MojAndroid

Testovanie nového smart televízora od Samsungu som si vybral hlavne preto, lebo podporuje Apple TV. Jeho odporúčaná cena je 1349 eur. Nie je najlacnejší, no nepatrí ani medzi tie najdrahšie. 4K rozlíšenie je už štandardom, 55″ uhlopriečka určite postačí aj tým náročnejším.

Dizajn: Kov, kvalita, nenápadnosť

Televízor prišiel naozaj v obrovskej krabici. Chvíľu som mal pocit, že uhlopriečka je ešte o nejakých tých 10 palcov vyššia. Avšak bol veľmi dobre zabalený a chránený, takže moje prvotné obavy sa vyparili, až taký obrovský nie je. Fakt, asi by som ho nemal kam vopchať.

Televízor nepatrí medzi najkrajšie, no vyzerá naozaj dobre. Na nič sa nehrá, nie je najtenší a ani rámiky nie sú najmenšie. Aj keď pravdou je, že sú malé. Spredu zaujme hlavne obrovská obrazovka, rámiky takmer ani nevidieť. Zboku sa naň aj tak pozerať asi nebudete, takže hrúbka nie je veľmi podstatná.

Televízor vyzerá jednoducho dobre. Ešte väčšia radosť príde, keď ho zapnete. Vysoké rozlíšenie a QLED technológia sú zárukou kvalitného obrazu. A je to pravda. Pokiaľ máte obsah, ktorý dokáže naplno využiť kvality tohto zobrazovacieho panelu, nebudete od neho vedieť odtrhnúť oči.

Manipulovanie s ním bude trochu ťažšie. Predsalen je trochu veľký a odporúčam na to dvoch ľudí. Hmotnosť televízora s podstavcom je 18,9 kilogramu. Celkové balenie váži 24,2 kg.

Zvuk: Reproduktory potrebovať nebudete

Na stránke výrobcu sa píše, že televízor disponuje stereo reproduktormi s výkonom 2 x 20 W. Mňa však viac zaujímajú reálne dojmy a pocity zo zvuku. A musím povedať, že som bol príjemne prekvapený. Zaujímavé je, že na televízore chýba 3,5 mm audio jack.

Hlasitosť je veľmi slušná a zvuk je prekvapivo naozaj kvalitný. Stredy a výšky sú pekne vyvážené, núdza nie je ani o basový prejav. Nečakajte však výkon subwoofera, hĺbky sú skôr decentnejšie. V každom prípade, televízor dokáže veľmi pekne ozvučiť aj väčšiu miestnosť. Navyše, nechýba ani podpora Dolby Digital Plus.

Konektory a pripojenie: Všetko, čo potrebujete

HDMI 4X
USB 2X
Jack – nie
LAN (Ethernet) áno
Digitálny zvukový výstup (optický) – áno
Vstup RF (pozemný/káblový vstup)
Slot CI – 1
HDMI ARC – áno
Rýchle prepínanie HDMI – áno
Vstavaný modul na pripojenie k bezdrôtovej sieti LAN – áno
Anynet+ (HDMI-CEC) áno

Ovládač: Jednoduchý a kvalitný

Ovládač sa mi veľmi páči. Je dlhý a veľmi tenký, výborne sa drží v ruke. Zaujímavo sa otvára (pre vloženie batérií) a jeho dielenské spracovanie je príkladné. Je kovový, strieborný. Tlačidlá sú navrhnuté ideálne, ovládanie hlasitosti je vymyslené výborne. Ovládač je jednoducho naozaj kvalitný a podaril sa.

Jediná vec, ktorá mi trochu chýbala, bolo rýchle prepínanie vstupov. Dedikované tlačidlo ovládač neobsahuje, musíte vždy vojsť do menu a prepnúť to tam.

Obraz: Jednoducho kvalita

4K rozlíšenie, QLED technológia, skvelé pozorovacie uhly, podpora HDR… A tak by som mohol pokračovať. Dosť bolo čísel a všelijakých parametrov, dôležitý je výsledok. A ten je jedným slovom geniálny. maximálny jas je taký silný, že ho určite nikdy nevyužijete. V nastaveniach je samozrejme možné jas meniť, rovnako aj kontrast a farebné podanie. Ak máte naozaj kvalitný 4K obsah, bude pozeranie na tento televízor naozaj skvelým zážitkom.

