MojAndroid

Google tento týždeň prekvapil celý svet neočakávanými novinkami. Vznikla materská spoločnosť Alphabet, ktorá spravuje všetky aktivity internetového giganta. Okrem samotných produktov Google sa to týka aj autonómnych automobilov, poskytovania financovania start-upom a mnohých ďalších projektov, o ktorých možno ani netušíme. Zmeny prebehli aj v štruktúre organizácie a v priebehu najbližších mesiacov by sa malo ukázať, čo všetky tieto novinky vlastne pre nás znamenajú. Zatiaľ sa zdá, že pokiaľ nie ste jedným z investorov spoločnosti Google, veľa zmien si ani nevšimnete.

Náš tip
Google sa mení na Alphabet. Prináša obrovskú reštrukturalizáciu

Dôležité totiž je, že tie najpoužívanejšie služby ostanú nezmenené. Google vyhľadávanie, Gmail, Hangouts, YouTube či Android budú aj naďalej presne tým, čím boli doteraz. Značka Google z našich životov nezmizne, no odteraz bude jej definícia oveľa jednoznačnejšia. Rovnako sa ale veľa nemení ani na množstve vedľajších projektov, ktoré Google financuje, prevádzkuje, alebo je do nich zaangažovaný iným spôsobom. Dôležité ale je, že sú odteraz jednoznačne oddelené hlavné zárobkové aktivity Google a nové projekty, z ktorých väčšina bude ešte niekoľko rokov peniaze skôr požierať, ako produkovať. Dôležité to je pritom najmä pre investorov.

Tí sú totiž spokojní s tým, ako sa darí reklamným aktivitám Google, ktoré stále prinášajú drvivú väčšinu príjmov do spoločnosti. Väčšinou ale mali investori problémy práve s vedľajšími aktivitami, ktoré konzumovali množstvo prostriedkov, resp. ich rentabilita bola naozaj veľmi vzdialená. Odteraz tak bude jasné, do čoho budú investori investovať a nebudú sa musieť trápiť tým, že prostriedky využíva Google na niečo iné. Na to tu bude odteraz Alphabet.

Náš tip
Alphabet: Google spoločnosti a produkty od A po Z

Ďalším činiteľom, ktorého sa zmeny dotknú, je samotná spoločnosť Alphabet. Tá môže teraz svoje produkty od seba oveľa výraznejšie diferencovať. To znamená, že napríklad projekt autonómnych áut môže získavať vlastných investorov a dokonca môže vstúpiť na burzu ako samostatná spoločnosť. Podobné zmeny budú aplikované aj na ostatné časti spoločnosti, čo ponúkne investorom oveľa transparentnejšie informácie. Na výber budú základné produkty Google, ktoré sú dlhodobo extrémne ziskové a spoločnosti priniesli najviac peňazí. Druhá vetva bude tvorená ambicióznymi projektami, ktoré môžu, ale aj nemusia priniesť zisk v budúcnosti.

Významným bonusom pre Alphabet je teraz aj fakt, že jednoznačné členenie spoločnosti výrazne zjednodušuje a sprehľadňuje organizačnú štruktúru. Hoci nemusíme pochybovať o tom, že v Google majú organizáciu zvládnutú na jednotku, množstvo vznikajúcich a zanikajúcich projektov mohlo mať za následok vysokú fluktuáciu kompetencii v spoločnosti. To by ale teraz malo byť navždy minulosťou a je úplne zrejmé, kto je vo firme za čo zodpovedný. Úplne na vrchole reťazca je Larry Page, ktorý spolu so Sergeyom Brinom šéfujú celej spoločnosti Alphabet. Ich pozíciu v divízii Google zaujal Sundar Pichai. Ten postupne naberal v spoločnosti kompetencie a v podstate už niekoľko mesiacov mal na starosti všetky hlavné produkty Google, zatiaľ čo dvojica zakladateľov riešila obchodné záležitosti a nové oblasti záujmu. Pichai je ale odteraz oficiálnym CEO Google a sám zodpovedá za väčšinu aktivít, ktoré prislúchajú tejto značke.

alphabet structure copy-2

Skvelým príkladom pre znázornenie novej situácie sú autonómne automobily od Google. Hoci ide o skutočne zaujímavý projekt, automobily nemajú takmer nič do činenia so základnými produktmi Google a keď chce investor vložiť svoje peniaze do rozvoja Androidu či reklám od Google, zrejme pritom nechce financovať aj projekt, ktorý môže skutočný zisk priniesť až o niekoľko rokov. Samotná divízia s autonómnymi automobilmi pritom môže lákať vlastných investorov, ktorí nebudú požadovať rýchlu návratnosť prostriedkov. Projekt s autonómnymi automobilmi pritom môže fungovať prakticky ako samostatná spoločnosť s vlastnými finančnými operáciami nezávisle od toho, ako bude fungovať Google.

google-auto

V celom reťazci noviniek a zmien sa ale nájdu aj také projekty Google, ktoré trochu utrpia. Ide napríklad o projekt Google Fiber. Ten sa zaoberal poskytovaním vysokorýchlostného optického internetu s reálnymi rýchlosťami až 1 Gbps. Takýto rýchly internet je zatiaľ dostupný iba v niekoľkých amerických mestách a zákazníkom umožňuje prístup k extrémne rýchlemu internetu za zlomok ceny, ktorú si za rovnaké služby pýta konkurencia. Hoci náklady Google sú v tomto projekte veľké, prínosy pre spoločnosť vidí najmä v rozšírení možností používania produktov Google a nie iba v samotných poplatkoch za prevádzkovanie internetu. V priestore Google produktov to dávalo zmysel, no teraz je tento projekt oddelený od Google a pre potenciálnych investorov spoločnosti Alphabet môže ísť o nepochopiteľný krok poskytovať prémiovú službu za dostupnú cenu, pričom potenciálny nárast užívateľov služieb Google neprinesie takmer nič pre ostatné produkty spoločnosti Alphabet.

Je zrejmé, že do celej situácie nevidíme natoľko, ako predstavitelia spoločnosti Alphabet. Page a Brin majú určite veľmi dobre odôvodnené aktuálne zmeny a hoci riziko určite existuje, ich podnikateľské kroky v minulosti boli zväčša vydarené a inšpiratívne pre mnohé ďalšie spoločnosti. Jeff Jarvis dokonca napísal knihu s názvom Čo by urobil Google?, v ktorej dopodrobna opísal začiatky a úspechy spoločnosti a dôvody, prečo sa im to podarilo. Tie by mali byť tiež inšpiráciou pre ostatné spoločnosti, ktoré chcú operovať na takej veľkej škále ako Google. Je pravdepodobné, že tieto zmeny budú mať vplyv na celkový vývoj spoločnosti a jednotlivých produktov. Sundar Pichai sa ukázal vo veľmi dobrom svetle a zatiaľ, čo on bude spravovať zabehnuté a výnosné produkty, ostatní poprední predstavitelia spoločnosti majú priestor na ostatné projekty. Či bola táto reštrukturalizácia dobrá, ukáže až čas. Zatiaľ sa ale aspoň užívatelia nemusia báť žiadnych negatívnych zmien, keďže väčšina produktov Alphabetu sa nemení. Google ale znovu ukázal, že sa nebojí veľkých zmien a výziev, ktoré ho v budúcnosti môžu posunúť ešte ďalej.

Zdroj: The Verge, Business Insider

16.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+