MojAndroid

Sankcie voči Rusku, ktorými sa USA, Spojené kráľovstvo a Európska únia snažia krajinu potrestať za inváziu na Ukrajinu, okrem iného zasiahli aj sektor s elektronikou. Rusko sa však nenecháva zastaviť a plánuje spustiť domácu výrobu čipsetov, informuje portál Tom’s Hardware.

Nápad prevziať výrobu do vlastných rúk, keď krajina nemôže dovážať procesory zo zahraničia, neznie zle. Háčik je však v tom, že Rusko chce počas nasledujúcich ôsmich rokov plánuje investovať miliardy dolárov na výrobu starých 28 nm čipov.

Späť do roku 2013

To je vzhľadom na situáciu na západnom trhu jednoducho povedané, veľmi smiešne. TSMC, najväčší nezávislý výrobca polovodičov na svete, plánuje do roku 2026 predstaviť 2 nm čipy. V súčasnosti najmodernejšie procesory na trhu, vrátane modelu Snapdragon 8 Gen 1, sú postavené na 4 nm technológii.

28 nm technológia, ktorú chce Rusko priniesť do roku 2030, bola spoločnosťou TSMC predstavená v roku 2011. Ako píše portál iNews, tá kedysi pomáhala poháňať smartfóny ako Samsung Galaxy S4 z roku 2013 a jeho nástupcu Galaxy S5 alebo dokonca legendárny iPhone 5S. Jedným z čipsetov, ktorý bol na tejto technológii postavený, je svojho času vlajkový Snapdragon 801. Podľa údajov z aplikácie Geekbench dosiahol skóre 155 bodov v jednojadrovom a 576 bodov vo viacjadrovom teste, čo je v porovnaní s dnešnými špičkovými procesormi obrovský rozdiel. Spomínaný Snapdragon 8 Gen 1 získal 1217 bodov v jednojadrovom a 3808 bodov vo viacjadrovom teste.

snapdragon 8 gen 1
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 | Zdroj: GSMArena.com

Odkukanie riešení konkurencie to istí

Táto pochybná investícia by Rusko mala stáť 3,19 bilióna rubľov, čo je v prepočte približne 37 miliárd eur. Pokiaľ ide o výrobu polovodičov, krajina plánuje minúť 420 miliárd rubľov na vývoj nových výrobných technológií. Jedným z jej krátkodobých cieľov je taktiež do konca roka zvýšiť lokálnu výrobu čipov pomocou 90 nm výrobnej technológie.

Návrh a výroba nových čipov nikdy nebola silnou stránkou Ruska, preto do konca roka plánuje zaviesť program reverzného inžinierstva zahraničných riešení na presun ich výroby do Ruska. To znamená, že krajina odkuká a následne sa „inšpiruje” nápadmi konkurencie. Plán by mal byť dokončený a odoslaný na schválenie 22. apríla 2022.

Náš tip
Trh repasovaných smartfónov vzrástol v roku 2021 o 15 %
25.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+