MojAndroid

Nový Samsung Galaxy Z Fold5 je pokračovaním najdrahšej série smartfónov s ohybným displejom od Samsungu. Tento skladací model predstavený v júli prináša špičkovú výbavu a cieli na tých najnáročnejších používateľov. Toto je recenzia Samsung Galaxy Z Fold5.


Recenzia Samsung Galaxy Z Fold5 je rozdelená na niekoľko častí:


Recenzia Samsung Galaxy Z Fold5: Cena a dostupnosť

Najlepšia výbava však nie je zadarmo. Priemerná cena tohto modelu sa aj po 4 mesiacoch od predstavenia drží na stabilnej úrovni. Nájsť sa dá priamo v ponuke Samsungu, ale aj u nezávislých predajcov. Oficiálna cena začína od 1 799 eur za model s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom. Vrcholom je model s 12 GB RAM a 1 TB úložiskom s cenovkou 2 159 €.

Variant Cena
12 GB / 256 GB 1 799 €
12 GB / 512 GB 1 899 €
12 GB / 1 TB 2 159 €

Samsung Galaxy Z Fold5: Konštrukcia a dizajn

Dizajn plynule nadväzuje na predchodcu Galaxy Z Fold4. Na konštrukcii ale Samsung zapracoval a zlepšil mechanizmus otvárania. To prebieha jednoduchšie a s menším odporom vďaka modernizovanému kĺbu. Displej taktiež lepšie drží vo zvolenej polohe a medzera medzi dvomi časťami otváracieho displeja sa zmenšila na minimum. Telefón disponuje certifikáciou vodoodolnosti IPX8.

Solídne dimenzovaný mechanizmus si však vyžiadal svoju daň v podobe hmotnosti, ktorá je až 253 g. To je najmä v porovnaní s bežnými pevnými smartfónmi naozaj viac a niektorých záujemcov to môže odradiť. Telefón má rozmery 67,1 x 154,9 x 13,4 mm, takže v zloženom stave nepatrí k najtenším.

Recenzia Samsung Galaxy Z Fold5: Displej

Najväčšou devízou telefónu je vnútorný displej s uhlopriečkou 7,6″ pri takmer štvorcovom pôdoryse. To do veľkej miery uľahčuje prácu s textovými či tabuľkovými editormi, ktorá na pevných smartfónoch nie je úplne príjemná. Sledovanie videa či prezeranie fotografií je taktiež jeho silnou stránkou. Maximálny jas sa v porovnaní s predchodcom zvýšil o 30 % až na úroveň 1 750 nitov, čo jeho majiteľ ocení najmä pri ostrom svetle. Počas celého testu sme sa nestretli so situáciou, kedy by údaje na displeji neboli napr. z dôvodu silného slnečného žiarenia dobre čitateľné.

Vonkajší displej má uhlopriečku 6,2″ a pomer strán 23,1:9. To v praxi znamená dosť úzky displej v pomere k jeho výške, najmä písanie na výšku cez vonkajší displej je vyslovene náročné, keďže písmenká na virtuálnej klávesnici sú v takom prípade miniatúrne. Telefón je tak nutné pre pohodlnejšie písanie zakaždým rozložiť a používať široký vnútorný displej.

Vnútorný aj vonkajší displej mení obnovovaciu frekvenciu v závislosti od toho, aký obsah zobrazuje (oba sú LTPO). Rozpätie pre vnútorný displej začína od 1 Hz a končí na 120 Hz, pre vonkajší začína síce až na 48 Hz, ale maximum ponúka na úrovni zhodných 120 Hz. Oba sú dokonca chránené Gorilla Glass Victus 2.


Mohlo by vás zaujímať:


Samsung Galaxy Z Fold5: S Pen

Dotykové pero S Pen je spolupracuje len s vnútorným displejom. Ten rozpoznáva prítomnosť pera aj bez dotyku, až do vzdialenosti niekoľko milimetrov. Vonkajší na jeho použitie však nereaguje vôbec. Pero je vybavené aj jedným tlačidlom, ktoré je ergonomicky umiestnené presne na palec.

Odkladacie miesto na pero je plne integrované do zadnej strany ochranného krytu, takže nijako nezavadzia ani nevypadáva. Z neho sa uvoľňuje posuvným zámkom. Toto riešenie veľmi nepoteší dámy, ich manikúra si so zámkom nebude najlepšie rozumieť.

