MojAndroid

Nie je žiadnym tajomstvom, že mobilný priemysel sa vyvíja raketovým tempom. Zariadenia, ktoré sme pred tromi či styrmi rokmi považovali za najúžasnejšie technologické vymoženosti, sú dnes na úrovni strednej či nižšej triedy a vlajkovým lodiam dominujú modely, o ktorých sa nám vtedy ani nesnívalo. Je zrejmé, že vývoj v súčasnosti nie je taký dynamický, ako keď bol mobilný priemysel mladší a výrobcovia možno ani nevedeli, kde majú medze. Vtedy sa telefóny zlepšovali z roka na rok naozaj veľmi rýchlo a rok stará vlajková loď bola oproti novému modelu často horšia v každom porovnateľnom parametri.

Situácia sa teraz trochu ustálila a hoci sú nové smartfóny stále lepšie, ako vlaňajšie modely, rozdiely sú často miniatúrne a ak vezmeme do úvahy cenu nového a starého modelu, mnohí užívatelia často uprednostnia ten smartfón, ktorý je na trhu už niekoľko mesiacov a jeho cena zatiaľ výrazne klesla. Čo sa ale nezmenilo, je, že výrobcovia sa stále predbiehajú v tom, kto prinesie niečo na trh ako prvý. Problém je v tom, že mnohé prvenstvá už bola dosiahnuté. V dnešnej téme týždňa si preto predstavíme niekoľko smartfónom, ktoré boli vo svojej dobre priekopníkmi v parametroch týkajúcich sa čipsetu a pamäte RAM.

Procesor

Procesor je extrémne dôležitou súčasťou hardvéru telefónu a najmä v minulosti bol výkon procesoru často zodpovedný za to, či fungovalo zariadenie plynule, alebo bolo jeho používanie výrazne nepohodlné. Dnes je už situácia trochu iná a hoci je procesor stále dôležitým parametrom, aj výkon lacnejších jednotiek je dostatočne vysoký na to, aby bolo zabezpečené pohodlie a jednoduché používanie zariadenia. Kým sme sa ale dostali do éry, kde v telefóne pod 200 EUR nájdeme bežne aj 8-jadrový procesor, zaznamenali sme niekoľko zariadení, ktoré výrazne posúvali vtedajšie možnosti.

LG Optimus 2X
LG Optimus 2X

Prvým smartfónom s dvojjadrovým procesorom bol pritom LG Optimus 2X, ktorý bol predstavený v roku 2010 a poháňaný bol procesorom NVIDIA Tegra 2. Až do príchodu tohto smartfónu sme si museli vystačiť s jednojadrovými procesormi, ktoré si v dnešných zariadeniach už ani nevieme predstaviť. Iba niečo vyše roka od predstavenia prvého smartfónu s dvojjadrovým procesorom sme z dielne LG mohli vidieť prvý smartfón so štvorjadrom – LG Optimus 4X HD. Srdcom tohto zariadenia bol procesor NVIDIA Tegra 3 taktovaný na vtedy nepredstaviteľne vysokú frekvenciu 1,5 GHz.

LG Optimus 4X HD
LG Optimus 4X HD

Od tej doby sa na pultoch obchodov striedali smartfóny so 4-jadrovými a 2-jadrovými procesormi, pričom netrvalo dlho a videli sme aj smartfóny s procesormi s väčším množstvom jadier. Ďalšími priekopníkmi boli pritom modely od Samsungu. Vlajková loď Galaxy S4 z roku 2013 priniesla v niektorých častiach sveta vlastný procesor Exynos 5 Octa, ktorý mal 8 jadier v big.LITTLE architektúre. O čosi neskôr bol predstavený aj tabletofón Galaxy Note 3 Neo, ktorý zasa ponúkal procesor s neštandardnými šiestimi jadrami. Prvým smartfónom so skutočným 8-jadrovým procesorom, kde si boli všetky jadrá rovnocenné, je neznámy smartfón UMI X2S s procesorom MediaTek MT6592.

Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S4

Architektúra procesoru

V otázke architektúry procesoru sa dostávame k dvom hlavným rozdielom – 32-bitovým a 64-bitovým procesorom. Až do príchodu Apple iPhone 5S boli všetky procesory v smartfónoch 32-bitové. Práve iPhone 5S priniesol 64-bitové procesory aj do týchto mobilných zariadení. Netrvalo dlho a výrobcovia Android zariadení nasledovali tento trend. Hoci Apple predstavil 64-bitové procesory v roku 2013, stále šlo iba o dvojjadrový čip.

Apple iPhone 5S
Apple iPhone 5S

Prvý štvorjadrový procesor so 64-bitovou architektúrou ponúkol HTC Desire 510 v roku 2014. Telefón fungoval s čipom Qualcomm Snapdragon 410, ktorý sa neskôr stal populárnym v kategórii dostupných smartfónov. Krátko na to bol predstavený aj prvý smartfón s 8-jadrovým procesorom so 64-bitovou architektúrou a znovu pochádzal z dielne taiwanského výrobcu. V tomto prípade šlo o HTC Desire 820 zo strednej triedy zariadení.

RAM

Keď hovoríme o smartfónoch a o ich procesoroch, iba zriedka môžeme nespomenúť pamäť RAM. Tá je totiž úzko zviazaná s procesorom a tiež sa stará o dostatočný výkon zariadenia. Tak, ako rástol výkon procesorov, rástla aj kapacita pamäte RAM. Prvým smartfónom, ktorý ponúkal na vtedajšiu dobu revolučný 1 GB pamäte RAM, bola Motorola Atrix 4G z roku 2011. Až dovtedy ponúkali aj vlajkové lode väčšinou iba 512 MB a vidieť skratku ‘GB’ za údajom o pamäti RAM pri mobilnom telefóne bolo skutočne niečo nezvyčajné. Bolo ale zrejmé, že od tohto momentu budú gigabajty bežnou hodnotou kapacity pamäte RAM. Presne tak to aj bolo a rok po predstavení spomínanej Motoroly sme sa dopočuli o zariadení LG Optimus LTE II – prvom smartfóne s 2 GB pamäte RAM. To bola hodnota pamäte, ktorú sme vtedy našli aj v niektorých počítačoch a šlo tak o skutočne zaujímavé číslo.

Samsung Galaxy Note 3
Samsung Galaxy Note 3

Pamäť RAM je aj horúcou témou súčasnosti – mnohí odborníci diskutujú o tom, koľko GB pamäte RAM dokážeme skutočne využiť. Aby sme sa ale nebáli, že niekedy budeme mať málo RAM-ky, Samsung predstavil na jeseň v roku 2013 svoj tabletofón Samsung Galaxy Note 3, ktorý ponúkol ako prvý smartfón v histórii 3 GB pamäte RAM. Náročná nadstavba TouchWiz tak konečne dostala dostatočný priestor na svoju plnú realizáciu.

Náš tip
HLASOVANIE | Potrebujeme 3 a viac GB pamäte RAM?

Trvalo viac, ako rok, kým sme sa odpichli od tejto hodnoty a tentokrát bol priekopníkom ASUS. Svoj Zenfone 2 vybavil až 4 GB pamäte RAM, čím zrejme navždy zmazal rozdiely v kapacite tejto pamäte medzi počítačmi a telefónmi.

Asus ZenFone 2
Asus ZenFone 2

Posledným priekopníkom v tomto smere je LG G Flex 2. Čím je výnimočný zahnutý smartfón od LG? Jednoducho tým, že ako prvý ponúkol pamäť RAM typu DDR4. Takáto pamäť potrebuje na chod menej energie a v smartfóne zaberá menej miesta. Na druhej strane je aj drahšia oproti tradičnejšej DDR 3 pamäti, a tak zatiaľ nie je veľa smartfónov, kde by sme takéto moduly RAM našli.

Tak a to sú všetky zaujímavé smartfóny, ktoré boli v kategórii CPU a RAM v niečom prvé. Ešte pred niekoľkými rokmi bolo naozaj bežné, že nová vlajková loď bola v podobnom smere prvá a posunula celý priemysel o krok ďalej. Pamätáte sa ešte na tieto smartfóny? Ktorý z nich bol váš najobľúbenejší a ktorý skok vo vývoji hardvérových komponentov sa vám zdal ako najmarkantnejší?

Zdroj: PhoneArena

5.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+