MojAndroid

Technologickí giganti nám čoraz častejšie dávajú najavo, že s virtuálnou realitou to myslia vážne. Jedným z prvkov VR je v súčasnosti aj 360° video, ktoré sa stáva stále rozšírenejším a dostupnejším. Dnes už nájdete množstvo obsahu, ktorý bol natočený v takomto formáte a pre jeho sledovanie nepotrebujete ani VR okuliare. Stačí vám telefón či myš počítača a jednoducho sa môžete po obrazovke pohybovať tak, ako keby ste na danom mieste stáli. Už menej štandardné je vytváranie 360° videí, no presne to teraz prináša šikovná kamera Samsung Gear 360, ktorá je preplnená užitočnými funkciami.

Balenie – príslušenstvo, bez ktorého sa nezaobídete

Kamera Samsung Gear 360 má guľatý tvar. Vpredu a vzadu vyčnievajú šošovky, resp. ochranné sklíčka fotoaparátu a dolu je sploštená. Takéto zariadenie ale nie je vôbec ideálne na natáčanie videa či fotografovanie a je priam stvorené na použitie s príslušenstvom. To nájdete aj v balení od kamery. Nájdete tu maličký, no veľmi šikovný statív.

Samsung Gear 360-13_out

Vďaka tomu môžete kameru umiestniť na rovný povrch a nechať ju nahrávať okolie. Nôžky statívu ale nie sú dlhé ani 10 cm, no vďaka univerzálnemu závitu môžete s kamerou použiť akýkoľvek ďalší statív či selfie tyč a zhotovovať video a fotografie takýmto spôsobom. Okrem toho v balení nájdete aj dvojvrstvové látkové vrecúško, pričom vnútro je veľmi mäkké a poskytne dostatočnú ochranu pri prenášaní kamery. Tá sa sem zmestí aj so spomínaným statívom, čo je veľmi praktické a ihneď to oceníte.

Konštrukcia – kompaktná a trochu futuristická

Je zrejmé, že 360° kamera bude vyzerať inak, ako sme zvyknutí napríklad pri klasických akčných kamerách. V prípade Samsung Gear 360 to určite platí. Ako sme už spomínali, kamera má guľatý tvar a nebyť rovnej spodnej strany, pokojne by sa vám mohla zgúľať zo stola. Stále ale ide o pomerne malé zariadenie s rozmermi 66,7 x 56,2 x 60 mm a hmotnosťou 153 gramov.

Samsung Gear 360-2_out

Predná a zadná strana zariadenia sú pomerne identické, keďže tu dominujú veľké vypuklé šošovky. V ich hornej časti nájdeme LED indikátor nahrávania, pričom vďaka tomu je možné ľahko rozlíšiť prednú a zadnú stranu kamery. Kým vpredu je indikátor hore vľavo, na zadnej strane je to v pravej časti.

Samsung Gear 360-18_out

V hornej časti sa nachádza veľká spúšť, ktorá tiež slúži ako tlačidlo potvrdenia v menu s nastaveniami. To sa zobrazuje na 0,5″ PMOLED displeji s rozlíšením 72 x 32 pixelov, no keďže ide iba o informatívny displej zobrazujúci údaje o zostávajúcej energii v batérii či mieste na pamäťovej karte, nemáme voči tomu žiadne výhrady.

Samsung Gear 360-3_out

Naľavo sa nachádzajú ďalšie dve tlačidlá. Spodné slúži na zapnutie/vypnutie kamery a tiež slúži ako tlačidlo pre krok späť v menu s nastaveniami. Vrchné tlačidlo slúži pre spárovanie kamery s telefónom a aktivujete ním aj samotné menu. Medzi tlačidlami je umiestnená LED dióda. Tá svieti na modro pri pripojení k Bluetooth a červené svetlo zasa naznačuje nabíjanie. Vidíme tu tiež dve štrbinky mikrofónu a ďalšiu nájdeme na protiľahlej strane. Tu sa nachádza veľký kryt, ktorý ukrýva slot na microSD pamäťovú kartu s kapacitou až 200 GB, odoberateľnú batériu a microUSB port pre nabíjanie. Hneď si všimnete, že mohutný kryt vybavený gumenou izoláciou.

Samsung Gear 360-4_out

Aj vďaka tej disponuje kamera odolnosťou voči vode a prachu s certifikátom IP53. To znamená, že kamera prežije pokropenie dažďovými kvapkami, no určite by ste s ňou nemali robiť videá pod vodou. Kamere by nemal prekážať ani prach, takže nejaké akčnejšie prostredie zvládne, no určite nie je určená do tých najextrémnejších podmienok.

