MojAndroid

17. júl je svetovým dňom emodži. Bez emodži by sme si už nevedeli bežnú konverzáciu pomaly ani predstaviť. O tomto dátume 17. júla svedčí aj číslo 17 na emodži so sybolom kalendáru. Nie je to náhoda, ale o tom si povieme neskôr. Vznik svetového dňa emodži sa datuje do roku 2014.

Ako sú na tom emodži na Slovensku

80 percent z tých, čo sa s emodži stretli, ich používa vo svojej písomnej komunikácii. Či už ide o maily, správy, četovanie alebo sociálne siete. Zaujímavé je tiež, že v pracovnej komunikácii majú zastúpenie len okolo dvoch percent.

Slováci sa s emodži stretávajú aj v článkoch a blogoch a štvrtina v prípade inštitúcií, akými sú banky a operátori.

„Tak ako sú doplnkom k písanému textu, možno ich v bankovníctve využívať ako alternatívu k číslam. V tomto prípade nemusí zohrávať primárnu úlohu ich vizuálna stránka, ale bezpečnostná. Číselný PIN kód do mobilného bankovníctva možno nahradiť napr. kombináciou štyroch z celkovo 34 emodži obrázkov. Tým pádom nám vznikne heslo, ktoré je bezpečnejšie ako 4- alebo 6-miestny číselný PIN“

Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank

Písomnú komunikáciu bez emodži by si nevedela predstaviť približne tretina Slovákov. Prečo ich vlastne používajú?

  • lepšie vyjadrujú aktuálne pocity (77 %)
  • vnášajú emóciu do textu (64 %)
  • sú vtipné (61 %)
  • pomáhajú vyjadriť myšlienku trefnejšie ako písaný text (42 %)

Najobľúbenejšie sú smajlíky, využíva ich až 92 percent Slovákov. Nasledujú obrázky vyjadrujúce gestá, postavy a zvieratá. Najmenšie využitie majú symboly vlajok a miest.

Prieskum realizovala agentúra 2muse na vzorke 607 respondentov a prebiehal v júli 2019.

Niečo z histórie

Svetový deň emodži vymyslel Jeremy Burge v Londýne v roku 2014. 17. júla kvôli tomu, že emodži s kalendárom na iPhonoch ukazovali číslo 17. V roku 2016 sa Google rozhodol zmeniť emodži kalendára na 17. júla aj pre Android, Gmail a Hangouts.

Prvý telefón s podporou emodži bol predstavený v roku 1997 v Japonsku. Obsahoval ich 90 a tie boli neskôr pridané do unicode štandardu. Používame ich dodnes. V roku 1999 bol vytvorený prvý set emodži, ktorý bol použiteľný vo viacerých zariadeniach.

Zariadenia s Androidom podporujú emodži odlišne, na základe verzie operačného systému. Spoločnosť Google pridala ich natívnu podporu v júli 2013, s príchodom Androidu 4.3. Do klávesnice sa dostali v novembri 2013 pre zariadenia s Androidom 4.4. Najväčšia zmena prebehla s príchodom Androidu 7.0 Nougat. Pridané boli emodži Unicode 9, možnosť zmeny odtieňa pleti a tiež množstvo nových emodži.

Náš tip
Czemoji: Aj ponožky v sandáloch majú svoj emotikon
17.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+