MojAndroid

Je to mýtus alebo reálna hrozba? O vírusoch v mobilných zariadeniach sme vám písali neraz. Niektorí z vás s nimi majú pravidelné problémy, iní ich zas za celý svoj život ani nevideli. Pravda je taká, že ak dodržiavate niekoľko základných vecí a nepúšťate sa bezhlavo do inštalovania hocijakej aplikácie z webu, na vírus by ste nikdy nemali natrafiť. Vždy sa ale nájde niečo nové, čo hackeri alebo záškodníci vyvinú, aby váš smartfón “vylepšili” o nakazený kód. Keď však budete dodržiavať 5 jednoduchých krokov, nemali by ste sa s vírusmi už nikdy viac stretnúť.

1. Zakážte inštalovanie aplikácií z neznámych zdrojov

Ak sa nás opýtate na jednu vec, ktorá je základným krokom k tomu, aby ste ochránili svoje zariadenie od vírusov, tak to je zakázanie inštalovania aplikácií z neznámych zdrojov. To môžete vykonať v nastaveniach svojho zariadenia v sekcii Bezpečnosť. Natívne je táto funkcia zakázaná a potrebujete ju len vtedy, keď chcete aplikáciu inštalovať manuálne, pomocou .apk súborov. Neskúsení používatelia sa ale často nechajú nachytať a práve touto cestou si nainštalujú infikovanú aplikáciu.

tema-aplikacie-1

Ak si potrebujete nainštalovať nejakú aplikáciu, ktorej dôverujete, môžete toto povolenie zapnúť. Ihneď po inštalovaní ho ale opätovne vypnite, aby ste sa vyhli prípadným problémom.

2. Aplikácie inštalujte len z oficiálnych obchodov

Jednou z najčastejších chýb, ktorú robia používatelia Android zariadení, je sťahovanie aplikácií a hier na čierno z rôznych warez fór a pochybných stránok. Myslite na to, že po nainštalovaní neznámej aplikácie môžete prísť o viac, než len pár eur, ktoré by ste zaplatili za titul v oficiálnom obchode. Vždy preto inštalujte aplikácie len z obchodu Play a Amazon App Store.

Myslíte si, že ste v bezpečí, keď sa nič nestalo ani po nainštalovaní “čiernej” aplikácie? Môžete byť na omyle. Niektoré vírusy totižto fungujú inkognito, na pozadí. Možno o tom ani neviete a vaša obľúbená hra stiahnutá z internetu práve teraz zaznamenáva všetko, čo robí vaše zariadenie a odosiela to šikovnému hackerovi, ktorý to dokáže patrične využiť.

3. Dbajte na povolenia aplikácií

Priznajte sa – koľkokrát ste si prečítali všetky povolenia aplikácie predtým, ako ste si ju nainštalovali? Čítali ste ich niekedy vôbec? Odteraz by ste mali dbať ohľad aj an tento aspekt a nebrať to na ľahkú mieru. Zatiaľ čo pri komplexnej aplikácii, akou je napríklad launcher, sú mnohé povolenia bežnými, taký widget hodín od vás môže chcieť maximálne prístup k hudbe na karte alebo informáciám o budíkoch. Ak si nie ste istí, čo dané povolenie znamená, pokojne kontaktujte developera, aby vám to ešte pred inštalovaním aplikácie vysvetlil. O jednotlivých povoleniach aplikácií môžete diskutovať aj na Android fóre.

tema-aplikacie-2

4. Nedajte sa oklamať lákavými ponukami na webe

Častokrát si používatelia nakazia zariadenia vírusom po kliknutí na reklamu, ktorú vidia v prehliadači. Na ponuky typu “Práve ste vyhrali 100 000 dolárov, stačí si nainštalovať túto aplikáciu a potvrdiť svoje údaje” preto radšej ani nereagujte. So 100% pravdepodobnosťou ide o podvod a zavádzajúcu reklamu, na ktorej môžete iba niečo stratiť, nie získať. Všeobecne platí, že pri zdravom zmýšľaní na vírus ani nenatrafíte. Ak si niečím nie ste istí, tak na to jednoducho neklikajte, neinštalujte to a vôbec na to nereagujte.

5. Používajte antivírus

Antivírusy sú témou samé o sebe a hoci ich väčšina z vás zavrhuje, niekedy sú tým posledným, čo vás zachráni pred nainštalovaním vírusu. Zatiaľ čo za najväčšie výhody týchto aplikácií možno považovať ich funkcie proti zlodejom a na ich vystopovanie, robia aj to, čo majú v názve. Práve antivírusy ako ESET Mobile Security, AVAST či Dr.Web vás môžu upozorniť na škodlivú aplikáciu, prípadne vírus, ktorý sa pokúšate stiahnuť či otvoriť. Neberte ich preto na ľahkú váhu, antivírus pre Android nie je zbytočnosťou.

virus

Vaše tipy?

Aj kebyže dodržiavate všetky z vyššie spomínaných krokov, stále existuje (aj keď len mizivá) šanca na to, že vo vašom zariadení objavíte vírus. Napríklad si kúpite smartfón s už predinštalovaným vírusom. Zaujíma nás preto, ako sa snažíte obrániť proti vírusom vy. Napíšte nám, či používate nejaký antivírus, či sťahujete aplikácie z neznámych obchodov a aké skúsenosti máte s malvérom na Androide. Každý váš názor nás zaujíma.

8.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+