MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém

Ako niektorí z vás iste vedia, Samsung vkladá do svojich hodiniek vlastný operačný systém zvaný Tizen OS. Ten je v tých najnovších obsiahnutý vo verzii 4.0, ktorá doslova prekypuje funkciami. V prvom rade stojí za zmienku, že vám systém umožní zvoliť si vlastný ciferník. K dispozícii ich je hneď niekoľko predinštalovaných, pričom ďalších 1600 si môžete stiahnuť zo Samsung obchodu. V ňom nájdete ciferníky od výmyslu sveta a skutočne si medzi nimi vyberie každý. Mimochodom, v tomto obchode tiež sťahujete do hodiniek aplikácie, pričom niektoré z nich musíte mať zároveň nainštalované aj vo vašom telefóne.

Niektoré ciferníky sú vhodné len na zobrazovanie informácií v štandardnom režime, zatiaľ čo tie ďalšie ich dokážu zobrazovať aj v režime Always On. Ak teda chcete mať o aktuálnom čase prehľad aj bez toho, aby ste museli pohnúť zápästím, hľadanie toho správneho ciferníka pre vás môže byť o čosi ťažšie. Základné prostredie systému je rozdelené do viacerých kariet, z ktorých hlavná je práve karta ciferníka. Naľavo od nej sa zobrazujú karty oznámení, ktoré možno čítať, ale aj na ne odpovedať preddefinovanými správami. Áno, môžete na ne odpísať aj pomocou virtuálnej klávesnice, no tá nie je veľmi praktická.

Vpravo od karty s ciferníkom sú zase dostupné šikovné widgety nainštalovaných aplikácií, ako aj ich ponuka. Zároveň tu nájdete zoznam naposledy spustených appiek, ale aj vami vybraných kontaktov. Poradie, ako aj počet jednotlivých kariet, môžete ľubovoľne upravovať a je teda iba na vás, ako ich budete mať zoradené. My sme počas nášho testovania ocenili praktický widget s detailnou predpoveďou počasia, ale aj tie, ktoré vám umožnia prezerať si vaše pripomienky alebo najbližšie udalosti z kalendára.

Zároveň tu nechýba skvelý prehľad o vašej telesnej aktivite, spánku či aktuálnom strese. Podobne šikovných widgetov je tu ale omnoho viac a patria medzi ne aj tie, ktoré vám ukážu aktuálnu nadmorskú výšku, v ktorej sa nachádzate, alebo vám umožnia prepínať pesničky bežiace vo vašom telefóne. Systém v hodinkách Samsung Galaxy Watch obsahuje aj menu rýchlych prepínačov, ktoré je podobné tomu z klasického systému Android. Otvorí sa vám po potiahnutí prstom zhora nadol po displeji a umožní vám zapnúť úsporný režim, zmeniť jas alebo otvoriť nastavenia.

Tie sú pomerne obsiahle, pričom vám umožnia prispôsobiť všetko od hlasitosti, intenzity vibrácií až po hodinové cinkanie (ide o divný názov pre funkciu, ktorá vás na každú celú hodinu upozorní zvukom). Ďalej môžete v nastaveniach zmeniť font písma, ale aj zapnúť či vypnúť už toľkokrát spomínaný Always On režim. To isté môžete urobiť aj s budiacim gestom a možnosťou rozsvietenia displeja pomocou otočenia lunety. Nastavenia však ukrývajú aj režim, ktorý vám po zapnutí umožní ovládať hodinky aj v rukaviciach.

No a to zďaleka nie je všetko. Z funkčného hľadiska teda systému v týchto hodinkách nechýba vôbec nič. Iste, má o čosi slabšiu ponuku appiek ako Wear OS od Googlu, no napriek tomu sa rozhodne nedá hovoriť o tom, že by mu niečo chýbalo. Navyše, tento systém reaguje svižne, neseká a skvelo pracuje s novými oznámeniami, čo pri využívaní Samsung Galaxy Watch rozhodne oceníte.

Meranie športových aktivít, spánku a tepu

Je zrejmé, že väčšina ľudí si kupuje inteligentné hodinky najmä kvôli tomu, že s nimi môžu detailne zaznamenať svoje pohybové aktivity. Nie je teda žiadnym veľkým prekvapením, že toto umožňujú aj hodinky Samsung Galaxy Watch, ktoré využijete pri širokej škále športov. Môžete si ísť s nimi klasicky zabehať alebo zabicyklovať, no okrem toho ich skvelo využijete aj pri chôdzi, plávaní, joge, kruhovom tréningu, ale aj pri precvičovaní konkrétnych partií, či už s vlastnou váhou alebo s činkami v posilňovni.