Samsung Gear 360-6_out

My sme počas testovania ocenili jej kompaktné rozmery a aj fakt, že umožňuje pripojenie akéhokoľvek príslušenstva s univerzálnym závitom. Vďaka tomu je využite kamery skutočne rozmanité a bez problémov si ju môžete zobrať na výlety, ale napríklad aj na domáce slávnosti a hostiny.

Testovanie a aplikácia – veľa možností a zaujímavý výsledok

Kamera Samsung Gear 360 skutočne nie je iba drahou hračkou, ale zaujímavým príslušenstvom, s ktorým je možné vytvoriť skutočne efektné 360° zábery. Celé ovládanie kamery pozostáva z dvoch častí – zo samostatnej kamery a mobilnej aplikácie Samsung Gear 360 Manager. Tá je dostupná v obchode Play pre niektoré novšie zariadenia od Samsungu, ktoré sú kompatibilné s okuliarmi Samsung Gear VR. Dokážete ju nainštalovať aj na náhodné zariadenia od iných výrobcov, no tu vám aj ta nebude fungovať správne.

Pri nahrávaní sa ale zaobídete aj bez aplikácie a k dispozícii vám bude väčšina tých nastavení, ktoré nájdete aj v aplikácii. Môžete si zvoliť kvalitu videa, resp. fotografií, zvoliť, ktorý objektív bude aktívne nahrávať, nastaviť časozberné videá, časovač pri fotografovaní či čas automatického vypnutia kamery pri nečinnosti. O niektorých údajoch vás bude informovať miniatúrny displej na zariadení. Ikonka v ľavom hornom rohu informuje o aktuálnom režime (Photo/Video/Time lapse/Video looping). Veľký údaj v strede informuje o mieste na disku, pričom táto informácia je prezentovaná ako dostupný čas pre video či množstvo snímok, ktoré môžete zhotoviť. Napravo hore je informácia o zostávajúcej batérii a aj prípadná informácia o pripojení cez Bluetooth.

Vďaka týmto nastaveniam môžete bez problémov nahrávať klasické video z ktoréhokoľvek objektívu, nahrávať 360° video a zhotovovať klasické a 360° fotografie bez potreby použitia aplikácie v telefóne. Tá má ale ďalší rad užitočných nastavení a možností. Jednoducho si tu môžete prezerať všetok zaznamenaný obsah. 360° videá si môžete pozrieť priamo na telefóne a prstom sa presúvať po videu a telefón tiež môžete vložiť do okuliarov Gear VR a všetok obsah si pozrieť rovno vo virtuálnej realite. Tieto možnosti fungovali bez problémov, no k správnemu fungovaniu celého systému budete okrem telefónu Samsung potrebovať aj okuliare s virtuálnou realitou od toho istého výrobcu.

Ďalšou skvelou vlastnosťou aplikácie tiež je, že prostredníctvom nej si môžete nechať zobrazovať živý náhľad na to, čo vidí samotná kamera. Zariadenia komunikujú cez Bluetooth, a tak nie je možné tento systém využiť napríklad ako monitorovacie zariadenie domácnosti, keď ste odcestovaní. V rozhraní aplikácie toho ale viete urobiť ešte viac ako so samotnou kamerou. Aj tu si môžete zmeniť režim zaznamenávania a jednoduchým tlačidlom hneď pod spúšťou môžete prepínať medzi aktívnymi šošovkami kamery. Poteší ale aj možnosť manuálne nastaviť režim HDR, vyváženie bielej či vyváženie expozície. Detailnejšie môžete nastaviť aj kvalitu videí a fotografií nechýbajú ani ďalšie zaujímavé nastavenia.

Môžete si vybrať z možností, ako napríklad Potlačenie hluku vetra, zapnutie lokalizačných značiek, uhol automatickej korekcie a mnohých ďalších. K 360° videu môžete napríklad do dolnej časti pridať logo Gear 360, ktoré vyplní miesto, kde by inak bolo statív, resp. ruka, v ktorej kameru držíte.

Pre úpravu 360° videa je k dispozícii aj špeciálny softvér. Ten si zákazník môže stiahnuť na tomto odkaze a pre jeho aktiváciu využije kód, ktorý je súčasťou balenia kamery. Vďaka tomu ide o pekné ucelené riešenie a video môžete takto aj dodatočne upraviť podľa vlastných predstáv.

Zdieľanie na internet – tá najkomplikovanejšia časť

Ďalšou dôležitou funkciou aplikácie je, že umožňuje zdieľanie samotného obsahu. Toto je najväčšie úskalie celého 360° systému. Vytváranie takéhoto obsahu a manipulácia s ním na vašom vlastnom zariadení je jednoduchá. Ak chcete ale takýto obsah zdieľať na internet, musíte presne vedieť, čo robíte.

