MojAndroid

Čínsky výrobca Xiaomi na trhu s robotickými vysávačmi pôsobí už nejaký ten čas. Jeho cenovo dostupné, no zároveň šikovné produkty, si obľúbili nadšenci smart domácností po celom svete. Jedným z jeho najnovších výtvorov je model Toto je začínajúci test Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro, ktorý je jedným z najnovších výtvorov tohto výrobcu. Láka na vylepšené mopovanie, laserovú navigáciu doplnenú o prepracované algoritmy na bezproblémový pohyb po domácnosti či super výdrž batérie.

Odporúčaná cena Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro je 409 eur.

Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro: Špecifikácie

Rozmery Priemer: 353 mm
Výška: 96,5 mm
Hmotnosť 3,6 kg
Kapacita batérie 5 200 mAh
Sací výkon 3 000 Pa
Spôsob navigácie laser
Objem nádob Na prach: 450 ml
Na vodu: 270 ml
Cena 409 eur

Test Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro: Balenie a dizajn

Výrobca k vysávaču a jeho neoddeliteľným súčastiam pribalil aj náhradnú bočnú kefu, bonusovú handru na mopovanie a rozsiahly manuál, ktorý nováčikom vo svete robotických vysávačov vysvetlí všetko potrebné o používaní vysávača a jeho starostlivosti.

Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro - balenie
Balenie | Zdroj: Zdenka Smalecová

V krabici nájdete:

 • Vysávač
 • Nabíjaciu stanicu s káblom
 • Nádobu na vodu
 • Nádobu na prach (vo vysávači)
 • Nástroj na údržbu vysávača
 • Dve handry na mop
 • Náhradnú bočnú kefu
 • Manuál

Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro sa dizajnom od iných robotických vysávačov príliš nelíši. Jeho konštrukcia je vyrobená z pevného a mierne lesklého plastu. Na hornej strane nájdeme okrem dvoch tlačidiel aj takzvanú vežičku s laserovými senzormi, vďaka ktorým sa vysávač vie inteligentne pohybovať po miestnosti. Táto časť zariadenia sa dá aj otvoriť, čo vám umožní prístup k nádobe na prach. Po bokoch už tradične nájdeme nárazník na zvládnutie nárazov do nábytku, prieduchy či senzor na nabíjanie. Na spodnej strane nájdete bočnú kefu, veľkú stredovú kefu, dve kolieska a pár senzorov. Pred začatím mopovania je nutné zo spodnej strany vysávača doinštalovať nádobku na vodu.

Prvé vysávanie so Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro

Vysávač má na sebe fyzické tlačidlá, pomocou ktorého je možné poslať upratovať alebo späť do nabíjacej stanice. Avšak prístup k aktualizáciám a všetkým funkciám získate v aplikácii Xiaomi Home, ktorú si môžete stiahnuť obchode Google Play. S pripojením vysávača vám pomôže návod pribalený v krabici, kde nájdete QR kód určený na zjednodušenie celého procesu. V aplikácii ho oskenujete, po čom dostanete výzvu prepnúť vysávač do párovacieho módu. Následne už len stačí zvoliť Wi-Fi sieť a o dokončenie pripájania sa už postará aplikácia. Nevýhodou modelu je, že podporuje len 2,4 GHz Wi-Fi.

Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro - s aplikáciou
S aplikáciou | Zdroj: Zdenka Smalecová

Po pridaní do vašej Xiaomi domácnosti je na začiatok ideálne vysávač nechať, aby si zmapoval priestor. Vysávanie aj mopovanie pôjde samozrejme aj bez tohto kroku, no potom vysávač nebude schopný robiť údržbu čo najefektívnejšie. Možnosť vytvoriť mapu sa nachádza v nastaveniach (tri bodky vpravo hore) pod tlačidlom Create map. Po spustení procesu sa vysávač len v rýchlosti prejde po dostupných miestnostiach bez toho, aby vysával, vďaka čomu vytváranie mapy trvá len niekoľko minút. Dôležité však je, aby sa po skončení sám vrátil do nabíjacej stanice. Ak tak nebude môcť z akéhokoľvek dôvodu urobiť, rozrobená mapa sa neuloží a bude potrebné proces spustiť nanovo.

Vytvorenú mapu je možné upraviť, no je možné len rozdeliť alebo spojiť už vytvorené miestnosti. Nakresliť nové, nezmapované oblasti možné nie je. Avšak vysávač sa pri každom upratovaní učí a mapu si vie dodatočne prispôsobiť.

