MojAndroid

Je to mýtus alebo reálna hrozba? O vírusoch v mobilných zariadeniach sme vám písali neraz. Niektorí z vás s nimi majú pravidelné problémy, iní ich zas za celý svoj život ani nevideli. Pravda je taká, že ak dodržiavate niekoľko základných vecí a nepúšťate sa bezhlavo do inštalovania hocijakej aplikácie z webu, na vírus by ste nikdy nemali natrafiť. Vždy sa ale nájde niečo nové, čo hackeri alebo záškodníci vyvinú, aby váš smartfón "vylepšili" o nakazený kód. Keď však budete dodržiavať 5 jednoduchých krokov, nemali by ste sa s vírusmi už nikdy viac stretnúť.

1. Zakážte inštalovanie aplikácií z neznámych zdrojov

Ak sa nás opýtate na jednu vec, ktorá je základným krokom k tomu, aby ste ochránili svoje zariadenie od vírusov, tak to je zakázanie inštalovania aplikácií z neznámych zdrojov. To môžete vykonať v nastaveniach svojho zariadenia v sekcii Bezpečnosť. Natívne je táto funkcia zakázaná a potrebujete ju len vtedy, keď chcete aplikáciu inštalovať manuálne, pomocou .apk súborov. Neskúsení používatelia sa ale často nechajú nachytať a práve touto cestou si nainštalujú infikovanú aplikáciu.

tema-aplikacie-1

Ak si potrebujete nainštalovať nejakú aplikáciu, ktorej dôverujete, môžete toto povolenie zapnúť. Ihneď po inštalovaní ho ale opätovne vypnite, aby ste sa vyhli prípadným problémom.

2. Aplikácie inštalujte len z oficiálnych obchodov

Jednou z najčastejších chýb, ktorú robia používatelia Android zariadení, je sťahovanie aplikácií a hier na čierno z rôznych warez fór a pochybných stránok. Myslite na to, že po nainštalovaní neznámej aplikácie môžete prísť o viac, než len pár eur, ktoré by ste zaplatili za titul v oficiálnom obchode. Vždy preto inštalujte aplikácie len z obchodu Play a Amazon App Store.

Myslíte si, že ste v bezpečí, keď sa nič nestalo ani po nainštalovaní "čiernej" aplikácie? Môžete byť na omyle. Niektoré vírusy totižto fungujú inkognito, na pozadí. Možno o tom ani neviete a vaša obľúbená hra stiahnutá z internetu práve teraz zaznamenáva všetko, čo robí vaše zariadenie a odosiela to šikovnému hackerovi, ktorý to dokáže patrične využiť.

3. Dbajte na povolenia aplikácií

Priznajte sa - koľkokrát ste si prečítali všetky povolenia aplikácie predtým, ako ste si ju nainštalovali? Čítali ste ich niekedy vôbec? Odteraz by ste mali dbať ohľad aj an tento aspekt a nebrať to na ľahkú mieru. Zatiaľ čo pri komplexnej aplikácii, akou je napríklad launcher, sú mnohé povolenia bežnými, taký widget hodín od vás môže chcieť maximálne prístup k hudbe na karte alebo informáciám o budíkoch. Ak si nie ste istí, čo dané povolenie znamená, pokojne kontaktujte developera, aby vám to ešte pred inštalovaním aplikácie vysvetlil. O jednotlivých povoleniach aplikácií môžete diskutovať aj na Android fóre.

tema-aplikacie-2

4. Nedajte sa oklamať lákavými ponukami na webe

Častokrát si používatelia nakazia zariadenia vírusom po kliknutí na reklamu, ktorú vidia v prehliadači. Na ponuky typu "Práve ste vyhrali 100 000 dolárov, stačí si nainštalovať túto aplikáciu a potvrdiť svoje údaje" preto radšej ani nereagujte. So 100% pravdepodobnosťou ide o podvod a zavádzajúcu reklamu, na ktorej môžete iba niečo stratiť, nie získať. Všeobecne platí, že pri zdravom zmýšľaní na vírus ani nenatrafíte. Ak si niečím nie ste istí, tak na to jednoducho neklikajte, neinštalujte to a vôbec na to nereagujte.

