MojAndroid

Browsovanie, surfovanie, či prehliadanie webových stránok – to je pravdepodobne každodenná aktivita všetkých vlastníkov Android telefónov. My sme sa rozhodli porovnať všetky známe prehliadače pre tento obľúbený operačný systém. Do nášho testu sme zahrnuli najznámejšie aplikácie pre surfovanie a aj na základe vášho výberu sme porovnali nasledovné: Mozilla Fennec, Dolphin browser HD, natívny prehliadač Androidu, Skyfire, Opera mobile, Opera mini, xScope, Miren Browser.

Natívny prehliadač

Začnime východiskovým prehliadačom, ktorý je súčasťou každého Androidu. Ten sa určite nemá za čo hanbiť, patrí medzi najrýchlejšie. Podpora flashu je súčasťou až od verzie Androidu 2.2. Narozdiel od konkurencie neposkytuje niektoré doplnkové služby – napríklad inštalovanie rozšírení, rozpoznávanie gest a podobne. Prostredie, v ktorom sa navigujete, je oproti aplikáciám tretích strán menej prepracované, ale aj tu platí staré- známe „v jednoduchosti je krása“  a niektorým to presne takto vyhovuje.

+jednoduchosť

-žiadne doplnkové funkcie

Mozilla Firefox alá Fennec

Veľmi populárny desktopový prehliadač sa dostal aj na platformu Androidu. Stále však ide len o Beta verziu  a preto nie všetky funkcie musia pracovať na 100%. Ovládanie je sústredené na dve postranné lišty a jednu pre zadávanie URL, ktoré vyvoláte jednoduchým posunom prsta pri okraji stránky. Na ľavom boku sú k dispozícii vami uložené záložky a možnosť ich nastavovania. Druhá lišta obsahuje tlačidlá pre pridanie stránky medzi obľúbené, navigáciu medzi stránkami „vpred“ a „vzad“ a tlačidlo pre nastavenie prehliadača.

Na výber je viacero nastavení a možnosť sťahovania rozšírení, ktoré sú obdobou tých z webového prehliadača na vašom PC. Takto získate pomerne jednoducho nové funkcie. Čo robí Fennec výnimočným je možnosť synchronizácie vašich hesiel, histórie a záložiek s prehliadačom Firefox na PC. Trochu nezvládnuté sa zdá byť posúvanie po stránke pri jej zväčšení. Šikmým pohybom prsta sa obrazovka nepohne tým smerom, ako by ste čakali, ale len nadol alebo do boku.

+ synchronizácia s PC
+ možnosť inštalovania rozšírení
+ ovládanie

– neštandartná  navigácia po stránke pri zoome
– dlhšie spúšťanie

Dolphin browser HD

Ďalší prehliadač v našom teste, ktorý si už našiel mnoho priaznivcov. Svojím lištovým ovládaním veľmi pripomína Mozillu Fennec, od ktorej sa odlišuje hlavne systémom tabov. Jednotlivé taby (alebo tiež otvorené stránky) sú umiestnené na vrchu a môžete medzi nimi prepínať, ak práve nemáte k dispozícii lištu s tabmi (táto sa pri posune stránky smerom nadol skryje) je možné vyvolať jednotlivé otvorené stránky aj pomocou ľavej bočnej lišty. Okrem rozšírení ponúka aj funkciu tzv. gest a možnosť zmeny témy (len zmena farby). Gestá vykonajú preddefinované úlohy  po zadaní špeciálneho znaku na obrazovke (pridanie stránky medzi záložky, krok späť, krok vpred, obnovenie stránky, atď.), čo môže veľmi zefektívniť vašu prácu. Browser podporuje Flash 10.1 takže s prehratím videí na serveroch ako je YouTube, Metacafe a pod. nebude problém. Ako jeden z mála podporuje režim „Fullscreen“  a dokonca aj adaptívne zobrazenie obsahu pri priblížení.

+ ovládanie
+ Gestá, rozšírenia, možnosť zmeny témy
+ fullscreen zobrazenie, adaptívne zobrazenie stránky

Skyfire

Skyfire patrí medzi veľmi dobre vybavené prehliadače. Pomerne jednoduchý, ale pritom veľmi dobre prevedený dizajn nám umožňuje efektívne ovládanie. Ako jeden z mála ponúka prehrávanie videí aj pre telefóny bez podpory flashu (video je prekódované serverom Skyfire do formátu, ktorý Android dokáže prehrať a až potom je odoslané do telefónu). Celkovo je celý prehliadač veľmi dobre vybavený na prehrávanie médií a ich zdieľanie. Navyše obsahuje integrovanú funkciu „video“ – prehranie videa na stránke vo fullscreen režime a jeho optimalizácia (pri prehrávaní môžete video zdieľať), Facebook (tlačítko Like), funkciu Fireplace- zobrazí linky od vašich priateľov z Facebooku a Ideas – vyhľadávanie na rôznych serveroch, „popular“ – populárne odkazy práve otvorenej stránky.

