MojAndroid

Nepoznám nikoho, kto by dnes nepoužíval emotikony, či už tie obyčajné “žlté tváričky” alebo iné – veď ich je od výmyslu sveta. Vďaka ich neprebernému množstvu môže pomocou emotikon používateľ vyjadriť takmer čokoľvek bez toho, aby použil slová. Po novom bude možné obrázkovo vyjadriť aj množstvo českých reálií.

Študentka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Soňa Juríková, prišla s novým projektom Czemoji. Ide o sadu emotikon pre každého správneho Čecha. Sada špeciálnych Czemoji zatiaľ obsahuje okolo 180 českých emotikon. Tento počet sa však bude pravdepodobne ešte zvyšovať, keďže autorka plánuje sadu ďalej rozširovať. Ako sama uvádza, česká kultúra je vizuálne bohatá a sada Czemojis sa môže donekonečna rozrastať. Zatiaľ však pracuje na cieli uviesť Czemoji do prevádzky, aby ich mohli používatelia začať používať.

Pôvodným zámerom bol iba redizajn súčasných emotikon

Prvotnú inšpiráciu popisuje sama autorka:

Dizajn a vizuálnosť emotikon sledujem už dlhšiu dobu a fascinujú ma rozdiely v rôznych zariadeniach a ilustrátorských prístupoch – od štýlových twitterových až po extrémne detailných v Apple. Mojím pôvodným zámerom bol re-design súčastných emotikon, ale postupne som si uvedomila, že by som prišla iba s iným prístupom a chýbala by pridaná hodnota projektu. Prvé Czemoji vychádzali najmä z najznámejších stereotypov (ponožky v sandáloch a pod.), postupne som pridávala ďalšie a ďalšie tematické okruhy.

Grafická dizajnérka a ilustrátorka Soňa na seba zatiaľ najviac upozornila svojou bakalárskou prácou, ktorá získala ocenenie Excelentný študentský dizajn 2018 v súťaži Národná cena za študentský dizajn. Pod vedením Pala Bálika z Katedry vizuálnej komunikácie na VŠVU priviedla na svet Czemoji, ktoré ak sa skutočne podarí “uviesť do prevádzky”, bude to pre mladú dizajnérku skvelý úspech.

10.7.2019
Zdroj: czechdesign.cz

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+