MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OPERAČNÝ SYSTÉM | Android 7.1.1 Nougat

Zariadenie prichádza na trh so systémom vo verzii Android 7.1.1 Nougat a tiež nadstavbou od výrobcu, ktorá ľahko mení grafické prvky v rámci používateľského rozhrania. Smartfón obsahoval bezpečnostnú aktualizáciu z novembra 2017. Zatiaľ sme však neobdržali informáciu o prípadnej novšej bezpečnostnej aktualizácii pre model Sony Xperia L2.

Smartfón vás privíta veľkým widgetom hodín či dátumu na zamknutej obrazovke. Nájdeme tu tiež informácie o mobilnom operátorovi a iné ikonky. Nechýbajú skratky pre rýchle spustenie fotoaparátu alebo hlasových príkazov. Túto obrazovku však často preskočíte, pokiaľ budete odomykať zariadenie čítačkou odtlačkov prstov.

NADSTAVBA OD VÝROBCU | Grafické zmeny od Sony

Prostredie ako také vám ponúka na domácich obrazovkách priestor pre widgety alebo aplikácie. Samotné domáce obrazovky sú môžete prispôsobiť. Môžete upraviť motívy, prechody, mriežku s ikonkami a ďalšie nastavenia prostredia od Sony. Na obrazovke úplne vľavo sa nachádza prostredie Google Now. Gesto potiahnutia zhora nadol na domácich obrazovkách spustí vyhľadávanie v rámci smartfónu a návrhy aplikácií, ktoré by sa vám mohli páčiť. Rovnaká ponuka sa nachádza aj na obrazovke úplne vľavo v rámci menu s aplikáciami.

Zoznam všetkých aplikácií sa teda nachádza v príslušnom menu. Toto menu je možné zobraziť potiahnutím zdola nahor (na štýl Pixel smartfónov) alebo stlačením príslušného tlačidla. Ikonky od Sony sú veľké a prehľadné. Tento zoznam je možné jemne prispôsobiť. Nájdeme tu aj predinštalované aplikácie z dielne Sony, Google či Amazon.

Po stránke rýchlych nastavení resp. skratiek sa nič nemení a takisto prostredie nastavení je veľmi známe a blízke čistému systému Android vo verzii Nougat. Opäť však platí, že prešli jemnou grafickou úpravou od výrobcu. Vo všeobecnosti tak vieme tvrdiť, že nadstavba od Sony je len ľahkou grafickou vrstvou, ktorá však rozhodne nepôsobí rušivo.

Samotná softvérová optimalizácia bola následne na veľmi dobrej úrovni. Prostredie je rýchle, svižné, prehľadné a intuitívne. Výrobca tomu pridal akúsi “čerešničku na torte” v podobe niekoľkých vlastných vylepšení a funkcií typických pre Xperia smartfóny. Za použité používateľské rozhranie a jeho softvérovú optimalizáciu tak môžeme výrobcu pochváliť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

4.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+