Pohyb po miestnosti

Vysávač pri navigovaní využíva laser, vďaka čomu je jeho pohyb po miestnosti organizovaný a efektívny. Problém mu nerobili ani nové, nezmapované priestory. V jednej situácii bolo taktiež pekne vidieť, ako sa na základe algoritmov snaží optimalizovať trasy. Po niekoľkých upratovaniach sa rozhodol, že vymení trasu, ktorou pôvodne chodil do nabíjacej stanice, za novú a kratšiu. Tá je však náročnejšia na plynulý prechod. Vysávač kvôli tomu potreboval niekoľko pokusov, kým sa touto cestou vrátil do nabíjacej stanice bez toho, aby viackrát nabúral do nábytku.

Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro dokáže zdolať prekážky do výšky 2 cm. Ani raz sa počas testovania nestalo, žeby sa zasekol. Dokonca ani v prípadoch, kedy to vyzeralo, že si už s prekážkou neporadí. Pri prvom spustení narazil na problém s vyvýšením prahom v jednej miestnosti. No a namiesto toho, aby sa ho pokúsil preliezť, ho vyhodnotil ako prekážku, ktorú je potrebné obísť. Avšak neskôr, keď sa s prahom stretol po druhýkrát, ho po dlhšom trápení nakoniec preliezol.

Zaujímavé bolo sledovať aj to, ako sa postupne učil preliezať ostatné prahy. Pri prvých pokusoch mu ich preliezanie nešlo najlepšie, no potom si zapamätal, kde presne sa nachádzajú a následne prechod cez nich zvládal bez problému. Taktiež sa mi páčilo, ako si (ne)poradil so zrkadlom. Odraz z neho vyhodnotil akú ďalšiu izbu a následne si do mapy pridal novú oblasť, ktorá v skutočnosti neexistuje. Zo začiatku sa tam aj pri kompletnom upratovaní snažil dostať, no potom pochopil, že mu v tom bráni prekážka.

Vysávanie

Xiaomi uvádza, že sací výkon tohto modelu je 3 000 Pa. To je v porovnaní s konkurenčnými modelmi vcelku dosť. Pri upratovaní som chcela vidieť, čo teda vysávač skutočne dokáže. Tak som teda v aplikácii zakaždým zvolila Turbo, teda najsilnejší režim.

Maximálny sací výkon je postačujúci, najmä ak vysávate pravidelne, každý druhý alebo tretí deň. No občas, najmä ak bolo na zemi špiny viac, sa stalo, že vysávač za sebou nechal niekoľko omrviniek. Vysávanie kobercov mu však išlo o trochu horšie, hlavne okolo okrajov nábytku alebo stien. Tie zvykli zostať nepovysávané. Zvláštnosťou modelu bolo aj to, že rád po sebe nechával malé chumáče prachu, ak nebol dokonale vyčistený. Po kompletnej údržbe, teda po vyčistení filtra, kief aj nádobky zvládol celý byt povysávať bezchybne. No na druhý deň, kedy jedinou údržbou medzi vysávaniami bolo vysypanie nádobky na prach, sa problém vrátil.

Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro - zhora
Vysávač zhora | Zdroj: Zdenka Smalecová

Pri kúpe robotického vysávača stále platí, že je ideálne mať čo najlepšie prispôsobené zariadenie miestností, v ktorých sa bude pohybovať. V prípade nášho bytu sa ukázalo, že koberce so strapcami nie sú pre robotické vysávače vhodné. Dnes je koberec na obrázku vyššie o niekoľko desiatok strapcov ľahší.

Mopovanie

Pri mopovaní som opäť využila najvýkonnejší mód, ktorý pri zmývaní použije najviac vody (v aplikácii označený ako High). V režime mopovania vysávač zmení spôsob pohybovania, aby simuloval ručné zmývanie. Prednosťou tohto modelu je taktiež použitie špeciálnych vibrácií, ktoré majú pomôcť s dôkladným mopovaním. No aj napriek všetkým vylepšeniam sa jeho výkon ručnému zmývaniu ani zďaleka nevyrovná. Skôr by som povedala, že kvalita jeho zmývania je takmer identická s inými robotickými vysávačmi. Na odstránenie zvyškového prachu je tento režim ideálny, ak však potrebujete vyčistiť zaschnutú špinu alebo mastné šmuhy, musíte do ruky zobrať klasický mop.

Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro ponúka aj zmiešaný mód, v ktorom vysáva aj mopuje zároveň. V tomto režime trvá upratovanie o čosi dlhšie ako pri klasickom vysávaní. No ak chcete domácnosť povysávať aj pozmývať, ušetríte množstvo času v porovnaní s tým, keby ste vysávač poslali najprv povysávať a potom zmývať.

Test Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro: Aplikácia Xiaomi Home

V aplikácii Xiaomi Home hneď na začiatku vidíte mapu vašej domácnosti, stav batérie vysávača a údaje o poslednom upratovaní. Nižšie si môžete prispôsobiť štýl upratovania. K dispozícii sú tri módy – vysávanie, mopovanie alebo kombinovaný režim. Pri vysávaní si viete zvoliť z troch intenzít, pričom dostupný je aj Silent (tichý) režim. Mopovanie zas ponúka nastavenie na množstvo použitej vody.