5. Používajte antivírus

Antivírusy sú témou samé o sebe a hoci ich väčšina z vás zavrhuje, niekedy sú tým posledným, čo vás zachráni pred nainštalovaním vírusu. Zatiaľ čo za najväčšie výhody týchto aplikácií možno považovať ich funkcie proti zlodejom a na ich vystopovanie, robia aj to, čo majú v názve. Práve antivírusy ako ESET Mobile Security, AVAST či Dr.Web vás môžu upozorniť na škodlivú aplikáciu, prípadne vírus, ktorý sa pokúšate stiahnuť či otvoriť. Neberte ich preto na ľahkú váhu, antivírus pre Android nie je zbytočnosťou.

virus

Vaše tipy?

Aj kebyže dodržiavate všetky z vyššie spomínaných krokov, stále existuje (aj keď len mizivá) šanca na to, že vo vašom zariadení objavíte vírus. Napríklad si kúpite smartfón s už predinštalovaným vírusom. Zaujíma nás preto, ako sa snažíte obrániť proti vírusom vy. Napíšte nám, či používate nejaký antivírus, či sťahujete aplikácie z neznámych obchodov a aké skúsenosti máte s malvérom na Androide. Každý váš názor nás zaujíma.

8.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

21 odpovedí na “TÉMA | 5 jednoduchých krokov, ako zabezpečiť svoj Android pred vírusmi”

  1. 1. Bod — debilina!!!! Za x rokov co mam android som nemal jedine nerootnute a odomknute a ani raz som nedostal kvoli tomuto virus. Ked viem odkial to taham, tak asi aj mozem instalovat tak mozem aj verit ale staci nestahovat take debiliny ako Pou atd
    2. Bod — to iste ako bod 1….debilina
    3. Bod — JEDINA PRAVDA
    4. Bod — k tomuto sa nebudem vyjadrovat, ked je niekto sprosty, tak to spravi aj tisic krat. To je ako niekomu povedat “na mna netreba kricat, mne to staci povedat 20krat”
    5. Bod — kolky z vasej redakcie pouzivaju antivirus? Ako to ze iOS nema a Android by mal mat? Taky marketing jak lusk. Tak tlacite do ludi blbost ako korporacie lieky a dalsie co si vychovavaju z deti zakaznikov na cely zivot. V ZIVOTE SOM ANTIVIRUS NEPOUZIVAL NA MOBILE! V MIUI bol, ok, v Meizu je ok ale ci Sensation, M7 alebo ine zariadenie, NIC. Tak potom naco 5 bodiv, ked staci mat antivirus??????

  2. Tak warez je jasne ze v sebe bude nieco skryvat. V 90% tomu tak je. Je to najlepsi sposob ako sirit najroznejsie kody. Najviac im hra do karat, ze si ludia myslia ze preco by tam mal byt nejaky takyto kodik… Tazko ich hocikto odhali, vo vacsine pripadov sa navonok nijak neprejavuju.

    @mobile

  3. Antivirus na mobil je kravina. Pokud to nevite, tak kontrola aplikaci, kterou dela antivir, je integrovana v samotnem Androidu. A pokud clovek nebude instalovat kraviny a cist prava, tak zadnej vir nechytne. Jedina ochrana je zdravej rozum. Protoze ty radoby antiviry odhali vir jen pri instalaci aplikace, pak uz ne.

      • prava budem citat zbytocne, dnes si aj najstahovanejsie appky (myslim aj najpouzivanejsie) pytaju prava k takmer celemu telefonu…
        antivirak na mobile som nikdy nemal a nikdy som nemal ziadny problem a to ked som s androidom zacinal, tak viacmenej som stahoval iba cracnute veci… neskor clovek dospel, pochopil ako sa da podporit vyvojar a dana appka a aplikacie som zacal kupovat (tiez uzitocne), rovnako aj pre mna zaujimave hry…
        antivirak na pc, ked som mal win98, neskor winXP som tiez nepouzival, nikdy som ani ziadny virus nechytil, na notebooku teraz nieco bezi, ale je to len preto, ze to ma minimalne naroky na SW, takze o tom ani neviem a na pozadi si myslim, ze som aspon ciastone chraneny… (samozrejme hlupost, ked mi niekto bude chciet poslat virus, tak to urobi a ja s tym neurobim nic)

  4. Zjavne uz antivirus company odhalili dalsiu moznost zisku, predsa leb smartphonov je vela. Ked sa im podari rozumne rozsirit famu virov v smartphonoch tak maju novy trh jasny.
    realna pridana hodnota je ale realne takmer nula.

