MojAndroid

V roku 2011 sa spoločnosť Google tešila enormnému rastu, ktorý bol spôsobený z veľkej časti hlavne reklamnými aktivitami a produktmi určenými pre marketérov. Google jednoznačne vládol internetovým reklamám, no čoraz častejšie sa začali reklamy na internete spájať aj s iným fenoménom – sociálnymi sieťami na čele s Facebookom. Niektorí zamestnanci Google si mysleli, že Facebook je pre spoločnosť priama konkurencia a ak sa k tomu Google tak nepostaví, bude to znamenať jeho záhubu. Presne toto tvrdil Vic Gundotra, neskorší vedúci projektu Google+.

Google ale nemal so sociálnymi sieťami dobré skúsenosti. Sklamania a nevydarené projekty Orkut, Reader, Wave či Buzz znamenali skôr výstrahu, aby sa spoločnosť od sociálnych sietí držala čo najďalej a starala sa o svoje prioritné aktivity. V rovnakom období mal Facebook približne 500 miliónov užívateľov a trhovú hodnotu 14 miliárd dolárov. Samozrejme, Google bol v tej dobe oveľa väčšou spoločnosťou so štvornásobnou hodnotou a množstvom používateľov. Problém bol ale v tom, že Google nemal k dispozícii toľko informácií o svojich užívateľoch ako Facebook a v tej dobe nemal ani k dispozícii konkrétny produkt, ktorým by tieto informácie od užívateľov získal nenásilnou cestou. A tak sa zrodil Google+.

Sociálna sieť spoločnosti bola oficiálne spustená 28. júna 2011. Služba ponúkala niekoľko zaujímavých funkcií – Kruhy, do ktorých ste mohli zoskupovať kontakty a ľudí, ktorých sledujete, funkciu Hangouts, vďaka ktorej ste mohli vytvárať hromadné video hovory a Fotky, čo bolo v podstate úložisko pre fotografie, ktoré zväčša pochádzali z vášho mobilného zariadenia. Hoci služba ponúkala niekoľko zaujímavých funkcií, princíp bol presne rovnaký, ako na Facebooku. A tu bol najväčší kameň úrazu. Google neponúkol používateľom nič nové. Iba ich nútil, aby používali sociálnu sieť, kde bola nízka aktivita a nič také, čo Facebook nemal. Google síce na svoju sociálnu sieť prilákal milióny ľudí, no tí tu nemali veľmi čo robiť a svoje aktivity radšej preniesli inde.

Náš tip
Sledujte stránku MojAndroid.sk aj na sociálnej sieti Google+

Google ale venoval svojej sociálnej sieti značné množstvo úsilia. Mnohí bývalí zamestnanci tvrdia, že atmosféra v spoločnosti bola dlhé mesiace napätá a bol na nich vyvíjaný enormný tlak. Všetko muselo byť hotové na poslednú chvíľu a pocit stresu umocňoval aj samotný Gundotra. Ten sa snažil spraviť niečo so sieťou aj po neúspešnom štarte, no veľmi sa mu to nepodarilo. Nutnosť vytvoriť si účet na sieti Google+ pri vytvorení nového Google účtu a previazanosť so sieťou YouTube boli dva obrovské prešľapy, ktoré mnohí užívatelia nevedia dodnes Google odpustiť. Samozrejme, dnes je už situácia iná, no vyžadovalo si to enormnú snahu a protesty užívateľov, ktorí chceli využívať produkty Google, no nechceli používať Google+.

Postupom času sa ukázalo, že Google nemá inú možnosť a musí svojim užívateľom vyhovieť. Sieť Google+ bola totiž centrom pre zaujímavé nástroje, ktoré ľudia chceli používať. Tak sa postupne osamostatnila komunikačná služba Hangouts, ktorá nahradila dlhoročne obľúbený G-Talk. Oveľa neskôr prišlo na rad aj osamostatnenie aplikácie Fotky. Tento krok bol oveľa významnejší, keďže okrem oslobodenia spod nadvlády Google+ pribudlo množstvo ďalších nových funkcií. Google tak ukázal, že celý čas mal k dispozícii skvelé nápady a možnosti, ktoré ale nekorešpondovali s centralizovaným štýlom Google+ a ktoré mohli byť uskutočnené až po osamostatnení jednotlivých častí od sociálnej siete.

Google fotky-1

Ako to už v takýchto prípadoch býva zvykom, užívatelia sami dali najavo, ktoré časti sociálnej siete sa im páčia a ako ju chcú využívať. Google+ stále nie je náhradou za Facebook a je skvelé, že vrcholoví predstavitelia v Google si to uvedomili. To ale neznamená, že sociálna sieť nemá svoje vlastné výhody. Obrovské komunity ľudí so spoločnými záujmami tu denne zdieľajú milióny príspevkov, ktoré sa na Facebook nedostanú. Užívatelia v týchto otvorených komunitách sa extrémne angažujú s príspevkami iných užívateľov bez ohľadu na to, či sa chcú niečím pochváliť, alebo potrebujú pomoc. Treba ale poznamenať, že Google+ je sieťou s vysokým percentom užívateľov, ktorí sú technologickí nadšenci a fanúšikovia a ktorí prostredníctvom takýchto komunít zdieľajú svoje nadšenie a vášeň pre najrôznejšie produkty.

V konečnom dôsledku tak Google+ možno nikdy nebude ako Facebook. Je skvelé, že si to už v Google uvedomili a konečne môžu Google+ posúvať takým smerom, ako si to táto sociálna sieť zaslúži. Zrejme tu nikdy nebudete zdieľať svoje statusy tak, ako to robíte na Facebooku a možno nikdy tu nebudete mať zaregistrovaných toľko priateľov ako na iných sociálnych sieťach. To ale neznamená, že Google+ nemôže byť plnohodnotnou sociálnou sieťou so svojimi vlastnými výhodami oproti konkurencii. Uvidíme, s akými novinkami príde aktuálne vedenie sociálnej siete a akým smerom sa bude Google+ uberať v budúcnosti.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Mashable

20.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+