MojAndroid

Spoločnosť Sony predstavila svoju najnovšiu vlajkovú loď Sony Xperia XZ1. Tá ponúka známy dizajn, no zároveň aj obrovské množstvo hardvérových a softvérových vylepšení, ktoré vyzerajú skutočne lákavo.

Známy dizajn, HDR displej a lepšie reproduktory

Ani tento rok sa nekoná veľká dizajnová revolúcia v línii smartfónov od Sony. Máme tak dočinenia so štandardne, no veľmi prémiovo vyzerajúcím smartfónom, ktorý najmä v čiernej farbe pôsobí skutočne atraktívne. Vpredu sa nachádza 5,2″ Full HD displej, ktorý je takmer totožný s tým na modeli XZ. Poteší ale podpora funkcie HDR, ktorá bude v budúcnosti čoraz využiteľnejšia. Nechýba tu ale pár stereo reproduktorov, ktoré by mali byť až o 50 % hlasnejšie, čo je určite vítané. Vzhľadom na obdobie, v ktorom každý výrobca predvádza telefóny s takmer neexistujúcimi rámikmi, je skvelé, že Sony aspoň využilo plný potenciál tradičného dizajnu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Zaujímavosťou je aj jednoliata unibody konštrukcia. Telefón je celý vyrobený z hliníku a má vkusne zaoblené hrany, v ktorých su osadené všetky potrebné ovládacie prvky. Ani tentokrát nechýba hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu, v čom je Sony už takmer posledným výrobcom na trhu. Zaujímavé sú aj do obdĺžnika ladené línie antény, ktoré sú pomerne viditeľné, no vôbec nekazia dobrý dojem z dizajnu telefónu.

Vďaka tradičnému dizajnu sme nepochybovali ani o umiestnení 3,5mm jacku pre slúchadlá, ktorý si našiel svoje miesto aj v tejto generácii vlajkových lodí od Sony. Dolu nájdeme aj USB-C konektor a nechýba ani tradičná odolnosť voči vode a prachu IP68. Trošku zamrzí kapacita batérie, ktorá je na úrovni iba 2700 mAh.

Nekompromisný hardvér

Tu Sony nerozmýšľalo a použilo to najlepšie na trhu. Snapdragon 835 je doplnený o 4 GB RAM. To je v súčasnosti plne dostačujúca kombinácia, ktorá bez problémov a extrémne rýchlo zvládne akékoľvek operácie. Zároveň ide o slušnú výbavu do budúcnosti, ktorá bude dostatočne výkonná ešte nejaký čas.

Triky s fotoaparátom prichádzajú aj do menších rozmerov

Fotoaparát na smartfóne Sony Xperia XZ Premium patrí medzi tie najlákavejšie funkcie, aké sme v smartfónoch za poslednú dobu videli. Je ale v pomerne veľkom tele, ktorý nemusí každému vyhovovať. Sony Xperia XZ1 napriek menším rozmerom ponúka rovnaké funkcie, ku ktorým pridala novú dávku zaujímavých možností.

Nájdeme tu 19MP senzor so schopnosťou natáčať 960 FPS video. Absenciu optickej stabilizácie kompenzuje funkcia SteadyShot, ktorá je ale elektronická. Ikonickou funkciou nového smartfónu ale bude 3D scan. Ako názov napovedá, ide o nástroj na 3D skenovanie reálnych objektov a ich prenos do virtuálnej podoby.

Skenovať budete môcť so špeciálnymi režimami tváre, hlavy, jedlo alebo akýkoľvek iný objekt. Zatiaľ nie je zrejmé, čo s týmito skenmi bude možné robiť a ako ich bude možné zdieľať, no budete na to potrebovať iba kameru telefónu, čo je skutočne pôsobivé.

Sony Xperia XZ1: Cena a dostupnosť

Poslednou zaujímavou funkciou smartfónu je, že v čase, keď bude dostupný na trhu, bude mať predinštalovaný operačný systém Android 8.0 Oreo. Stane sa tak vôbec jedným z prvých na trhu, ktoré tento systém ponúkajú od výroby. A kedy to bude? Stane sa tak už v septembri, no cena u nás ešte nebola odhalená. V USA si zákazníci zaplatia za novinku 699 USD, takže môžeme očakávať podobnú, high-end cenu aj u nás. Telefón sa bude predávať v striebornej, modrej, ružovej a čiernej farbe, no zatiaľ nie je zrejmé, ktoré prevedenia sa dostanú aj na náš trh.

Za pozvanie na výstavu IFA 2017 ďakujeme spoločnostiam Lenovo a Samsung.

Zdroj: PhoneArena

31.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+