Recenzia Samsung Galaxy Z Fold5: Výkon, pamäť a systém

Špičkový čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 vo verzii pre smartfóny Galaxy patrí k najlepším na trhu. Ten je vo všetkých verziách kombinovaný s 12 GB operačnou pamäťou. V ponuke sú tri verzie úložiska, počnúc od 256 GB, cez 512 GB a končiac 1 TB. My sme testovali základnú 256 GB verziu smartfónu. AnTuTu test výkonu smartfónu nameral zariadeniu nasledujúce hodnoty:

Test 1 1 535 448 bodov
Test 2 1 544 502  bodov
Samsung Galaxy Z Fold5
Samsung Galaxy Z Fold5

Samsung Galaxy Z Fold5 bol predstavený s operačným systémom Android 13, avšak má avizované až 4 aktualizácie Androidu (až po Android 17) a 5 rokov bezpečnostných aktualizácií. Momentálne už bola pre tento smartfón uvoľnená inovácia systému na Android 14.

Samsung Galaxy Z Fold5: Fotoaparát

Telefón je vybavený celkom až piatimi fotoaparátmi. Hlavnú rolu hrá 50 MP snímač s optickou stabilizáciou obrazu a svetelnosťou f/1.8. Sekunduje mu 12 MP ultra-širokouhlý fotoaparát a 10 MP teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením, pri čom optickú stabilizáciu obrazu má aj teleobjektív. Vzhľadom na dva displeje disponuje telefón aj dvomi selfie snímačmi, oba sa nachádzajú v hornej časti. Selfie kamera vonkajšieho displeja disponuje rozlíšením 10 MP, v prípade vnútorného ide o rozlíšenie 4 MP.

Fotografie boli rozmerovo aj kvalitatívne zmenšené pre potreby článku.

Smartfón ponúka možnosti natáčania videa hlavným snímačom v kvalite až 8K pri 30fps, resp. 4K pri 60fps. V prípade použitia selfie kamery ide o 4K pri 30/60fps. V minulosti sme už uverejnili fototest nového Galaxy Z Fold5 v porovnaní s jeho predchodcom, kde nájdete porovnanie kvality záberov fotoaparátu v rôznych režimoch.

Samsung Galaxy Z Fold5: Batéria a nabíjanie

Lítium-iónová batéria má kapacitu 4 400 mAh a k dispozícií je aj rýchle 25 W nabíjanie. Samozrejmosťou v tejto triede je bezdrôtové nabíjanie či reverzné bezdrôtové nabíjanie. Slušná výdrž batérie sa dostavila vo forme výdrže a ponúka vyše 6 hodín screen-on time. Pri bežnom používaní bez vysokej, najmä grafickej záťaže, tak nie je problémom nabíjanie raz za dva dni. A to napriek primárnemu využívaniu vnútorného displeja, ktorý má pochopiteľné vyššie energetické nároky oproti vonkajšiemu displeju.

Pri nabíjaní sa batéria zahrieva len veľmi mierne, k o niečo intenzívnejšiemu zohriatiu zariadenia dôjde len pri vysokej výkonovej záťaži (napr. spomínaný AnTuTu test). Svoj podiel na tom môže mať aj hrubší kryt, ktorý akumuluje teplo vydávané telefónom.

Aj v novej generácii výrobca zostal verný osadeniu dvoch batérií, pri čom každý z akumulátorov je umiestnený na jednej strane telefónu. Tie sú opatrené akousi sťahovacou páskou, ktorá uľahčuje manipuláciu v prípade potreby. Servisná náročnosť je pri takomto riešení podstatne nižšia v porovnaní s vlepenými batériami, ktorých demontáž vyžaduje náročné procedúry.

Samsung Galaxy Z Fold5
Vnútorný displej je veľkorysý. Porovnanie s jeho sklápacím súrodencom Galaxy Z Flip5

Test rýchlosti nabíjania s východiskovým stavom batérie 10 % pri použití 65 W adaptéra poskytol nasledujúce hodnoty:

 • 10 min: 31 %
 • 20 min: 51 %
 • 30 min: 67 %
 • 40 min: 81 %
 • 50 min: 92 %
 • 60 min: 97 %
 • Nabíjanie zo stavu 10 % do úplného nabitia: 1 hodina 7 minút

Pri zapojení nabíjačky softvér odhadoval čas do úplného nabitia na 1 hodinu a 15 minút.