Na vrchnej lište sú navigačné tlačidlá „späť“, „domov“, správa záložiek, tlačidlo pre prepínanie otvorených stránok, nastavenia a zaujímavá funkcia pre prispôsobenie obsahu webu, ktorý môžete zobraziť ako na klasickom PC alebo upravený pre Android. Skyfire neumožňuje rozšírenie funkcii pomocou inštalovania doplnkov.

+ veľmi dobre spracované integrácia funkcii sociálnych sietí
+ podpora videí

– nepodporuje inštalovanie doplnkov

Opera Mobile, Opera Mini

Svojím prevedením pripomína Operu z PC. Dve verzie sa líšia spracovaním stránky. Opera Mini oproti klasickej verzii Mobile redukuje prenášané dáta pre rýchlejšie načítanie stránok, na druhej strane ale nepodporuje prehrávanie videa. Ovládacie prvky sú situované v spodnej časti. Tu nájdete ovládacie prvky pre navigáciu , záložky a nastavenia. Nastavenia sú zobrazené ako sled ikon s popisom – záložky, história, uložené stránky, sťahovanie, nastavenia, nájsť na stránke, nápoveda. Podobne ako pri Firefoxe je tu možnosť synchronizácie vašich záložiek medzi počítačmi. Prehliadač podporuje aj režim fullscreen ale  jeho prepínanie je trochu nepraktické.

+ pri verzii Mini rýchlosť a malé množstvo prenášaných dát (výhodné najmä pri mobilnom pripojení s obmedzenými dátami alebo slabým signálom)

– Bez inštalácie rozšírení
– nie je možné “zdielať” prehliadanú stránku emailom a na sociálne siete

xScope

Ďalší z prehliadačov, ktorý ma veľmi prívetivé prostredie s dobrou možnosťou jeho nastavenia (témy,  možnosť vypnúť zobrazenie tabov alebo poľa pre zadávanie adresy, voliteľné umiestnenie ovládacej lišty, povolenie animácii a mnoho dalších).  Medzi jednotlivými otvorenými stránkami sa dá pohybovať jednoduchým pohybom prsta do strán. Súčasťou prehliadača je dokonca aj jednoduchý správca súborov, ktorý však moc funkcii neposkytuje a ja osobne som nevidel zmysel v jeho implementacii do prehliadača okrem možnosti si pozrieť prehliadačom stiahnuté súbory. XScope podporuje aj fullscreen režím s jeho jednoduchým prepínaním. Záložky sú riešené vo forme ikon na záložke Bookmarks.

+ grafické rozhranie a jeho nastaviteľnosť

– žiadne rozšírenia

Miren Browser

Veľmi dobre spracovaný browser s veľkou možnosťou nastavení a prehľadným systémov záložiek. Po otvorení novej záložky sa automaticky zobrazia vaše obľúbené stránky, ktoré si môžete sami nastaviť. Z novej záložky máte priamy prístup aj ku histórii a k stiahnutým súborom. Prehliadač podporuje tzv. inteligentný režim fullscreen, pri ktorom sa vám automaticky zobrazuje ikonka pre jeho prepnutie pri prehliadaní webu.  Pri dátovo obmedzených pripojeniach, poteší možnosť voľby režimu “Šetrenia šírky pásma”, ktorého názov hovorí za všetko. Browser implementuje aj možnosť zdieľania odkazu prostredníctvom mailu alebo sociálnej siete Facebook.

+ prostredie
+ správa záložiek a systém prístupu k nim
+ režim šetrenia šírky pásma

– bez rozšírení

Výkonové porovnanie jednotlivých prehliadačov prinesieme v najbližšej dobe.

Záver

Každý z prehliadačov má svoje pozitíva, ktorými si vás môže získať. Preto je veľmi náročne povedať, ktorý bude najlepší práve pre konkrétneho používateľa. Ako najlepší možný browser sa mi javí Skyfire s množstvom už integrovaných funkcii ale s ohľadom na budúcnosť je mojim favoritom Mozilla Fennec. Ak máte iné skúsenosti s týmito prehliadačmi, podeľte sa s nami v diskusii.

Ktorý webový prehliadač vo svojom Android telefóne používate vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

31.12.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+