MojAndroid

Aký problém môže byť rovnaký názov aplikácií v obchode Google Play, ukazuje prípad škodlivej aplikácie Barcode Scanner, v ktorej bol minulý týždeň odhalený škodlivý softvér. Podľa portálu AndroidPolice si ju používatelia pomýlili s inou aplikáciou s rovnakým menom a dali jej množstvo negatívnych hodnotení.

škodlivý softvér bol aj súčasťou predplatného Google Play Pass

Adware odhalila minulý týždeň bezpečnostná spoločnosť Malwarebytes v populárnej aplikácii Barcode Scanner, ktorá mala cez 10 miliónov stiahnutí. Nebola to pritom falošná aplikácia, ktorá by sa len tvárila ako originál, ale oficiálna aplikácia od developera Lavabird ltd. Navyše bola aj súčasťou predplatného Google Play Pass, ktoré ponúka za mesačný poplatok prístup k vybraným aplikáciám.

Barcode Scanner Google Play Pass

Dlhú dobu bola aplikácia bezproblémová, čo sa ale zmenilo jej decembrovou aktualizáciou. Namiesto klasického reklamného SDK, ktoré zobrazuje reklamy v aplikácii štandardným spôsobom, do nej developer vložil škodlivý kód, ktorý ich zobrazuje podobne ako adware. Takéto škodlivé aplikácie zobrazujú reklamy aj mimo rozhrania aplikácie a automaticky otvárajú aj škodlivé webové stránky s rôznymi otravnými upozorneniami.

Barcode Scanner

Po upozornení na škodlivý kód bezpečnostnou spoločnosťou ju developer z obchodu stiahol. Nenachádza sa tak už ani v predplatnom Google Play Pass. Používatelia, ktorí ju nainštalovali, boli upozornení, aby ju okamžite odinštalovali. Pretože sa ale cítili poškodení, tak sa rozhodli dať odstránenej aplikácií negatívne hodnotenia.

Negatívne hodnotenia si odniesla nevinná aplikácia s rovnakým názvom

Pretože sa ale už škodlivý softvér v obchode Google Play nenachádza, tak svoj hnev nasmerovali používatelia na nesprávnu aplikáciu s rovnakým názvom. Aplikácia Barcode Scanner od developera ZXing Team si behom pár hodín vyslúžila 1-hviezdičkové hodnotenia s veľmi nelichotivými komentármi.

Barcode Scanner hodnotenia

Hodnotiaci si dokonca nevšimli, že táto aplikácia má otvorený kód a od roku 2019 nebola aktualizovaná. Navyše ide o snímač čiarových kódov, ktorý v skutočnosti vyvinuli pracovníci spoločnosti Google. Je založený na knižnici dekodérov QR kódov spoločnosti Google ZXin, odkiaľ pochádza aj vývojársky názov ZXing Team.

Barcode Scanner hodnotenia

Portál AndroidPolice ešte pre istotu aplikáciu preskúmal, ale nezistil, že by bola niečím škodlivá. U aplikácie sa neskôr objavili 5-hviezdičkové komentáre, ktoré ju naopak chválili a obhajovali. Od spoločnosti Google sa teraz očakáva, že všetky tieto komentáre očistí, aby v Google Play ostalo len pôvodné hodnotenie.

Barcode Scanner
Barcode Scanner
Developer: ZXing Team
Price: Free
  • Barcode Scanner Screenshot
  • Barcode Scanner Screenshot
  • Barcode Scanner Screenshot
  • Barcode Scanner Screenshot
  • Barcode Scanner Screenshot
Náš tip
Samsung Galaxy F62 oficiálne: 7000 mAh batéria a procesor z Galaxy Note 10
15.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+