahovania do prevádzky internetu cez aplikácie, obsah alebo služby.

Nad týmto sedí a dohliada FCC (Americká federálna komisia pre komunikáciu), je to vlastne federálny regulátor, ktorý je bežný aj v európskych krajinách. Ten pred dvoma rokmi sieťovú neutralitu presadil a zaviedol. A teraz? Nové vedenie a zásadný obrat. Sieťová neutralita údajne kazí trh, ktorý potrebuje byť bez pravidiel. Postačuje údajne zákon na ochranu spotrebiteľa a jemu príbuzná ochrana a žiadne ďalšie pravidlá už netreba. FCC si teraz, po dvoch rokoch naopak myslí, že zrušením sieťovej neutrality sa dosiahne viac investícií a rýchlejší rozvoj kvalitného internetu. Rozhodne sa 14. decembra tohto roku.

Má sieťová neutralita budúcnosť?

Americký model si EÚ zatiaľ nepripúšťa. Nie sú ani náznaky, že by sa Únia vydala takýmto smerom v budúcnosti. Práve naopak, agentúra BEREC (združuje telekomunikačných regulátorov z členských krajín EÚ) podáva výklady už prijatých pravidiel sieťovej neutrality a spresňuje stále nové prípady, ktoré dostáva ako podnety.

Osobne sa domnievam, že EÚ svojim princípom a politikou prílišnej ochrany spotrebiteľov ide vždy cestou mnohých a zložitých pravidiel, ktoré sa po prijatí obtiažne vykladajú, avšak je to taká poistka, že ako zákazník mám vždy viacero vrstiev ochrany. Či sa mi to páči alebo nie, je tu proste iný pohľad na ochranu zákazníka ako v USA a ten sa už dlhé roky presadzuje v mnohých odvetviach.

Avšak európske pravidlá sieťovej neutrality zhodou okolností vstúpili do užívania v roku 2015 (ako aj v USA), avšak osobne som nezaznamenal obmedzenie alebo problém so službami ani pred zavedeným týchto pravidiel. A nepociťujem to ani dnes, teda pre porovnanie sa mi zdá, že na osobnom príklade som zlepšenie nezaznamenal. Pretože nebolo čo zlepšovať? Mohol som mať šťastie, avšak stále zostávam zástancom rešpektovania sieťovej neutrality a jej pravidiel.

26.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+