Keď ste s nastaveniami spokojní, môžete vysávač vyslať na upratanie kompletne celej mapy, vybraného úseku alebo len zvolených miestností. V záložke Custom cleanup navyše dokážete prispôsobiť jednotlivé režimy a ich možnosti zvlášť pre každú miestnosť, aby ste to nemuseli nastavovať zakaždým manuálne.

V nastaveniach, ktoré sa skrývajú vpravo hore za tromi bodkami, získate prístup k ďalším užitočným funkciám. Hneď navrchu sa pre zaujímavosť nachádza história všetkých upratovaní za posledných 30 dní s celkovým počtom, časom a prejdenou plochou. Ďalej sa v aplikácii nachádzajú nástroje na správu mapy, či už spomínaná možnosť vytvoriť novú mapu alebo pridať ďalšiu (ak máte viacposchodový dom) alebo resetovať aktuálnu uloženú mapu.

Z tejto sekcie môžete taktiež pridávať do mapy virtuálne steny, zakázané zóny alebo oblasti, kde vysávač nesmie len mopovovať. V prípade, že chcete, aby vysávač upratoval pravidelne v rovnaký deň a čas, mu môžete vytvoriť plán upratovania. V tejto časti si nastavíte, čo, kde a ako má upratovať, počas ktorých dní a o akom čase. Taktiež si viete dodatočne prispôsobiť štýl upratovania, napríklad môžete vysávač poslať upratať miestnosť nie raz, ale dvakrát alebo ho poslať vyčistiť len okraje miestností.

V nastaveniach získate aj prehľad životnosti jednotlivých častí zariadenia, konkrétne oboch kief, nádobky na prach a handry na mopovanie. V tejto sekcii vám aplikácia povie, po koľkých hodinách používania je odporúčane vymeniť komponenty vysávača.

V karte Settings sa skrýva ešte jedna sekcia s nastaveniami, kde sa okrem iného skrývajú aj pokročilé možnosti mopovania. Tu sa mi podarilo nájsť aj funkciu, ktorú som modelu vyčítala, že nemá – diaľkové ovládanie. Osobne by som prijala, keby táto možnosť nebola v aplikácii skrytá tak hlboko. Taktiež si tu viete nastaviť jazyk, ktorým vysávač komunikuje (podpora čestiny alebo slovenčiny však chýba) či hlasitosť.

Test Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro: Záverečné hodnotenie

Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro Vďaka laseru zvláda navigáciu po miestnostiach ľavou zadnou a na jeho správaní vidieť, že sa s každým upratovaním učí, ako sa pohybovať čo najefektívnejšie. Výdrž jeho batérie bola excelentná a bez problémov by zvládol údržbu väčších domov. Ovládanie prebieha cez aplikáciu, v ktorej je dostupných veľa zaujímavých možností. Môžete si napríklad prispôsobiť silu vysávania alebo mopovania, poslať vysávač len do vybraných izieb či nastaviť pre každú uloženú miestnosť iný režim upratovania.

Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro
Xiaomi Robot Vacuum Mop 2 Pro | Zdroj: Zdenka Smalecová

V porovnaní s bežnými vysávačmi ma však mierne sklamal jeho výkon. Aj napriek tomu, že výrobca uvádza vysoký sací výkon (3000 Pa), sa vysávaču zvyklo stávať, že podlahy nevyčistil na 100 %. Miestnosti s kobercami mal taktiež problém vyčistiť dôkladne. Počas testovania som navyše narazila na zvláštny problém, ktorý sa mi nepodarilo odstrániť. Vysávač mal vo zvyku za sebou nechávať chumáče prachu v prípade, že nebol kompletne od hlavy po päty vyčistený.

Xiaomi pri tomto modeli propagovalo aj vylepšené mopovanie prostredníctvom vibrácií, avšak jeho mopovací výkon sa od iných robotických vysávačov s mopom veľmi nelíši. Čiže aj v tomto prípade platí, že na zmývanie šmúh, mastnoty či škvŕn budete musieť do ruky zobrať handru.

Plusy

 • Zmiešaný režim, pri ktorom vysávač vysáva aj mopuje
 • Výborná výdrž batérie
 • Skvelá orientácia po domácnosti vďaka laserovej navigácii
 • Vie si bez problémov poradiť s prekážkami
 • Šikovná aplikácia

Mínusy

 • Necháva za sebou chumáče prachu, ak nie je kompletne vyčistený
 • Vysávanie kobercov mu veľmi nejde
 • Vylepšené mopovanie nie aj až také úžasné, ako je odprezentované
 • Chýba podpora 5 GHz Wi-Fi
22.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+