Samsung Galaxy Watch: Evolúcia dokonalosti | RECENZIA

Trh inteligentných hodiniek sa čoraz viac začína podobať tomu s tabletmi. Pred pár rokmi chcel tento výdobytok modernej techniky vlastniť takmer každý, no dnes už tomu tak nie je. Zrejme sa za tým skrýva fakt, že si smarthodinky prešli za posledné obdobie len minimálnym vývojom. Juhokórejský Samsung si je klesajúceho záujmu o nositeľnú techniku veľmi dobre vedomý, a tak sa rozhodol svoju ponuku smarthodiniek revitalizovať. Pomôcť mu v tom majú nové Samsung Galaxy Watch, ktoré zaujmú nielen novým názvom, ale aj mnohým ďalším. Bude to však stačiť?

Konštrukcia a dizajn

Napriek tomu, že najnovšie smartwatch od Samsungu disponujú úplne novým názvom, disponujú aj pomerne starým a dobre známym dizajnom. Ten tak žiadnou veľkou evolúciou neprešiel a treba povedať, že tieto hodinky sú po stránke konštrukcie takmer navlas rovnaké, ako model Gear S3 Frontier. Napriek tomu, že by nás určite potešilo menšie dizajnové osvieženie, hodnotíme konštrukciu týchto hodiniek veľmi dobre, keďže je stále pomerne zaujímavá a má čo ponúknuť aj v roku 2018.

Telo hodiniek je vytvorené z kvalitnej chirurgickej ocele, ktorá je príjemne chladivá na dotyk a na pohľad pôsobí pekne. Hodnotný materiál sa spoločne s hardvérovými komponentmi týchto smarthodiniek postaral o celkovú váhu 63 gramov. Vďaka nej sú Samsung Galaxy Watch pri nosení celkom cítiť, pričom ak nie ste na nosenie hodiniek veľmi zvyknutí, prvé dni vám môžu na zápästí mierne prekážať. Po krátkom čase sa ale tohto pocitu zbavíte a veľakrát ani nebudete vedieť o tom, že ich máte nasadené.

Skvelé je tiež to, že chirurgická oceľ zabezpečuje tomuto zariadeniu aj vyššiu odolnosť, ktorú ešte umocňuje ochranné sklo od spoločnosti Corning. Ani pri vykonávaní outdoorových aktivít sa teda o Galaxy Watch nebudete musieť obávať. To isté inak platí aj pre plávanie, alebo dokonca ľahšie potápanie, keďže disponujú špeciálnou certifikáciou IP68. Tá robí tieto hodinky vodeodolnými až do hĺbky 50 metrov.

Z hľadiska rozloženia ovládacích prvkov je všetko po starom. Ľavá strana je tak až na trojicu otvorov pre reproduktor prázdna, pričom tá pravá nesie dvojicu hardvérových tlačidiel, a to domov a späť. Okrem nich sa sem však dostal aj otvor pre mikrofón. Spodnú stranu hodiniek zdobí ich nevýrazný názov, pod ktorým je situovaný skener srdcového tepu. No a navrchu sa nachádza, samozrejme, displej spolu s rotačným rámom, ktorý slúži na ich ovládanie.

Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch sú dostupné v dvoch veľkostných verziách, a to so 46 mm priemerom a 42 mm priemerom. My máme k dispozícii tú väčšiu verziu, ktorá sa hodí viac na mužské zápästie. Keď už sme pri tých remienkoch, možno ich jednoducho meniť a zladiť si ich k oblečeniu alebo vášmu životnému štýlu. V základe je dostupné obyčajné silikónové pútko, ktoré je príjemné na dotyk, neťahá chlpy a koža sa pod ním nijako extrémne nepotí. Na druhú stranu však na pohľad pôsobí pomerne lacno.

