MojAndroid

Toyota sa snaží dobehnúť konkurenciu, ktorá už teraz je pomerne veľká, v oblasti “car-sharingu”. Preto musia prísť s niečím veľmi inovatívnym a myslíme si, že sa im to podarilo. Najväčší svetový predajca automobilov predstavil Smart Key Box, Bluetooth zariadenie, ktoré umožní používateľom odomknúť auto a naštartovať motor len za pomoci ich smartfónu.

Funguje to tak, že majiteľ auta, ktorý chce zarobiť požíčaním auta, nainštaluje tento Smart Key Box na svojej palubnej doske. Zákazník “car-share” služby dostane pomocou aplikácie špeciálne kódy, ktoré mu umožnia prístup k autu. Keď je váš smartfón v blízkosti auta, kódy sú overené pomocou Bluetooth technológie, ktoré Toyota nazýva “Handshakes”. Čas a doba, kedy máte prístup k Smart Key Box, sú kontrolované samotnou Toyotou.

Smart Key Box

Táto nová technológia ešte nie je dostupná. Toyota uzavrela partnerstvo so službou Getaround a spoločne majú v pláne spustiť pilotné testovanie budúci rok v San Franciscu. Len minulý týždeň obdržala Getaround 10-miliónovú investíciu od fondu riadeného Toyotou. Tento fond vo veľkom financuje umelú inteligenciu a robotiku, avšak táto menšia investícia do Getaround dokazuje záujem japonskej automobilky aj o oblasť “car-sharingu”. Smart Key Box zo začiatku nebude podporovať každý automobil. Medzi vyvolenými je len nový Prius a všetky Lexusy, ktoré tiež patria pod Toyotu.

Toyota robí dobre, že sa zameriava aj na tento nový rastúci trh, keďže obyvatelia väčších miest majú záujem skôr o zdieľanie auta ako o jeho vlastnenie. Na druhú stranu ako sme spomenuli na začiatku článku – dobieha konkurenciu. Daimler, ktorý je rodičovskou firmou Mercedes-Benz, vlastní Car2Go, General Motors predstavilo vlastnú službu Maven, Ford už testuje GoDrive v Londýne, nemecké BMW má službu ReachNow v Seattle. Taktiež Elon Musk čoskoro predstaví vlastný servis, ktorý by znovu mal byť najpokrokovejší.

Mali by ste záujem o zdieľanie automobilu, ak by to bolo dostupné aj na Slovensku?

Zdroj: The Verge

2.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+