MojAndroid

Spoločnosť SpaceX začala dnes na Slovensko rozposielať e-maily s informáciou, že satelitný Starlink je už dostupný na Slovensku. E-mail dorazil aj k nám, do redakcie MôjAndroid.sk. Tento typ internetu je vhodný najmä pre ľudí, ktorí žijú v odľahlých oblastiach, kde nie je prístup k mobilnému signálu či dátam.

Starlink má podľa spoločnosti dosahovať rýchlosť sťahovania od 100 do 200 Mb/s s latenciou okolo 20 ms, informovala spoločnosť SpaceX e-mailom. Výsledná rýchlosť bude samozrejme závisieť od konkrétnej lokality a je možné, že bude aj nižšia. V zásade platí, že satelitný internet by malo byť bez problémov možné využívať kdekoľvek.

Starlink na Slovensku: Cena a dostupnosť

Objednať satelitný internet od spoločnosti Elona Muska si na Slovensku môžeme už dnes. Cena však nepoteší. Starlink stojí 99 € mesačne. Nejde však o všetky poplatky, ktoré sú so službou spojené. Za hardvér (router, anténa a ostatné súčasti) zaplatíte 499 eur a zaplatíte aj ďalších 84 € predstavuje manipulačný poplatok spoločne s poštovným.

starlink na slovensku
Proces objednávania a ceny | Zdroj: Starlink.com

Okolo Zeme na nízkej obežnej dráhe už teraz obieha približne 2000 satelitov, ktoré majú zabezpečiť bezproblémové pripojenie. Celkovo ich bude až 12 tisíc. Starlink už teraz využíva viac ako 145 tisíc používateľov v 25 krajinách.

Satelitný internet Starlink momentálne nemá žiadny dátový limit. To znamená, že je neobmedzený. Jeden zaregistrovaný účet si môže momentálne objednať len jeden Starlink internet, toto by sa do budúcnosti mohlo zmeniť. Dopyt je teraz vysoký.

Čo obsahuje štartovací balík:

  • router
  • adaptér
  • káble
  • základňa (anténa)

Internet je poskytovaný bez viazanosti. To znamená, že ak so službou nie ste spokojní, v priebehu 30 dní môžete Starlink vrátiť a svoje peniaze dostanete späť. K dispozícii je aplikácia pre operačný systém Android aj iOS, ktorá zákazníkov prevedie procesom inštalácie.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+