MojAndroid

Spoločnosť Tesla predstavila svetu svoje nové elektrické auto, tentokrát však s vyšším výkonom a ďalšími funkciami navyše. Model D, ktorý vychádza z predchádzajúceho Modelu S, prináša nový duálny motor, pohon všetkých štyroch kolies a prísľub rýchlejšej akcelerácie a lepšie ovládanie za nepriaznivého počasia. Nové elektrické auto od Tesly je navyše poriadne výkonné, z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť za neuveriteľné 3,2 sekundy, čím prekonáva väčšinu športových automobilov na trhu.

Nový systém pohonu všetkých kolies sa teda pod nižší výkon vôbec nepodpísal, naopak, dodal mu ešte vyššiu efektívnosť. Každý z dvoch motorov dokáže vďaka nemu ušetriť približne 16 km na jedno nabitie. Vďačí za to nezávislému riadeniu obidvoch pohonných jednotiek, ktoré svojou efektívnosťou vyvažujú hmotnosť druhého motora.

slide_0026

Nová Tesla samozrejme prináša aj niekoľko bezpečnostných prvkov, ktoré majú vodičovi pomôcť pri riadení a ochrániť ho pred možnou kolíziou. Model D disponuje niekoľkými senzormi a kamerami, ktoré sledujú dianie na ceste, vrátane ostatných áut a jazdných pruhov. Nejde síce o žiadnu novinku, no ako Elon Musk povedal, ide o dôležitý krok k úplne autonómnym automobilom. Tie sú však ešte stále hudbou vzdialenej budúcnosti.

Model D je okrem iného vybavený 360 stupňovým sonarom, radarom, či kamerou, ktorá rozpoznáva objekty pred sebou. Vďaka tomu v aute nájdete systémy, ako automatické riadenie v jazdnom pruhu, aktívneho brzdového asistenta a automatické parkovanie. V prípade nového Modelu D je samozrejmosťou aj čítanie dopravných značiek, konkrétne tých čo obmedzujú rýchlosť. Auto dokáže na základe nich bezpečne spomaliť, a to bez zásahu vodiča a na jeho pokyn môže zmeniť aj jazdný pruh. Zaujímavosťou je funkcia, ktorá v prípade aktivácie automobil dovedie až k vám. Podobného asistenta predstavila už aj automobilka Audi.

Tesla ponúka Model D v cenovej kategórii Modelu S, ktorý sa predáva v troch variantoch, najvýkonnejší je Tesla P85 performance za 94-tisíc dolárov. K cene týchto automobilov si však musíte prirátať druhý motor (14 600$). Spoločnosť by nové automobily mohla vyrábať dokonca aj na Slovensku. S automobilkou komunikuje agentúra SARIO a uvádza, že Tesla Motors plánuje v budúcnosti otvoriť továreň v Európe. Slovensko s rozvinutým automobilovým priemyslom by bolo nanajvýš vhodným kandidátom.

Náš tip
Automobilka Tesla Motors by mohla postaviť továreň na Slovensku

tesla

Automobily Tesla sú známe aj svojim moderným interiérom s veľkým dotykovým displejom. Pohonnou jednotkou je procesor NVIDIA Tegra 3, ktorá sa nachádza aj v mobilných zariadeniach s Androidom. Navyše, automobily tohto výrobcu sa dajú ovládať aj inteligentnými hodinkami s operačným systémom Android Wear, ide teda vôbec o prvý superšportiak, ktorý si budete môcť zavolať na povel. Niečo po čom sme ako deti túžili vždy keď sme sledovali automobil KITT zo seriálu Knigh Rider v akcii.

Zdroj: engadget

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
10.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+