MojAndroid

Na svete je zaujímavý prieskum, ktorý sa zaoberá bezpečnostným povedomím v digitálnom priestore bežných obyvateľov. Koľko Slovákov je zručných ohľadom kyberbezpečnosti, aké zariadenia používame najčastejšie a koľko hodín denne trávime pred obrazovkami? Prieskum bol vytvorený kompetenčným a certifikačným centrom kybernetickej bezpečnosti. Informácie uverejnil web Euractiv.

Smartfóny sú najobľúbenejšou inteligentnou elektronikou

Prieskum verejnej mienky o kybernetickej bezpečnosti bol vykonaný v apríli na vzorke tisíc respondentov. Ide o prvý prieskum, ktorého účelom bolo zistiť základné informácie o digitálnych zručnostiach a bezpečnostnom povedomí Slovákov.

Najpoužívanejším zariadením s prístupom na internet je mobilný telefón. Mobil na získavanie informácií používa až 90,5 % opýtaných. Viac ako šesť hodín denne svoj smartfón používa až 22,8 % opýtaných, pričom ďalších 22,2 % ho využíva počas dňa v časovom rozmedzí 3 až 6 hodín. Prenosný počítač, respektíve notebook, používa 77 % Slovákov, inteligentný televízor 55,2 % a tablet 51,4 % respondentov.

Menu aplikacii asus zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pokiaľ ide o tú menej využívanú elektroniku, tak do zoznamu patrí stolový počítač, ktorý vlastní 46 % opýtaných, smart hodinky (32,9 %), diaľkové ovládanie domácich spotrebičov (32,2 %), inteligentná chladnička (8,7 %), inteligentné osvetlenie (8,3 %), hlasový ovládač (7 %) a iné ako už spomenuté zariadenie patriace do domácnosti má 6,3 % ľudí z 1000.

Ako sú na tom ďalšie znalosti Slovákov v technologickej oblasti?

Pokiaľ ide o záujem rodičov o bezpečnosť na internete ich detí, 22 % opýtaných aktívne kontroluje svoje deti v online priestore pomocou na to vyhradených nástrojov. Tieto nástroje sú využívané najmä v prípade rodičov detí s vekom do 12 rokov.

Dôležitou súčasťou prieskumu je aj otázka ohľadom kybernetickej bezpečnosti a zručnosti s online pojmami. Opýtaní najviac rozumeli slovám ako spam (86 %), trojan (51,5 %) a cloud (51,1 %). K trochu menej známym pojmom patria slová autentifikácia (47,5 %), malvér (44,5 %), phishing (41,3 %) či eID (28,1 %).

Slováci najčastejšie vedomosti o kybernetickej bezpečnosti nadobúdajú pomocou internetu (80,6 %). Ďalšími najčastejšími zdrojmi boli priatelia (31,7 %) a odborná literatúra (31,3 %). Prieskum na záver odhalil, že žiadne zručnosti o kybernetickej bezpečnosti nemá 12,7 % opýtaných a až 33,4 % ich hodnotí ako slabé. 45,1 % ľudí si myslí, že má ohľadom kyberbezpečnosti priemerné znalosti a následne 8,8 % ich považuje za vysoké. Muži sa považujú v tejto oblasti za skúsenejších ako ženy (15 % a 3 %).

Náš tip
Tip na smartfón: Tento unikátny model kúpite už aj na Slovensku!
1.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Pridaj komentár

+