Displej

Podobne ako konštrukcia, ani displej sa oproti predošlým inteligentným hodinkám od Samsungu nedočkal takmer žiadnych zmien. A vlastne nie, slovíčko “takmer” v predchádzajúcej vete nemá čo hľadať, pretože displej je úplne identický s tým, ktorý sa nachádza v hodinkách Gear S3 Frontier. Použitý Super AMOLED panel je teda okrúhly, má uhlopriečku 1,3-palca a rozlíšenie 360 x 360 pixelov, čo mu zabezpečuje výslednú jemnosť na úrovni 278 ppi. To stačí na to, aby bol zobrazovaný obsah krásne ostrý za každých okolností.

Vďaka tomu, že ide o AMOLED panel stoja za zmienku aj super pozorovacie uhly, skvelé podanie farieb a výnimočná viditeľnosť na priamom slnečnom svetle. No a najlepšie na displeji týchto hodiniek je to, že pri zobrazovaní čiernej farby sú jednotlivé pixely vypnuté. Narozdiel od mnohých ostatných smarthodiniek si tu tak môžete zapnúť Always On režim, ktorý vám zobrazí tie najdôležitejšie informácie priamo na “uzamknutej” obrazovke. No a v neposlednom rade tiež musíme pochváliť automatickú reguláciu jasu, ktorá funguje doslova bezchybne.

Ovládanie

Hoci inteligentné hodinky dokážu byť skvelým multifunkčným pomocníkom, môžu byť aj poriadnou osinou v zadku. Môžu mať totiž aj tie najlepšie parametre na svete, no ak sa budú zle ovládať, určite ich nebudete využívať s radosťou. Našťastie, hodinky Galaxy Watch sa ovládajú výborne. Veľký podiel na tom nesie otočný rám (luneta), ktorý slúži na posúvanie položiek v menu, výber aplikácii, ale aj skrolovanie. Toto otočné koliesko je veľmi praktické, keďže sa vďaka nemu budete môcť menej dotýkať displeja.

Nie že by ovládanie pomocou neho bolo v niečom zlé, no pravdou je, že 1,3-palcová uhlopriečka nie je na ovládanie práve najpraktickejšia. No a ako sme už spomínali pri konštrukcii, pravá hrana zariadenia nesie domovské tlačidlo a tlačidlo šípky späť. Tie sa dobre stláčajú, no v dnešnej dobe už pôsobia pri smarthodinkách trochu nadbytočne. Samsung tu totiž mohol pokojne vymyslieť nejaké praktickejšie riešenie. Obe tlačidlá tak mohol nahradiť gestami alebo jedným dvojpolohovým tlačidlom, ktoré mohlo byť zabudované napríklad priamo v lunete. Ovládanie by tak bolo ešte o málinko praktickejšie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém

Ako niektorí z vás iste vedia, Samsung vkladá do svojich hodiniek vlastný operačný systém zvaný Tizen OS. Ten je v tých najnovších obsiahnutý vo verzii 4.0, ktorá doslova prekypuje funkciami. V prvom rade stojí za zmienku, že vám systém umožní zvoliť si vlastný ciferník. K dispozícii ich je hneď niekoľko predinštalovaných, pričom ďalších 1600 si môžete stiahnuť zo Samsung obchodu. V ňom nájdete ciferníky od výmyslu sveta a skutočne si medzi nimi vyberie každý. Mimochodom, v tomto obchode tiež sťahujete do hodiniek aplikácie, pričom niektoré z nich musíte mať zároveň nainštalované aj vo vašom telefóne.

Niektoré ciferníky sú vhodné len na zobrazovanie informácií v štandardnom režime, zatiaľ čo tie ďalšie ich dokážu zobrazovať aj v režime Always On. Ak teda chcete mať o aktuálnom čase prehľad aj bez toho, aby ste museli pohnúť zápästím, hľadanie toho správneho ciferníka pre vás môže byť o čosi ťažšie. Základné prostredie systému je rozdelené do viacerých kariet, z ktorých hlavná je práve karta ciferníka. Naľavo od nej sa zobrazujú karty oznámení, ktoré možno čítať, ale aj na ne odpovedať preddefinovanými správami. Áno, môžete na ne odpísať aj pomocou virtuálnej klávesnice, no tá nie je veľmi praktická.

