MojAndroid

Nemecko chcelo všetkým svojim spoluobčanom v rámci veľkej Únie ukázať, ako sa dá bojovať voči sociálnym sieťam a nimi tvoreným falošným obsahom. Realita zatiaľ nevyzerá pre tento počin dobre. A rovnako dopadne zrejme aj naša inšpirácia týmto dielom. Aj keď ešte môžeme chvíľu na definitívu počkať.

Facebook a Twitter sú vždy prví na rane

Ak už veríme alebo preverujeme správy z oblasti sociálnych médií, zrejme vždy, so železnou pravidelnosťou, sa objavia dva zdroje, ktoré mávajú milióny čitateľov. A tou dvojicou je Facebook a v závese za ním Twitter. Anonymita, ľahká registrácia a ešte jednoduchšie šírenie akejkoľvek správy dáva doslova ponuku na falošné príspevky a nenávistné komentáre. Tomu samozrejme treba zabrániť, v Nemecku sa teda ako prví rozhodli ísť na to vcelku radikálne a podľa tohto aj vyzerá po prvých týždňoch realizácia.

Základom nemeckého boja proti falošným správam a nenávistným textom je povinnosť sociálneho média reagovať okamžite, do 24 hodín a takúto správu vymazať. Vcelku jednoduché pravidlo, však? No realita, ako to už býva, ponúka tak rozmanité možnosti, že ich ani tvorcovia tohto kódexu nečakali.  Najväčší problém sa ukázal okamžite, totiž obsah má posúdiť, vyhodnotiť jeho závažnosť a prípadnú nezákonnosť napraviť, samotný Facebook alebo Twitter, prípadne ktokoľvek iný, kto prevádzkuje takýto priestor. Čiže ak niekto nahlási príspevok, Facebook má 24 hodín aby to zhodnotil a v prípade nutnosti vymazal. Iste, spoločnosť sa tomu bráni, nevie to údajne posúdiť a najmä, nie je na to ani oprávnená. A tak vlastne povinnosť mazať príspevky presunul štát na tých, ktorý dávajú priestor na ich vznik.

Privítajme overblocking

Obava, že sa bude mazať aj príspevok, ktorý by v rámci štátneho skúmania nebol vyhodnotený ako nezákonný je na mieste. Teda vzniká už teraz dojem, že sa postupne z obavy pred pokutami, ktoré inak môžu dosiahnuť až na hranicu 50 miliónov EUR, prejaví hromadné vymazávanie príspevkov, kde bude stačiť, aby sa ozvali desiatky hlásení, čo pri cielenej aktivite nie je žiadny problém dosiahnuť. Ak máme radosť z toho, že si vieme vo verejnej debate, anonymne povedať skoro čokoľvek, tak takéto snahy, ako sa ukazuje, nám túto možnosť postupne budú odoberať.

Hranica sa hľadá obtiažne. No presunúť na súkromný subjekt právo mazať príspevky a rozhodovať o ich zákonnosti alebo legálnosti je už podľa mňa za hranou. Iste, nemusím využívať napríklad Facebook, no aj tak bude mať každý prevádzkovateľ povinnosť v zásade rovnakú, tiež bude stále v tieni vysokej pokuty, preventívne nebude mať výhradu mazať aj príspevky, kde to nie je nutné. Veď napríklad Facebooku to bude aj jedno, čo zmaže nebude posudzovať podľa zámeru alebo autora a v reálnom priestore danej konkrétnej debaty, ale iba s cieľom ochrániť sám seba.

Slovensko zatiaľ bokom, našťastie

Napriek tomu, že som v úvode naznačoval možnú inšpiráciu, nepotrebujeme ju. Aby napríklad Facebook hodnotil moje príspevky a podľa svojho uváženia, ak sa mu budú zdať protizákonné ich mazal, nechcem. Najmä, ak tým má suplovať štát a jeho orgány. No musíme postupne počítať s tým, že takéto snahy budú pribúdať a diskusia sa z TV médií už dnes vytráca. A presúva sa na iný formát, pred desiatimi rokmy okrajové priestory. Ak sú tu zároveň napríklad úvahy, že voľby prezidenta USA sa odohrali s výsledkom pre Donalda Trumpa aj vďaka falošným správam na Twitteri, o dôvod viac, že sa postupne náš slobodný priestor vyjadrovania na sociálnych médiách bude uťahovať. A je jedno, či veríme vyhláseniam, ako je to spojené s americkým prezidentom alebo nie.

21.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+