Samsung Gear 360 Screenshot14

Nestačí totiž skopírovať súbor, nahrať ho napr. na YouTube a tešiť sa z výsledku. Tým je totiž v takomto prípade panoramatický záber, ktorý nevyzerá pekne a nie je pravým 360° videom. Je preto nutné použiť vstavaný nástroj v aplikácii, vďaka ktorému môžete video zdieľať na YouTube. Služba rozozná, že ide o takéto špeciálne video, spracuje ho a následne bude možné presúvať sa vo videu tak, ako sme zvyknutí.

Video je ale nutné nahrať v komprimovanom rozlíšení, čoho výsledkom je pomerne nekvalitný výstup, a to aj vtedy, ak ste video nahrali v najvyššom možnom rozlíšení. To je na úrovni 2560 x 1440 pri jednom objektíve a 3840 x 1920 pri nahrávaní 360° videa obomi objektívmi súčasne. V takomto režime je k dispozícii aj video s rozlíšením 2560 x 1280 s frekvenciou 60 FPS, pri nahrávaní jedným objektívom môžete spraviť video s takouto frekvenciou pri maximálnom rozlíšení 1920 x 1080 pixelov.

Okrem toho je možné 360° fotografie nahrávať na Facebook, Flickr či Google Street View. Na Facebooku to funguje bez problémov a stačí sem nahrať súbor. Facebook dokonca umožňuje vytváranie 360° fotografií aj prostredníctvom funkcie panoráma na smartfónoch, takže s už dopredu pripravenou 360° fotografiou nemá skutočne žiaden problém. 360° video ale odporúčame nahrať práve na YouTube, kde sú vaše šance na úspešné spracovanie videa najvyššie. Spracovanie pritom trvá pomerne dlho a ihneď po nahratí sa funkcia posúvania po videu nezobrazí a je potrebné niekoľko minút počkať. Tento čas pritom závisí aj od dĺžky nahraného videa, my sme po uploadnutí museli na spracovanie čakať približne 10 minút pri 30-sekundovom videu.

Batéria a záverečné hodnotenie

Kamera Samsung Gear 360 je vybavená odoberateľnou batériou s kapacitou 1 350 mAh. Výdrž závisí od množstva faktorov (rozlíšenie nahrávaného videa, režim nahrávania/fotografovania,…). My sme s kamerou pomerne dosť experimentovali, striedali sme všetky režimy, raz sme ju mali pripojenú k telefónu, inokedy sme nahrávali video bez spárovania a nakoniec sme všetky nahrané súbory z kamery preniesli do telefónu. Dokopy sme s kamerou robili približne 2 hodiny a 40 minút vrátane prenosu súborov, pričom po prenesení posledného súboru nám už kamera dávala jasne najavo, aby sme ju okamžite pripojili k elektrine. Takáto výdrž nie je najhoršia a ak nebude Samsung Gear 360 vašim jediným nástrojom na natáčanie videa na dovolenke či výlete, nemali by ste mať problém. Samozrejme, môžete si dokúpiť náhradnú batériu a jednoducho ju vymeniť za tú vybitú, čo je veľmi vítaná funkcia.

Samsung Gear 360-7_out

Celkovo ide o skutočne zaujímavé zariadenie. Oceňujeme množstvo možností, vďaka ktorým je možné prispôsobiť si výsledné video podľa vlastných predstáv. Zároveň je ale trochu škoda, že práca s takýmto obsahom je skutočne náročná a správne zdieľanie nie je vôbec jednoduché. Okrem toho nám prekážala výrazná kompresia videa na sieti YouTube, ktorá radikálne znížila kvalitu tohto videa. Pri prezeraní na smartfóne či v okuliaroch Gear VR bola kvalita podstatne vyššia. Poteší fakt, že k dispozícii je špeciálny softvér, vďaka ktorému je možné aj takýto komplikovaný obsah jednoducho upraviť.

Samsung Gear 360-9_out

Páči sa nám ale prepracovaná a funkčná aplikácia. Ani raz sme nemali problém v tom, že by aplikácia nepracovala, resp., že by kamera nezaznamenávala to, čo sme očakávali. Samozrejme, za takéto atraktívne zariadenie si aj priplatíte. Cena 369 EUR je síce porovnateľná s inými akčnými kamerami, no určenie Samsung Gear 360 je pomerne špecifické a zrejme túto kameru nebudete využívať na také aktivity ako v prípade iných akčných kamier. Kameru zatiaľ kúpite v predajniach Samsung v Bratislave v OC Bory Mall a Central a v Košickom Auparku.

6.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+