MojAndroid

Smartfón Samsung Galaxy Note 10 Lite je ideálnym riešením pre zákazníkov, ktorí túžia po pere S Pen, ale nechcú kvôli nemu minúť príliš peňazí. Niektoré parametre ma síce oproti drahšiemu modelu Samsung Galaxy Note 10 horšie, ale to neplatí o jeho fotoaparáte. V tomto článku sa pozrieme na jeho kvalitu.

Tri 12-megapixelové snímače

Fotoaparát Galaxy Note 10 Lite síce neponúka premenlivú clonu ako jeho vyššia verzia, ale na kvalite mu to príliš neuberá. Hlavný 12-megapixelový snímač s ohniskom 27 mm má svetelnosť f/1.7 a nechýba mu optická stabilizácia obrazu. Jeho veľkosť je 1/2,55 palca. Optickú stabilizáciu obrazu má aj sekundárny 12-megapixelový telefoto snímač s 2x optickým zoomom a svetelnosťou f/2.4. Tretím je 12-megapixelový ultraširokouhlý snímač so svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu 123 stupňov.

Aplikácia ponúka všetky režimy

Rozhranie aplikácie fotoaparátu ponúka všetky funkcie, ktoré nájdeme aj v iných, vyšších modeloch Samsungu. Samozrejmosťou je klasický automatický režim fotoaparátu s prepínaním medzi hlavným, širokouhlým a telefoto snímačom. Zoom môže byť samozrejme aj vyšší než dvojnásobný, ale v takom prípade už ide len o digitálny zoom a jednoduché zväčšenie. Ďalej je tu režim jednotlivého snímania (Single Take), videá, manuálny režim (Pro), panoráma, nočný režim alebo režimy pre službu Instagram.

Za denného svetlá vytvára Galaxy Note 10 Lite excelentné snímky

Kvalita fotografii je na prvý pohľad na nerozoznanie od vyššieho modelu Galaxy Note 10. Za denného svetla tak smartfón produkuje excelentné snímky. Fotografie majú dostatok detailov, dobré farby a malý šum. Dynamický rozsah je široký a nie je k tomu nutná ani aktivácia funkcie HDR. Prekvapí aj širokouhlý snímač, ktorý dokáže vyprodukovať dostatok detailov.

Farby u neho ale môžu mať mierne zelený nádych. Telefoto snímač s 2x optickým zoomom umožní priblížiť scénu a vytvoriť dostatočne ostré snímky. Občas ale môžete byť vidieť pri bližšom skúmaní šum. Rozdiel medzi jednotlivými snímačmi môžete vidieť na nasledujúcich troch fotografiách.

Nočné snímky patria k tomu lepšiemu a je možné pri nich využiť aj nočný režim, ktorý umelo presvetlí scénu.

Chcete mať kontrolu na fotografovaním? Aktivujte manuálny režim

Ak chcete mať plnú kontrolu na fotografovaním, stačí aktivovať Pro režim fotoaparátu. Môžete si v ňom manuálne zaostriť, nastaviť ISO od hodnoty 50 do 3200, nastaviť rýchlosť spúšte od 1/24000 do 10 sekúnd alebo vyváženie bielej. Vďaka tomu nie je problém napríklad zaostriť na jemnú pavučinu, ako vidieť na nasledujúcej fotografii.

Samsung Galaxy Note 10 Lite foto pavučina

Bokeh efekt, makro snímky a video

Fotoaparát smartfónu Samsung Galaxy Note 10 Lite síce nemá hĺbkový snímač, ale bokeh efekt mu nerobí väčšie problémy.

Samsung Galaxy Note 10 Lite bokeh efekt fotoparátu

Chýba mu makro snímač, takže nie je možne zaostriť malé objekty s veľmi blízkej vzdialenosti. Riešením je tak použitie telefoto snímača.

Video natočené fotoaparátom Galaxy Note 10 Lite môže mať až 4K rozlíšenie pri frekvencii 60 fps. Stabilizácia Gyro-E.I.S. je ale funkčná len pri 4K s frekvenciou 30 fps alebo nižším rozlíšením. To platí aj pre použitie 2x optického zoomu. Pri 4K s frekvenciou 60 fps je zoomované video len upscalovaný obraz hlavného snímača. Fotoaparát ale inak vytvára veľmi dobré videá s dostatočnými detailami, peknými farbami a širokým dynamickým rozsahom. O niečo horšie je na tom nočné video, ale stále patrí k tomu lepšiemu na trhu. Pri videu si môžete vybrať medzi starším kódekom h.264 a novším h.265. Zvuk videa je zaznamenaný v stereo kvalite pri 256 kbps.

Ani selfie kamera neurazí

Selfie kamera s rozlíšením 32 megapixelov využíva technológiu Quad Bayer. Tá spojí 4 pixely do jedného pixelu a výsledkom je ostrejšia 8-megapixelová fotografia. Výsledné fotografie sú detailné, majú dobré farby a uspokoja každého selfie maniaka. Nechýba ani možnosť rozmazania pozadia za vašou tvárou. Horšie je to so selfie snímkami počas noci. Slabé detaily a veľký šum núti používateľa zapnúť nočný režim, ktorý aspoň výrazne presvetlí fotografie.

Náš tip
Xiaomi Mi 10 Ultra vs. Samsung Galaxy Note 20 Ultra vs. Sony Xperia 1 II: Porovnanie letných vlajkových lodí
13.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+