MojAndroid

Komunikačná aplikácia Signal rozširuje svoje bezpečnostné opatrenia vytvorením novej bezpečnostnej vrstvy s názvom PQXDH,. Tá by mala slúžiť na ochranu pred budúcimi kvantovými počítačmi, ktoré by mohli prelomiť šifrovanie aplikácie. Služba o tom informovala na svojom blogu.

Signal zavádza druhú vrstvu zabezpečenia šifrovania

Podľa služby je len otázkou času, kedy vznikne kvantový počítač schopný prelomiť správy šifrované end-to-end šifrovaním. Mohlo by sa tak stať v priebehu nasledujúcich 5 až 10 rokov, čo by pre aplikáciu na odosielanie správ znamenalo riziko úniku osobných údajov jej používateľov. Signal kvôli tomu vytvoril novú špecifikáciu s názvom PQXDH.

signal titulka
Signal

Ide o pridanú bezpečnostnú vrstvu ochrany proti budúcim kvantovým počítačom, ktoré by mohli prekonať šifrovanie. PQXDH tak bude druhým bezpečnostným opatrením nad rámec protokolu Elliptic-curve Diffie–Hellman (ECDH), ktorý Signal používa. Služba od svojho spustenia dostala niekoľko aktualizácií na zachovanie súkromia a bezpečnosti.

V roku 2022 na pohoršenie niektorých používateľov dokonca postupne ukončila podporu SMS. Vývojári svoje rozhodnutie ospravedlnili tvrdením, že nemôžu zaručiť úplné súkromie SMS správ. Na rozdiel od end-to-end šifrovaných správ, SMS správy zanechávajú stopu u poskytovateľov mobilných sietí. Je tiež známe, že pri nich unikajú metaúdaje a iné dôležité informácie. Zároveň nimi môžu byť používateľom účtované nežiaduce poplatky.

The app was not found in the store. :-(
Náš tip
Tip na príslušenstvo: Bezdrôtové slúchadlá s kvalitným zvukom od prémiovej značky

 

23.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+