Až na inline korčuľovanie či lyžovanie, ktoré v ponuke z neznámych dôvodov chýbajú, prakticky neexistuje šport, pri ktorom by tieto inteligentné hodinky nedokázali zaznamenať vašu aktivitu. Ak teda, samozrejme, nepatríte do skupiny, ktorá považuje za šport aj šach (nič proti nemu, avšak rozhodne nejde o šport).

Toto zaznamenávanie je pritom vďaka viacerým skvelo spolupracujúcim senzorom vcelku presné. Presné je aj lokalizovanie pomocou zabudovaného GPS modulu, ktorý je pri mnohých športoch doslova nevyhnutný. Azda jediná výhrada smeruje k počítaniu prejdených poschodí, ktoré nefunguje úplne spoľahlivo. Okrem prejdenej vzdialenosti či počtu krokov zvládnu hodinky vypočítať aj približný počet kalórií, ktoré ste pri cvičení spálili. No a najlepšie na tom všetkom je to, že mnohokrát dokážu hodinky samé identifikovať moment, kedy začnete nejakú pohybovú aktivitu vykonávať. Ak si teda ráno pôjdete zabehať, nemusíte nutne aktivovať zaznamenávanie behu.

Okrem pohybu však Samsung Galaxy Watch zaznamenávajú aj detailné údaje o vašom spánku. Tie si následne môžete prezerať a zistiť, čo sa deje s vaším telom, keď je vaša myseľ v ríši snov. Ďalej vám tieto smarthodinky pomôžu aj pri pitnom režime, keďže si vďaka nim môžete dať lepší pozor na pravidelný príjem tekutín. No a v neposlednom rade vám zvládnu tieto smartwatch odmerať tep s odchýlkou len 5 úderov, pričom na základe senzorov zvládnu odmerať aj približnú hladinu stresu, ktorému ste momentálne vystavený.

Mobilná aplikácia

Na to, aby ste mohli hodinky Smasung Galaxy Watch plnohodnotne využívať potrebujete mať vo svojom telefóne nainštalované tri aplikácie. Jednou z nich je Samsung Accessory Service, druhou Galaxy Watch Plugin a treťou Galaxy Wearable. Prvé dve sú len pomocné, pričom tá tretia slúži na detailné nastavenie prepojenia medzi hodinkami a smartfónom. Cez túto aplikáciu si taktiež hodinky po ich prvom spustení so svojím telefónom spárujete. Appka Galaxy Wearable je rozdelená do troch hlavných kariet, a to informácie, ciferníky a nastavenia.

V informáciách nájdete údaje o aktuálnom stave batérie v hodinkách, ako aj o úložisku či zaplnení RAM pamäte. Nižšie sa nachádza zoznam najobľúbenejších ciferníkov zo Samsung Obchodu, pričom pod ním sa zase nachádza zoznam najlepších aplikácií určených pre tieto hodinky. V prípade, že máte v telefóne nainštalovanú aplikáciu Samsung Health, úplne na spodku tejto karty nájdete aj odporúčanie na jej otvorenie pre zobrazenie detailných informácií o vašej pohybovej aktivite. No a ak ju nainštalovanú nemáte, tak tu zase nájdete odporúčanie na jej stiahnutie.

Zrejme nie je veľkým prekvapením, že na karte ciferníkov nájdete všetky ciferníky, ktoré máte vo svojich hodinkách nainštalované. Tie ciferníky, ktoré majú v pravom hornom rohu malú šedú ikonku podporujú Always On. Na spodku tejto karty sa opäť dostalo na zoznam odporúčaných ciferníkov. Karta nastavení vám zase umožní spravovať v hodinkách nainštalované aplikácie, poradie a počet widgetov, ale aj zvuk či zobrazenie. Môžete tu nastaviť prakticky všetko to, čo môžete nastaviť aj priamo v nastaveniach hodiniek.

Okrem toho tu ale môžete manažovať oznámenia a zapnúť, prípadne ich vypnúť pre vami vybrané appky. Zároveň tu nájdete možnosť pridania obsahu do hodiniek, ktorý do nich môžete jednoducho odoslať cez Bluetooth. Užitočná môže byť aj funkcia vyhľadania hodiniek, pričom v nich nájdete zase možnosť vyhľadania smartfónu. Ak ale náhodou stratíte obe zariadenia, budete musieť použiť rozum. Mobilnej aplikácii teda nechýba azda nič dôležité, je prehľadná a používa sa celkom ľahko.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
20.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+