MojAndroid

Inovácie v segmente flexibilných displejov vedú firmy, ako Samsung a LG, no aj niekoľko iných hráčov chce preraziť. Na veľtrhu Display Innovation 2014, ktorý sa konal v japonskom meste Yokohoma, predstavila spoločnosť Semiconductor Energy Laboratory (SEL) vlastný dotykový Super AMOLED displej, ktorý je možné prehnúť na tri časti. Displej má rozmer 8,7-palcov, ktorý spolu s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov dáva jemnosť 254 ppi. Vylepšená schopnosť ohýbania displeja by mohla otvoriť bránu pre úplne nové zariadenia.

Spoločnosť SEL predstavila v minulosti spolu s Nokiou podobný panel s veľkosťou 5,9-palcov a rozlíšením 1280 x 720p, ktorý však nebol schopný rozoznávať dotyky. Firme sa tento problém podarilo odstrániť odlišným rozmietnením súčiastok na doske plošných spojov, pričom samotný displej je vyrobený technológiou organických svetlo emitujúcich diód (OLED). Uvedený panel vydrží podľa testov až 100 000-násobné ohnutie bez poškodenia a bez straty kvality reprodukcie farieb.

jpeg

Momentálne nie sú dostuptupné žiadne informácie o tom, kedy by sa mohla technológia dostať na trh a teda do reálnych zariadení. Možnosti využitia sú však veľmi rozsiahle a v budúcnosti by sme sa mohli dočkať mobilných zariadení s ohybným displejom, ktoré sa budú približovať tým, z našich obľúbených science fiction filmov. Zaujímavé by boli aj čítačky kníh, ktoré by sme si mohli ohnúť podľa potreby.

Jedným z prvých komerčných využití ohnutého displeja sme mohli vidieť v prípade tabletofónu Samsung Galaxy Note Edge, ktorý bol predstavený na tohtoročnom veľtrhu IFA v Berlíne. Ten ponúka ohnutý displej na jednom boku, ktorý spoločnosť využila na zobrazovanie rôzneho typu informácií.

jpeg-2

Zdroj: phonearena

3.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+