MojAndroid

Projekt je to naozaj veľký a dúfame, že skončí lepšie ako portál Slovensko.sk, ktorý bol extrémne drahý a očakávania nenaplnil ani zďaleka. Slovensko v mobile bude aplikáciou, ktorá elektronické služby štátu presunie do našich smartfónov. Tomuto sa musí potešiť každý fanúšik mobilných technológií. Téme sa ako prvý na Slovensku venoval portál živé.aktuality.sk.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky konečne sprístupnilo verejné pripomienkovanie tohto veľkého národného projektu. Pripomienky je možné zasielať do 19.4.2021.

Cieľ aplikácie Slovensko v mobile

Služby v aplikácii budú dostupné občanom, fyzickým aj právnickým osobám na zaregistrovaných zariadeniach.

“Cieľom je v súlade s odporúčaniami EÚ rozšíriť možnosti autentifikácie fyzickej osoby pri používaní služieb eGovernmentu a umožniť osobe využiť na autorizáciu vo vybraných prípadoch  mobilné zariadenie.”

Štát chce vydať aplikáciu, ktorá občanovi zjednoduší spôsob používania elektronických služieb štátu a zároveň ich bude mať vždy poruke. Mala by ho informovať o službách a slúžiť bude ako inteligentná schránka správ a úložisko dokumentov, ktoré fyzická osoba potrebuje.

Slovensko v mobile
Foto: Mirri.gov.sk

Aplikácia by sa mala s postupom času vyvíjať a mali by pribúdať nové a nové funkcie. Postupne bude ponúkať služby vybraných životných situácií, kedy bude môcť občan interaktívne komunikovať so štátom spôsobom, kde dopĺňa chýbajúce údaje, ktoré štát nemá.

Podľa živé.sk by mala aplikácia zahŕňať aj digitálnu podobu niektorých dokladov a štát reaguje aj na aktuálnu situáciu, to znamená, že by mohla obsahovať napríklad aj očkovací preukaz ku COVID-19.

Rozsah projektu je možné rozdeliť na dve časti:

  • Hlavný produkt – Natívna mobilná aplikácia Slovensko v mobile, ktorá bude poskytovať vybrané mobilné eGOV služby, vrátane registrácie osoby a autentifikácie osoby cez mID
  • Vedľajší produkt – Vybudovanie Dizajn systému pre natívne mobilné aplikácie, ktorý obsahuje jednotný dizajn pre moduly eGOV pre mobilné aplikácie, opakovateľne použiteľné elementy publikované aj ako Open-source a návrhové vzory pre vytváranie aplikácií používajúcich eGOV služby.

Kedy a za koľko?

Výška finančných prostriedkov, ktoré sú určené na realizáciu tohto projektu, predstavuje hodnotu 4 989 921 eur. Indikatívna výška čistých ekonomických prínosov projektu je 10 026 956 €.

Doba trvania realizácie výstupov projektu je 2 roky, životnosť projektu je stanovená na 10 rokov (rok zahájenia projektu je 2021, rok ukončenia 2030). Predpokladaný dátum zahájenia realizačnej fázy projektu je v druhom kvartáli 2021.

Výhody pre občana:

  • zníženie času potrebného na prihlásenie sa na portál ÚPVS
  • poskytnutie možnosti pristupovať k eGOV službám cez smartfón
  • zlepšenie eGOV služieb prostredníctvom aktívneho zapojenia občana/podnikateľa do procesu
  • zvýšenie komfortu pri komunikácii so štátom
  • doklady o vozidle vždy k dispozícii cez aplikáciu, doklady na základe vlastníctva/splnomocnenia
  • zrušenie dodatočných nákladov na čítačky eID na viac pracovísk, prípadne kúpa novej pri strate alebo zničení

Výhody pre štát:

  • zvýšenie používania eGOV služieb vďaka mobilnému kanálu
  • zníženie nákladov na obstaranie čitačiek eID kariet
  • zlepšenie súčasných eGOV služieb
  • znižovanie averzie voči používaniu elektronických služieb
  • znižovanie nákladov na budovanie nových riešení využitím zdieľaných a opakovateľne použitých komponentov
  • rozširenie súčasných služieb – vytvorenie služby eDoklady

Verejné pripomienkovanie Slovensko v mobile

Verejné prerokovanie projektu formou online stretnutia sa uskutoční 21. apríla. Záujem o účasť a pripomienky je možné zasielať na emailovú adresu, ktorá je uvedená na stránkach ministerstva,  a to do 15.4.2021 do 12:00 hod. Čas online stretnutia bude upresnený v pozvánke.

Náš tip
Orange: Najpredávanejšie Android smartfóny za marec 2021
14.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+