MojAndroid

Od dnešného dňa sa začína sčítanie obyvateľov Slovenska. Po prvýkrát v histórií sa tak udeje elektronickou formou ako samosčítanie. Bude trvať 6 týždňov. Využiť k vyplneniu formulára môžete nielen oficiálnu stránku scitanie.sk, ale aj oficiálnu mobilnú aplikáciu SODB 2021.

Sčítanie obyvateľov cez oficiálnu stránku alebo mobilnú aplikáciu

Sčítanie domov a bytov sa začalo už v júni a trvalo do nedele 12. februára 2021. Obyvatelia sa na nich priamo nepodieľali, vykonávajú ho totiž obce v spolupráci so Štatistickým úradom SR. V prípade sčítania obyvateľstva sa má ale zo zákona povinnosť zapojiť každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. V prípade maloletých osôb to musí urobiť ich rodič alebo zákonný zástupca.

Sčítanie sa uskutoční od 15. februára do 31. marca. Kvôli pandémii koronavírusu musia občania Slovenskej republiky využiť len elektronickú formu sčítania. To znamená oficiálnu stránku scitanie.sk, alebo mobilnú aplikáciu SODB 2021. Pokiaľ vám náhodou príde email, pošta alebo telefónny hovor, ktorý bude žiadať osobné údaje pre sčítanie, tak na neho určite nereagujte. Pôjde o podvod. V prípade, že budete mať otázky, tak sa obráťte na telefonickú linku 02/20 92 49 19.

Ako funguje mobilná aplikácia pre sčítanie

Mobilná aplikácia SODB 2021 je dostupná v obchode Google Play pre smartfóny so systémom Android 5.0 vyšším. Dizajn aplikácie je vytvorený v rovnakých farbách ako oficiálna stránka sčítania. Po spustení si aplikácia vypýta povolenie na prístup k súborom vnútornej pamäti zariadenia. Dôvodom je potvrdenie a dokument vyplneného formulára, ktorý si na konci sčítania budete môcť uložiť.

V aplikácii sa identifikujete buď vašim rodným číslom alebo číslom občianskeho preukazu. Ako doplnkový údaj zadáte obec trvalého pobytu a označíte, či je aj miestom vášho súčasného pobytu. Ako potvrdenie sa využije číslo bytu. Následne vyplníte niekoľko otázok, ako je počet osôb a detí v domácnosti, zamestnanie, národnosť alebo náboženské vyznanie. Po odoslaní formulára si ho môžete uložiť aj s potvrdením. Cez mobilnú aplikáciu sa môže spočítať aj viac osôb.

Náš tip
Aplikácia v Google Play doplatila na rovnaký názov, aký mal škodlivý softvér
15.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+