Recenzia Tabuľka parametrov

Hlavný displej Dynamic AMOLED 2X, 7,6″, 2176 x 1812p, 374 ppi, LTPO (1-120 Hz)
Predný displej Dynamic AMOLED 2X, 6,2″, 2316 x 904p, 402 ppi, LTPO (48-120 Hz)
Rozmery v zloženom stave 67,1 x 154,9 x 13,4 mm
Rozmery v rozloženom stave 129,9x 154,9 x 6,1 mm
Hmotnosť 253 g
Selfie fotoaparát 10 MP, f/2.2
4 MP, f/1.8 (neviditeľný, za vnútorným displejom)
Fotoaparát 50 MP, f/1.8, OIS (hlavný)
10 MP, f/2.4, 3x optický zoom (teleobjektív)
12 MP, f/2.2, uhol záberu 123˚ (ultra-širokouhlý)
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy
RAM 12 GB
Úložisko 256 GB / 512 GB / 1 TB
Batéria a nabíjanie 4 400 mAh, 25 W káblové nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie, reverzné bezdrôtové nabíjanie
Vodoodolnosť IPX8
Operačný systém a nadstavba Android 13 + One UI 6
Konektivita 5G, LTE, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
Dual SIM 1x Nano SIM + 1x eSIM
Farebné varianty modrá, čierna, béžová, šedá
Cena od 1 799 €

Záverečné hodnotenie

Nový Samsung Galaxy Z Fold5 nie je výnimočný len svojou koncepciou, ale ponúka aj slušnú výbavu, veľkú batériu, či kvalitný fotoaparát. Vnútorný displej je ideálny pre prácu aj zábavu, v prípade potreby bez problémov nahradí prítomnosť tabletu či notebooku. Pero S Pen je veľkou pridanou hodnotou a v našom teste pracovalo veľmi dobre aj za rozličných teplotných či vlhkostných podmienok. Nepoteší však nemožnosť jeho použitia s vonkajším displejom, ktorý je na písanie veľmi úzky a v praxi si tak používateľ takmer vždy telefón rozloží a pracuje s vnútorným displejom.

Práve veľkoryso dimenzovaný vnútorný displej je hlavným lákadlom tohto modelu. Daňou za veľký displej a kvalitný mechanizmus je však vyššia hmotnosť aj hrúbka v zloženom stave, ktorú vo vrecku poriadne cítiť. Výkonové parametre smartfónu a pokrokové technológie sú na vysokej úrovni, ktorú však odzrkadľuje aj vyššia cena.

Konkurencia

Konkurencia pre modelový rad Fold od Samsungu je na Slovensku veľmi obmedzená. Hoci špičkové skladacie smartfóny síce sú v ponuke viacerých firiem, no na Slovensku sa oficiálne nepredávajú. Neoficiálnym kanálom je možné zakúpiť napríklad Huawei Mate X3. Nepoteší absencia Google služieb, poteší však širší vonkajší displej či vyššia kapacita batérie. Jeho cena je v porovnaní s adekvátnou verziou Samsungu o viac než 20 % vyššia.

Huawei Mate X3
Huawei Mate X3 | Zdroj: Huawei
Náš tip
Na slovenskom Facebooku sa to hromží neprajníkmi
8.3

Samsung Galaxy Z Fold5

Samsung Galaxy Z Fold5 je výnimočný smartfón, ktorého hlavným lákadlom je veľký vnútorný displej. Podpora S Pen ponúka vysokú pridanú hodnotu pre prácu najmä s textovým či tabuľkovým editorom.

Bohužiaľ zariadenie ponúka len úzky vonkajší displej, najmä písanie na výšku cez vonkajší displej je vyslovene náročné, telefón je tak nutné pre pohodlnejšie písanie zakaždým rozložiť. Taktiež disponuje aj vodeodolnosťou štandardu IPX8.

Výnimočná je však aj jeho cena. Na slovenskom trhu bude jeho najväčšou prekážkou, ktorá ho pre väčšinu populácie robí nedostupným.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
100 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
80 %
Fotoaparát

 • Kvalitné spracovanie
 • Vodeodolnosť
 • Snapdragon 8 Gen 2
 • Dlhá softvérová podpora
 • Špičkové displeje
 • Pero S Pen

 • Úzky vonkajší displej
 • Vyššia cena
 • Vysoká hmotnosť
13.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+