MojAndroid

Obľubujete veľké smartfóny, ktoré je priam nutné používať oboma rukami? K tomu prepracované prostredie od výrobcu či kvalitný “selfie” fotoaparát. Recenzia Sony Xperia XA1 Ultra ukázala jasné pozitíva tohto smartfónu. Prišli sme však aj na pár kompromisov, s ktorými musíte v prípade kúpy rozhodne počítať.

Náš tip
Sony Xperia XZ Premium: 4K v prémiovom balení | RECENZIA

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia smartfónu

Model Sony Xperia XA1 Ultra prichádza s prevedením dokonale typickým pre smartfóny prevažne strednej alebo vyššej strednej triedy. Rozmery smartfónu činia 165 x 79 x 8.1 mm a váha sa zastavila na hodnote 188 gramov. To sú hodnoty, vďaka ktorým smartfón v rukách skutočne pocítite. Vzhľadom ku konštrukčnému prevedeniu smartfónu to však nie je nič neobvyklé.

Zariadenie ponúka naozaj elegantné a tenké rámčeky po bokoch displeja. Takto príjemne tenké rámčeky po bokoch neponúka hocijaký smartfón. Rovnako tak čierne ohraničenie samotného displeja (vynikne najmä v bielej farebnom variante) je veľmi tenké a nepôsobí rušivo. Nad a pod displejom to už taká sláva nie je a smartfón tak obsahuje pomerne veľké “čelo” a “bradu.”

Hrany sú ľahko farebne odlíšené. Toto vyhotovenie spolu s hranatými rohmi smartfónu môže niektorým používateľom spôsobovať problém pri používaní v podobe nepríjemného tlačenia do dlane. Vzhľadom k veľkosti smartfónu však nepredpokladáme používanie jednou rukou. Je dôležité povedať, že zariadenie je rozmermi skutočne nadpriemerné a tento fakt je potrebné zvážiť aj pri kúpe tohto modelu.

Najväčšou nevýhodou je absencia čítačky odtlačkov prstov

Predná strana ponúka veľký displej s uhlopriečkou až šesť palcov. Nad displejom sa nachádza mriežka reproduktora, skupina senzorov, predný 16 MPix “selfie” fotoaparát, predný LED blesk a tiež notifikačná LED dióda. Pod displejom sa nenachádzajú žiadne kapacitné tlačidlá, ovládanie systému prebieha pomocou prvkov na displeji. Nachádza sa tu mriežka, ktorá by mohla evokovať stereo reproduktory. Ide však len o dizajnový prvok a pod spodnou mriežkou sa nachádza mikrofón.

Vrchná strana smartfónu ponúka 3,5 mm audio konektor a sekundárny mikrofón. Spodná hrana ponúka konektor USB typu C a hlasný reproduktor. Ľavá strana obsahuje len šuflík na SIM kartu a tiež pamäťovú kartu microSD. Jeho prevedenie je praktické, nepotrebujete k nemu ihlu pre uvoľnenie západky. Pravá strana obsahuje reguláciu hlasitosti, tlačidlo zapínania s typickým Xperia dizajnom a zaujímavý prvok v podobe spúšte fotoaparátu.

Zadná strana smartfónu je vyhotovená z matného plastu. Odtlačkov prstov sa tak nemusíte obávať. Smartfón je však na niektorých hladkých povrchoch veľmi klzký a je potrebná zvýšená pozornosť, aby ste predišli neúmyselnému poškodeniu zariadenia. Na zadnej strane nájdeme v ľavom hornom rohu objektív zadného 23 MPix fotoaparátu, ktorého obruba je tiež farebne odlíšená a LED blesk. Logo Xperia sa nachádza približne v strede a nad ním následne logo funkcionality NFC.

Konštrukčné vyhotovenie smartfónu môžeme považovať za príkladné, napriek klzkému plastu na zadnej strane. Žiadne prasknutia či iné nepríjemné pohyby sa nekonajú, a to ani v prípade silnejšieho chytenia zariadenia. Dôležitou informáciou a asi najväčšou nevýhodou smartfónu je, že ani vo svojej pomerne vysokej cenovej kategórii neponúka čítačku odtlačkov prstov. Na ochranu tak budete nútený využiť vzor alebo PIN kód.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

26.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+