  5. Samotný Google povedal, že antivírus sú pre android zbytočnosť. Chris DiBona (riaditeľ open source) povedal v 2011: “Áno, antivírusové spoločnosti zneužívajú Váš strach, aby Vám predali nezmyselný ochranný softvér pre Android, RIM a iOS. Ak pracujete pre spoločnosť predávajúcu vírusovú ochranu pre Android, RIM alebo iOS, mali by ste sa za seba hanbiť,” uviedol vtedy DiBona. Takisto aj Adrian Ludwig vedúci inžinier pre bezpečnosť androidu kritizoval antivírusové ochrany a povedal: “Myslím si, že viac ako 99% užívateľov nemá z antivírusu žiadny benefit. Určite nie je žiadny dôvod inštalovať niečo navyše,” doplnil.
    Takže áno, ak patríte do toho 1%, ktorí si kúpili svoj prvý android a klikáte bezhlavo na preskenovanie vášho mobilu, pretože vám reklama povedala, že máte v mobile vírusy a podobné veci, tak vám antivírus môže (ale nemusí) pomôcť.

  6. Všetci tu píšete že antivirus je nepotrebný a aký je Android dokonale odolný voči vírusom a inej pliage. Ale antivírus nekontroluje len aplikácie ale napr. aj obsah sms, sociálne siete prehliadanie internetu a tu je tiež cesta možných prienikov, alebo zaslania škodlivého kódu, alebo skratky na spustenie činnosti ktorá nepoteší (vymazanie dát, továrenské nastavenia a podobne).

  7. zislo by sa tu aj navod, ako odstranit najvacsi vyrus vsetkych cias McAfee antivirove programy,z pc to ide ,z notebooku su obcas problemy,ale da sa to ,no z noveho LG to neviem dat ani za pana alaha, zlateho nefrita, adama a evu ani aladina prec, vobec, jedina vyhoda premna,ze som ho este neaktivoval, tak si myslim, teda dufam,ze vela ramky nezere, mobil by som nerad rootoval, kedze oficialne aktualizacie zatial chodia pekne aj novy lizatkovsky robotik ide pekne, za co najskorsiu a najpresnejsiu a najdoveryhodnejsiu odpoved budem vrelo vdacny niekomu, lebo to fakt neviem dat prec, dakujem :) have a nice day :)

        • keď je predinštalovaný tak ho neodstrániš jedine root, preto sa pýtam či sa nedá zakázať, ja som to robil s aplikáciami ktoré išli zbytočne na pozadí. Takto sú vypnuté a je pokoj.

          • na Androide pochybujem,ze je nieco na 100% vypnute no :D ale budis, idem skusit, aj ked som pozakazoval google video, google now a podobne ,co nepouzivam a stale to nabehuje :D ale ok , idem poskusat a googlit

            • čo tak nejaká one klik root apka, spravíš root odinštaluješ a hneĎ dáš odstrániť root a odinštaluješ aj tú druhú apku, zmažeš pozostatky ak nejaké budú a nemáš problém funguješ dalej len bez oho čo tam nechhceš

              • problem je ten, ze hoci si flashnut, ci rootnut telefon viem, az taky dobry manik zas niesom, aby som ryskoval,ze sa daco stane,lebo nahoda je svina a pojdem na reklamacku a najdu zbytky rootu, ktore som neodstranil poriadne…nasiel som na nete vela s rootom aj bez rootu, noani jedno mi nejde, cize som radsej napisal na linku MC afee a uvidim, co sa stane, snadpomozu hajzlici :)

            • mne stále bežalo na pozadí počasie a pár somarín od googlu tak som to zakázal a v spustených ap ani v spotrebe baterky to nevidím tak neviem ako viac sa to dá ešte zakázať …

  8. Súhlasím so všetkým, okrem bodu 3. – povolenia aplikácií. Aj s tým síce súhlasím, ale je nehoráznosť, aby toto musel používateľ kontrolovať pri apkách z oficiálneho obchodu. Snáď na to je ten obchod oficiálny, aby zabezpečil, že ním distribuované apky nie sú nebezpečné. Inak to je len obyčajný mlynček na peniaze pre Google.

    Antivirák na Android používam, netvrdím, že je nevyhnutnosť, ale je dobré ho mať a nemám pocit, že by mi zaťažoval telefón, alebo baterku. Používam predinštalované Security na Lenovo VIBE Z2 Pro. Má aj ďalšie dobré funkcie, som spokojný. Predtým na Galaxy SII som používal Avast a tiež spokojnosť.

Pridaj komentár

+