Vpravo od karty s ciferníkom sú zase dostupné šikovné widgety nainštalovaných aplikácií, ako aj ich ponuka. Zároveň tu nájdete zoznam naposledy spustených appiek, ale aj vami vybraných kontaktov. Poradie, ako aj počet jednotlivých kariet, môžete ľubovoľne upravovať a je teda iba na vás, ako ich budete mať zoradené. My sme počas nášho testovania ocenili praktický widget s detailnou predpoveďou počasia, ale aj tie, ktoré vám umožnia prezerať si vaše pripomienky alebo najbližšie udalosti z kalendára.

Zároveň tu nechýba skvelý prehľad o vašej telesnej aktivite, spánku či aktuálnom strese. Podobne šikovných widgetov je tu ale omnoho viac a patria medzi ne aj tie, ktoré vám ukážu aktuálnu nadmorskú výšku, v ktorej sa nachádzate, alebo vám umožnia prepínať pesničky bežiace vo vašom telefóne. Systém v hodinkách Samsung Galaxy Watch obsahuje aj menu rýchlych prepínačov, ktoré je podobné tomu z klasického systému Android. Otvorí sa vám po potiahnutí prstom zhora nadol po displeji a umožní vám zapnúť úsporný režim, zmeniť jas alebo otvoriť nastavenia.

Tie sú pomerne obsiahle, pričom vám umožnia prispôsobiť všetko od hlasitosti, intenzity vibrácií až po hodinové cinkanie (ide o divný názov pre funkciu, ktorá vás na každú celú hodinu upozorní zvukom). Ďalej môžete v nastaveniach zmeniť font písma, ale aj zapnúť či vypnúť už toľkokrát spomínaný Always On režim. To isté môžete urobiť aj s budiacim gestom a možnosťou rozsvietenia displeja pomocou otočenia lunety. Nastavenia však ukrývajú aj režim, ktorý vám po zapnutí umožní ovládať hodinky aj v rukaviciach.

No a to zďaleka nie je všetko. Z funkčného hľadiska teda systému v týchto hodinkách nechýba vôbec nič. Iste, má o čosi slabšiu ponuku appiek ako Wear OS od Googlu, no napriek tomu sa rozhodne nedá hovoriť o tom, že by mu niečo chýbalo. Navyše, tento systém reaguje svižne, neseká a skvelo pracuje s novými oznámeniami, čo pri využívaní Samsung Galaxy Watch rozhodne oceníte.

Meranie športových aktivít, spánku a tepu

Je zrejmé, že väčšina ľudí si kupuje inteligentné hodinky najmä kvôli tomu, že s nimi môžu detailne zaznamenať svoje pohybové aktivity. Nie je teda žiadnym veľkým prekvapením, že toto umožňujú aj hodinky Samsung Galaxy Watch, ktoré využijete pri širokej škále športov. Môžete si ísť s nimi klasicky zabehať alebo zabicyklovať, no okrem toho ich skvelo využijete aj pri chôdzi, plávaní, joge, kruhovom tréningu, ale aj pri precvičovaní konkrétnych partií, či už s vlastnou váhou alebo s činkami v posilňovni.

Až na inline korčuľovanie či lyžovanie, ktoré v ponuke z neznámych dôvodov chýbajú, prakticky neexistuje šport, pri ktorom by tieto inteligentné hodinky nedokázali zaznamenať vašu aktivitu. Ak teda, samozrejme, nepatríte do skupiny, ktorá považuje za šport aj šach (nič proti nemu, avšak rozhodne nejde o šport).

Toto zaznamenávanie je pritom vďaka viacerým skvelo spolupracujúcim senzorom vcelku presné. Presné je aj lokalizovanie pomocou zabudovaného GPS modulu, ktorý je pri mnohých športoch doslova nevyhnutný. Azda jediná výhrada smeruje k počítaniu prejdených poschodí, ktoré nefunguje úplne spoľahlivo. Okrem prejdenej vzdialenosti či počtu krokov zvládnu hodinky vypočítať aj približný počet kalórií, ktoré ste pri cvičení spálili. No a najlepšie na tom všetkom je to, že mnohokrát dokážu hodinky samé identifikovať moment, kedy začnete nejakú pohybovú aktivitu vykonávať. Ak si teda ráno pôjdete zabehať, nemusíte nutne aktivovať zaznamenávanie behu.

