MojAndroid

Ak si v budúcom roku prenesiete svoje telefónne číslo ku konkurenčnému operátorovi, nezaplatíte za tento úkon nijaký poplatok. Prenosy čísiel medzi operátormi budú totiž  od 1. januára 2015 úplne bezplatné.

Už v súčasnosti z trinástich telefónnych operátorov spoplatňujú občanov pri odchode ku konkurencii len dvaja, Slovak Telekom a Orange. Obaja spomínaní operátori sa však verejným prísľubom zaviazali, že od 1. 1. 2015 prestanú spoplatňovať prenesenie čísla v mobilných aj v pevných sieťach. K spoločnosti Orange, ktorá takýto sľub deklarovala v lete tohto roka, sa teraz pridáva aj Telekom. Ako dnes totiž operátor informoval, v nadväznosti na iniciatívu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) a tiež v záujme ďalšieho zvyšovania podpory súťaže na telekomunikačnom trhu pristúpi k zrušeniu maloobchodných poplatkov za prenos telefónnych čísel ku konkurencii.

Spoločnosť tak pri žiadostiach podaných od 1. januára 2015 nebude od svojich zákazníkov požadovať priamu platbu za prenesenie telefónneho čísla. Zmena sa týka žiadostí o prenos čísla v rámci pevnej aj mobilnej siete. Verejný prísľub dnes spoločnosť zverejnila na svojom portáli.

Nikto zo štyroch mobilných operátorov nespoplatňuje účastníkov za prenesenie čísla do vlastnej siete. Pri prenesení čísla do inej mobilnej siete účastníkov nespoplatňuje ani nespoplatňoval operátor O2. Štvrtý mobilný operátor SWAN  poplatky za prenesenie čísla neplánuje zaviesť vôbec.

Najnovší krok Telekomu pozitívne hodnotí aj Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ). Slovenská republika podľa RÚ týmto preukázala vyspelosť svojho trhu a pripojila sa k ďalším vyspelým krajinám Európskej únie, kde si občania bez potreby regulácie môžu preniesť svoje telefónne číslo bezplatne.

Zdroj: Telekom, RÚ

10.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+