MojAndroid

Podľa najnovších špekulácií Samsung údajne zvažuje prechod z Androidu na vlastný operačný systém Tizen. Nemá ísť pritom len o čiastočné osamostatnenie sa, ale o úplný “útek” od Googlovskej platformy. Správy o takomto kroku a znížení závislosti kórejského giganta od Androidu sa objavili už v roku 2013, zdá sa však, že odvtedy Samsung nepodnikol žiadne ďalšie kroky k tomu, aby sa od Googlu osamostatnil. Áno, vyrába hodinky s operačným systémom Tizen namiesto Android Wear, to je však len malá kvapka v mori. Dnes smartfóny a tablety spoločnosti bežia vo väčšine prípadov na Androide a len niektoré z nich disponujú Tizenom.

Jeden z vyššie postavených zamestnancov nepriamo potvrdil, že Samsung skutočne takýto krok zvažuje. “Ak nemáte vlastný ekosystém, tak potom nemáte ani budúcnosť“. Presný zdroj tohto vyjadrenia nepoznáme, keďže dotyčná osoba chcela ostať v anonymite. Ďalej dodáva, že Samsung sa pri vývoji vlastného OS oneskoril a preto sa v súčasnosti musí spoliehať na Android. Spoločnosť je však údajne už blízko a vývoj OS napreduje veľmi rýchlo.

Samsung zariadenia s Tizenom už predáva, no momentálne len v niektorých krajinách. Napríklad v Indii predal už viac ako 64 miliónov kusov zariadení, čo dáva výrobcovi nádej, že jeho OS je rovnako dobrý ako Android. Samozrejme, podobne ako aj pri iných začínajúcich platformách tu nastáva otázka, koľko aplikácií bude k dispozícii pre zákazníkov, ktorí si Tizen smartfón kúpia a aké výhody bude mať oproti konkurenčným platformám. Ide však o beh na dlhé trate a nemyslíme si, že Samsung by si v najbližších rokoch mohol dovoliť odchod od Androidu. V ďalekej budúcnosti to však vylúčené nie je.

Zdroj: androidcommunity

15.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+