Okrem pohybu však Samsung Galaxy Watch zaznamenávajú aj detailné údaje o vašom spánku. Tie si následne môžete prezerať a zistiť, čo sa deje s vaším telom, keď je vaša myseľ v ríši snov. Ďalej vám tieto smarthodinky pomôžu aj pri pitnom režime, keďže si vďaka nim môžete dať lepší pozor na pravidelný príjem tekutín. No a v neposlednom rade vám zvládnu tieto smartwatch odmerať tep s odchýlkou len 5 úderov, pričom na základe senzorov zvládnu odmerať aj približnú hladinu stresu, ktorému ste momentálne vystavený.

Mobilná aplikácia

Na to, aby ste mohli hodinky Smasung Galaxy Watch plnohodnotne využívať potrebujete mať vo svojom telefóne nainštalované tri aplikácie. Jednou z nich je Samsung Accessory Service, druhou Galaxy Watch Plugin a treťou Galaxy Wearable. Prvé dve sú len pomocné, pričom tá tretia slúži na detailné nastavenie prepojenia medzi hodinkami a smartfónom. Cez túto aplikáciu si taktiež hodinky po ich prvom spustení so svojím telefónom spárujete. Appka Galaxy Wearable je rozdelená do troch hlavných kariet, a to informácie, ciferníky a nastavenia.

V informáciách nájdete údaje o aktuálnom stave batérie v hodinkách, ako aj o úložisku či zaplnení RAM pamäte. Nižšie sa nachádza zoznam najobľúbenejších ciferníkov zo Samsung Obchodu, pričom pod ním sa zase nachádza zoznam najlepších aplikácií určených pre tieto hodinky. V prípade, že máte v telefóne nainštalovanú aplikáciu Samsung Health, úplne na spodku tejto karty nájdete aj odporúčanie na jej otvorenie pre zobrazenie detailných informácií o vašej pohybovej aktivite. No a ak ju nainštalovanú nemáte, tak tu zase nájdete odporúčanie na jej stiahnutie.

Zrejme nie je veľkým prekvapením, že na karte ciferníkov nájdete všetky ciferníky, ktoré máte vo svojich hodinkách nainštalované. Tie ciferníky, ktoré majú v pravom hornom rohu malú šedú ikonku podporujú Always On. Na spodku tejto karty sa opäť dostalo na zoznam odporúčaných ciferníkov. Karta nastavení vám zase umožní spravovať v hodinkách nainštalované aplikácie, poradie a počet widgetov, ale aj zvuk či zobrazenie. Môžete tu nastaviť prakticky všetko to, čo môžete nastaviť aj priamo v nastaveniach hodiniek.

Okrem toho tu ale môžete manažovať oznámenia a zapnúť, prípadne ich vypnúť pre vami vybrané appky. Zároveň tu nájdete možnosť pridania obsahu do hodiniek, ktorý do nich môžete jednoducho odoslať cez Bluetooth. Užitočná môže byť aj funkcia vyhľadania hodiniek, pričom v nich nájdete zase možnosť vyhľadania smartfónu. Ak ale náhodou stratíte obe zariadenia, budete musieť použiť rozum. Mobilnej aplikácii teda nechýba azda nič dôležité, je prehľadná a používa sa celkom ľahko.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita, špecifikácie a multimédiá

Spoločnosť Samsung sa rozhodla, že smarthodinky Galaxy Watch nerozlíši len podľa veľkosti, ale aj podľa výbavy. Predstavila tak dve verzie, z ktorých jedna disponuje možnosťou pripojenia k LTE sieťam, zatiaľ čo tá druhá si musí vystačiť s Wi-Fi pripojením. Zmienené verzie sa však líšia aj veľkosťou RAM, ktorá v LTE verzii činí 1500 MB a vo verzii bez LTE zase 768 MB. Inak sú už ale obe verzie navlas rovnaké a disponujú 4 GB internej pamäte či dvojjadrovým procesorom Exynos 9110. Obsahujú Bluetooth vo verzii 4.2, GPS s podporou A-GPS a GLONASS a nezabudlo sa ani na NFC pre vykonávanie bezkontaktných platieb.