Apple TV: Nechýba ani AirPlay

Jedným z lákadiel je integrovanie Apple TV priamo do systému. Ak teda máte Apple účet a zakúpili ste si nejaký obsah, môžete ho bez problémov sledovať aj na televízore od Samsungu. Toto je však jediná funkcia Apple TV, ktorá tam je.

Úprimne, bol som trochu sklamaný. Najskôr som si myslel, že Apple TV bude zakomponované hlbšie do systému, budem si môcť sťahovať aplikácie a podobne. Prakticky som však limitovaný len na obsah, ktorý som si zakúpil. Avšak aspoň služba AirPlay funguje tak, ako funguje na klasickom Apple TV boxe. Nič nie je potrebné nastavovať, stačí funkciu zapnúť v Macu, iPade alebo iPhone a všetko funguje na jednotku. Paráda, takto by to malo byť.

Rovnako dobre spolupracuje televízor aj s Androidom. Tiež nie je potrebné nič nastavovať. Jedinou podmienku je to, že zariadenia sú pripojené na rovnakej Wi-Fi sieti. Odozva je síce vyššia, na hranie to nebude, no skupinové prezeranie fotografií či videí bude priam ideálne.

Systém: Rýchly, no s menej aplikáciami

Tento televízor je smart. Síce neobsahuje toľko funkcií, ako napríklad Android TV, no je smart. Pohyb v systéme je intuitívny a rýchly, nič neseká, všetko ide hladko. Operačným systémom je Tizen od Samsungu.

K dispozícii je aj obchod, no ten veľa aplikácií neponúka. Z tých predinštalovaných môžem spomenúť napríklad Netflix či YouTube. V obchode som si stiahol aj Lepší.TV, ktorú teraz využívam. Avšak nepríjemným prekvapením pre mňa bola absencia aplikácie Horizon Go.

Rovnaké je to aj s hrami. Nie je ich veľa a väčšina z nich sú platené. Jednoduchým riešením môže byť napríklad kúpa Android TV boxu za pár eur. Ten by problém s nedostatkom aplikácií vyriešil. Avšak ak televízor nechcete využívať na aplikácie a stačí vám YouTube, Netflix a ostatné aplikácie veľkých hráčov na trhu, určite budete spokojní.

Práca s multimédiami

Správca súborov nie je nijako extra prepracovaný, no svoju úlohu spĺňa. S videami, ktoré som mal na svojom USB kľúči problém nemal, rovnako prehliadanie fotografií bolo celkom pohodlné. Pri prehrávaní hudby som tiež nenarazil na žiadny problém. Avšak tieto veci som skúšal len chvíľu. V 21. storočí už máme všetko online, takže hudbu som si väčšinou streamoval, videá či filmy pozeral na YouTube alebo Lepší.TV.

Záverečné hodnotenie: Drahý, ale kvalitný

Televízor Samsung QE55Q65RATXXH som si počas testovania obľúbil. Je veľký, ponúka kvalitný obraz a veľmi jednoduché ovládanie. Systém je rýchly, no aplikácií je pomenej. Poteší aj kvalitný zvukový prejav. Pokiaľ však chcete využívať televízor naozaj ako smart, odporúčam dokúpiť nejaký smart TV box. Ak ste náročným zákazníkom a na kvalite obrazu vám naozaj záleží, bude tento televízor skvelou voľbou. Pokiaľ však plánujete kúpu televízora pre sledovanie “káblovky” či občasný YouTube, kľudne sa poobzerajte po niečom lacnejšom, pretože výhody tohto modelu pravdepodobne naplno nevyužijete.

Prítomnosť Apple TV určite poteší. Okrem toho, že môžete sledovať svoje zakúpené filmy, sa môžete spoľahnúť aj na bezproblémové fungovanie služby AirPlay. Cena tohto televízora je akuálne 1349 eur a je už len na samotnom zákazníkovi či mu funkcie, ktoré ponúka, za to stoja.

Plusy

  • Výborná kvalita obrazu
  • Apple TV
  • Kvalita spracovania
  • Moderný ovládač

Mínusy

  • Nedostatok aplikácií v obchode
  • Apple TV nie je úplne kompletné, nemožnosť inštalovať aplikácie
14.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+