MojAndroid

Na tlačovej konferencii Ministerstvo hospodárstva potvrdilo, že rokuje s dvoma spoločnosťami, z ktorých jedna je aj dobre známa americká automobilka Tesla. Hoci odchádzajúci minister Vazil Hudák žiadne bližšie informácie neposkytol, z predchádzajúcich správ sa môžeme domnievať, že Tesla u nás zvažuje postavenie fabriky na výrobu svojich elektromobilov.

Náš tip
Automobilka Tesla Motors by mohla postaviť továreň na Slovensku

Spoločnosť chce svoje pôsobenie rozšíriť do Európy a Slovensko je pre ňu pomerne výhodným vychodiskovým bodom. Dobrá lokalita a správne stimuly by americkú automobilku mohli prilákať, v hre o stavbu závodu sú však aj naši susedia, vrátane Poľska a Česka. To, či sa Tesla rozhodne práve pre Slovensko je momentálne otázne, prebiehajúce rokovania sú ale dobrým znakom toho, že spoločnosť má o Slovensko reálny záujem.

„Nemôžeme sa však radiť medzi favoritov. Je ťažké v tejto chvíli odhadnúť, kto má aké šance. Ide totiž o dlhodobý projekt a podľa mňa ani samotné ministerstvo nevie presne povedať, akým smerom sa budú rokovania s Teslou uberať. V porovnaní s Českom, prípadne Poľskom bude záležať, akú úlohu zohrá štát, o aké stimuly pôjde a veľa ďalších podmienok, ktoré budú musieť byť splnené,“ povedal ešte pri prvých náznakoch vstupu Tesly na Slovensko šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska, Robert Kičina.

Tesla v súčasnosti vyrába dva elektromobily, z ktorých najznámejší je Model S dodávaný v niekoľkých výkonnostných variantoch. Minulý rok automobilka ukázala svetu aj SUV Model X. Tesla ho podobne ako Model S vyrába vo svojej jedinej automobilke, ktorú má postavenú v Spojených štátoch amerických vo Fremonte v štáte California. Nová fabrika v Európe by mohla  spopularizovať elektromobily spoločnosti a sprístupniť ich širším masám. Tomu by mal pomôcť aj najnovší, zatiaľ nepredstavený, Tesla Model III, ktorý sa má predávať s cenou do 35-tisíc dolárov.

Náš tip
Tesla Model S 85: Vyskúšali sme elektromobil Elona Muska | TEST

Zdroj: HN 

 

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
24.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+