Keďže ale Samsung Pay na Slovensku nefunguje, NFC, bohužiaľ, veľmi nevyužijete. No a tu treba taktiež povedať, že u nás ZATIAĽ nebude fungovať ani mobilné pripojenie v LTE verzii, nakoľko slovenskí operátori zatiaľ eSIM nepodporujú. Treba ale počítať s tým, že ju do budúcna podporovať s najväčšou pravdepodobnosťou budú. Inak, s hodinkami Samsung Galaxy Watch si aj zavoláte, keďže obsahujú vstavaný mikrofón, ako aj hlasitý reproduktor. Takéto telefonovanie síce využijete kvôli absencii akéhokoľvek súkromia pri telefonovaní len zriedka, no o to viac vás prekvapí kvalitou.

Druhá strana si totiž kvalitu hovoru veľmi pochvaľovala a ani my sme voči nej nemali absolútne žiadne výhrady. No a výhrady nemáme ani k samotnému reproduktoru, ktorý hrá viac ako dobre. Je hlasný a pokojne ho možno v kvalite reprodukcie zvuku zrovnávať s lepšie hrajúcimi telefónmi. No a nedá nám opäť nespomenúť aj podarený displej, ktorý vám vďaka vstavanej galérii môže poslúžiť na prezeranie vašich obľúbených fotografií.

Výdrž batérie

Azda najväčšia zmena, ktorú hodinky Samsung Galaxy Watch okrem nového názvu priniesli sa týka výdrže batérie. Tá sa totiž po novom dokáže natiahnuť až na tri celé dni. Stáva sa tak ale len za ideálnych podmienok a ak budete veľa cvičiť alebo si aktivujete Always On režim, nabíjačku budete musieť vyhľadať už po dvoch dňoch.

Stále sa však jedná o zlepšenie, ktoré vítame s otvorenou náručou. Mimochodom, výdrž môžete ešte o čosi predĺžiť vďaka šetriacemu režimu, ktorý zmení zobrazenie na čiernobiele, vypne Always On režim a obmedzí procesy bežiace na pozadí. Nabíjanie týchto smarthodiniek prebieha pomocou magnetického stojanu, pričom nezaberie nijako veľa času.

Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy Watch sa síce snažia vyzerať ako úplne nové inteligentné hodinky, no veľmi im to nejde. Nemôžeme sa totiž zbaviť pocitu, že sme ich už niekde videli, čo však nemusí byť nutne zlé. Práve naopak, hoci sú tieto hodinky v mnohom podobné staršiemu modelu Samsung Gear S3 Frontier, táto extrémna podobnosť im doslova prospieva. V čase predstavenia totiž išlo o skvelo vybavené smarthodinky, ktoré aj dnes plne stačia všetkej konkurencii.

No a hodinky Galaxy Watch si od nich požičiavajú všetko dobré, pričom vylepšujú ich výdrž batérie a pridávajú možnosť pripojenia k LTE sieti. Aj keď sme teda od Samsungu čakali o čosi väčšie zmeny, tieto malé nateraz očividne stačia, keďže robia z týchto smarthodiniek jedno z najlepších inteligentných nositeľných zariadení súčasnosti.


Plusy

+ Skvelé spracovanie

+ Rýchle reakcie

+ Návykové ovládanie

+ Vodeodolnosť do 50 metrov

+ Predĺžená výdrž batérie

+ Automatická detekcia pohybu

Mínusy

– Minimum noviniek

– Lacno pôsobiaci remienok

Disqus Comments Loading...